Kedi Kızgınlığı

Ecerana

Merhaba arkadaşlar size aklıma takılan bi konu hakkında danışmak istedim. Malum mart ayı geldi benim kedim de bu hafta tam bir yaşını doldurdu ama hiç kızgınlık belirtisi göstermiyor. Yani ne kadar geç girerse o kadar iyi aslında ama 7 aylıkken falan kızgınlığa giren kedileri duyunca acaba bişey var mı diye endişeleniyorum. 9,5 aylıkken ilk kızgınlığına girdi ama miyavlaması olmadığı için biz anlamamıştık bile. Şimdiye bir daha girmesi gerekmiyor muydu? Veterinere danışmayı düşündüm ama önce sizin fikirlerinizi almak istedim. Başına gelen var mı acaba? Bir de lütfen bilginiz varsa cevap yazın sürekli 70-80 görüntüleme oluyor ama cevap 2 tane oluyor lütfen cevaplarınızı esirgemeyin

18 CEVAP

Gozdetemizel

Bizim veterinerimiz su aylik bu aylikken kizginliga girer diyemem ne zaman evi basiniza yikarsa gecince getirin dedi ve limon gecen ay 5 aylikken kizisti.sadece 2 gun surdu ve bu ay 5gun tekrar kizisti.hicbirinde ev basimiza yikilmadi gece bikac kez uluma ve yerlerde surunup yuvarlanma fazlaca mirmir ve istah kaybi disinda bisey olmadi.step step olabilecegini dusunuyorum.cunki nezmn cinsel olgunluga ulasirsa ozaman girer demisti hekim ki siz gecen seferkini anlamamissiniz bile.disiler normalde erkeklere gore daha erken girermis ama sizin kediniz disi mi erkek mi bilmiyorum.cok garip oldugunu da dusunmuyorum acikcasi.3yasinda gecen hafta kisirlastiran tanidigim var,cok sık girmedigi icin kisirlastirmamislardi.

Ecerana

Kedim dişi erkekler miyavlıyormu kızgınlıkta bilmiyorum sadece dişi kediler miyavlar diye bildiğim için dişi diye belirtme gereği duymamıştım

Ceronimo-

Benim kedim de 1 yaşına girdikten yaklaşık 3 ay sonra kızgınlığa girdi, her kedide farklılık gösteriyor. Dişi olmasına rağmen kumu dışında her yere işedi eve 1 hafta boyunca hatta

Anonymus552223

Bizim bir akrabanin kedisi de boyle, bir bucuk yasinda falan bir kez kizginliga girmis o da cok hafif gecmis. Hala kisirlastirmadilar. Ben boyle bir kediye hic rastlamadim ama. Anormal bir durum oldugunu sanmiyorum.

Gozdetemizel

Tabi ki erkek kedilerde miyavliyor.ancak vetmate uygulamasindan uzman hekime durumunuzu yazip gorus alabilirsiniz.boylece iciniz de rahat etmis olur.

Sselin1

Benim kedim de evde erkek kedi olduğu halde 1 buçuk yaşında kızgınlığa girdi dişi kediler daha geç giriyor

Ecerana

Anladım cevaplarınız için çok teşekkür ederim içim rahatladı gerçekten. Bazı sitelerde görürdüm kedisi geç kızgınlığa girenleri ve imrenirdim valla ne kadar geç o kadar iyi diye ama başımıza gelip de endişeleneceğim hiç aklıma gelmezdi. :)

Kızgınlık belirtileri kediden kediye değişir. Ben kedimi ilk defa 11 aylıkken kızgınlığa girdiğini gözlemledim ve hemen akabinde kısırlaştırdım. Operasyon yapıldıktan sonra veterinerimiz uterusu baya kötü durumdaydı birden fazla kez kızgınlığa girmiş ama siz farketmemişsiniz demişti. Yani kediniz her kızgınlık döneminde aynı şiddette belirti göstermeyebilir ve siz bunu farketmeyebilirsiniz. 1 yaşını doldurmuş bir kedinin daha önce hiç kızgınlığa girmemiş olması pek olası değil bence operasyon için çok fazla beklemeyin derim. Her kızgınlık dönemi kediler için ayrı bir stres ve uzun vadede kist oluşumuna kadar bir çok sağlık sorunu başgösterebiliyor kısırlaştırılmadıkları taktirde...

O konuda bir çok şey söyleniyor. Bizim veterinerimiz yaşını beklemeyin diyordu. Kimisi bir kere kızgınlığa girsin diyor kimisi gerek yok diyor.. Hiç kızgınlığa girmesini beklemeden belli bir erişkinliğe erişmişse genelde bir mahsuru yok deniyor.

jingjing

ben de 7 aylık girmez diye düşünüp 1 martta başlayınca anladım . valla bağırmıyorsa çok şanslısınız :))) bir de komşumuzun kedisi erkekti ondan da tetiklemiş olabilceğini düşünüyorum . 5 gecedir uyuyamıyordum geceleri bence tadını çıkarın :D

Dediğim gibi siz farketmiyor olabilirsiniz belki de giriyordur. Aynı şey başıma geldiği için net konuşabiliyorum bu konuda

izmir_pet

Hic kizginliga girmeden yapilmasi en sagliklisi. Ozellikle disilerde bekletmek tamamen zarar. Ki kilosu da cok iyi. Suan yapilmasi vet de uygun gorurse en dogrusu

Ecerana

Bana da sanki şimdi yapsak iyi gibi geliyor maddi açıdan da iyi olucak benim için hemen bu iki ay için de yaptırayım diye düşündüm. Ama biraz narin yapılı acaba kaldırabilir mi onu düşünüyorum şuan ilaç kullanıyoruz mesela 16 gündür asist veriyorum 20-25 gün içir dedi vet 10 günde antibiyotik kullandık 4 gün ara vererek. İlaçlar bitince veteriner le görüşeceğiz o zamn uygun olup olmayacağını sorarım artık

Ecerana

Yukarıda da belirttiğim gibi zaten 9 aylıkken bir kere girdi kızgınlığa ama bir daha girmedi. Bn her ay girerler diye biliyordum o yüzden endişelendim

izmir_pet

Tamamen katiliyorum. Ne kadar ertelersek o kadar risk tesgil ediyor bilindigi gibii. 1kez girdiyse hala da giriyodur hafif atlatiyodur. Girmese bile de yakinda girecektir yada