Hangi Mamayı Tercih Edersiniz?

Melusine

Anket

Brit Care
(16 oy)
Prochoice
(6 oy)
Petcurean
(5 oy)
Sanabelle
(18 oy)
Toplam (45 oy)

Bu orta segmentteki mamalardan hangisini tercih edersiniz? (N&D, Acana, Orijen markalı mamalar bunlara göre pahalı olduğu için, her bütçeye uygun olan, fiyat-performans olarak gördüğüm bu mamaları seçtim.)

39 CEVAP

zuhall

Aralarinda petcurean en iyisi. Britcare de kullanilabilir.
Biraz daha butceniz varsa N&D ya da Naturea'yi arastirabilirsiniz.

Melusine

Açıkçası çevremde Acana ve Orijen mama kullanıp kedileri rahatsızlanan bir çok insan gördüm ve korktuğum için Acana veremiyorum. Daha sonra araştırdığımda çeşitli makalelere denk geldim Acana ve Orijen yurt dışında sabıkalı markalar olarak listeye girmiş. Detaylı anlatmam gerekirse; Orijen gümrükten geçirilirken irradrasyona maruz kaldığı için kedi ölümlerine yol açınca piyasadan toplatılmış, yüksek üre ve böbrek hastalığı, diş taşı, kepekleşme, kurtlanma gibi bir çok olay yüzünden önerilmiyormuş. Acana ise; orijen ile aynı fabrika çıkışlı olduğu için araştırmaya girişmişler aynı tehditler mevcut mu diye ve Salmonella tehditi bulunmuş. ND Acana'dan daha fazla protein içeriyo demişsiniz ama ND de şimdiye kadar sorun yaşayan hiç görmedim herhangi bir konuda. Durum böyleyken neden çoğu insan Acana ve Orijen'den şikayetçiyken ND den değil bunu bi sorgulamak lazım. Ben ölçü kabı kullanıyorum ve günde 2 kez tam saatli bir şekilde veriyorum mamasını mesela. O zaman da ufak bi matematik hesabıyla bir mama'nın ne kadar yeteceğini ölçebiliyorum. Siz de böyle yapabilirsiniz. Bu arada Naturea mamayı da araştırdım gerçekten onu da önerenler var, sanırım ND kalitesinde bir mama içeriğini çok beğendim. Proplan'da GDO içeriyo önerilmeyen mamalardan ve uzun vade'de sorunlara yol açtığı da kayıt edilmiş. Royal Canin içeriği proplan ile hemen hemen aynı kedilerde idrar atmaya sebep olduğu kayıt edilmiş, yurt dışında çöp diye tabi edilen markalar arasına girmiş. Hill's de kötü mamalar arasında.

zuhall

Arkadaslar 3 yasina kadar orijen arada da acana ile besleyen biri olarak soyle soyleyeyim. Idrarinda kristal olustugu icin uriner mamaya gectik. Lakin bunu hicbirsekilde mamaya baglamadim hangi mamayi kullanirsam kullanayim ayni sey olurdu. Kisir erkek kedi ve ozellikle rahatsizlanmadan onceki en son yaz cok hareketsiz kaldi(bir donem klima bozulmustu ve sicaktan devamli yatti) ve kilo aldi ne olduysa ozaman oldu zaten. Onun disinda kan verdigimiz zamanlar oldu, turp gibiydi. Tuyleri vs cok saglikliydi. Simdi ben bunlari kullandigimiz mamaya baglamayip da idrarinda problem yapti diye mamaya tü kaka dersem olmaz. Kendimizi kandirmanin alemi yok. Erkek kedileri kisirlastirip sonra da uzerine onlarin dogasina uygun olmayan icerisinde nem-su orani cok az olan kuru mamayla beslersek,yeterince hareket edebilecek ortam yaratmazsak bu sorunlarla karsilasiriz. Kedi protein orani yuksek bir mama ile beslenmeli. Sagligi icin. Bu mama idrar yolunda problem yaratiyorsa nedeni icindeki protein degil saydigim onca nedendir basta da sizin kedinizi kisirlastirmanizdir maalesef ki. Acana-orijen kanada cikisli amerikada da ragbet goren mamalardan. Ancak oradaki yasam tarzina baktiginizda mustakil bahceli evler, kediler genelde bahcede dolanabilmekte,hareketleri oldukca had safhada. Siz simdi kedinizi 4 duvar arasina kucucuk eve hapsedip de hareketsizlikten,kilo almaktan kedi hasta oluyorsa mama kotu , agir geliyor diye mamaya kulp bulmaniz cok hatalidir. Cunku problem mamada degil kedinin dogasina uygun olmayan yasam tarzinda.

Sselin1

Evde yapilan bir mama veya kaliteli bir yaş mama, kuru mamaya göre kesinlikle daha sağlıklı. Kuru mamalar bir sürü işlemden geçiyor yapı olarak zaten uygun degil. Sadece kuru mamayı önerenleri anlamiyorum zaten. kediler kuru mama olmadan önce ne yiyorlardı mutasyona ugramadi bu hayvanlar sonuçta. Doğal olanin herzaman daha faydali oldugunu duşünyorum

Arthur4

Tabiki de sanabelle

Faytekin

ND düşük tahıllı yi 10 kg 280 tl ye tahilsizi da 380 tl ye aliyorum ben,Acana kullanıyordum suan bitti bende ND ye gectim,ayni mamanin tahilsiz ve düșük tahilli olani ikisini birden karistirip veriyorum tahilsiz biraz daha agirlikli olarak.

Melusine

Petcurean baya araştırdım 2 sitede zar zor bulabildim gerçekten, acaba neden satılmıyor merak ettim. Baya araştırdım ND yetişkin mamaları yavru mamalara göre daha uygun. Yavru için olan maması nedense daha pahalı bütçe zorluyor. Bu arada sürekli farklı mamaları karıştırıp vermek doğru değil diye duydum, 3 ayda bir farklı bir mamaya geçmek daha doğruymuş bana da mantıklı geldi. Bende şuan Acana pasifica var mesela ama veremiyorum ağır gelecek, problem yaratacak diye. O yüzden böyle mama arayışlarına giriştim.

herautte

10 kg aldığınız mamalar ne kadar süre gidiyor, ölçülü mü kullanıyorsunuz, ben mama kabını hiç boş bırakmayanlardanım o yüzden mama ne kadar gidiyor hiç hesaplayamadım :)

Sedmen

Bende hesaplayamayanlardanim

Sedmen

Ben kısır dişi kızıma N&D veriyordum, veterinerim proplan önerdi, çok kararsız kaldım..Acaba bir paket N&D bir paket proplan mi kullandım nasıl olur

Sselin1

Acana mamanın protein oranı %37 oyle abartilacak bir oran degil bu. n&d mamanin protein oranı daha fazla hatta. Şuan hangi mamayı kullanıyorsunuz ? Acana mamayla karistirarak verin ilk başlarda sonra acanayla devam edin. 10 kg mama ortalama 6-7 ay gidiyor ben hergün ek gida verdigim icin daha uzun gidiyor. Ölçü kullanmıyorum kaplari hep dolu :)

Faytekin

Acana mama cogu erkek kedilerde idrar yollarinda problem yarattigi bi gercek,hicbisey olmayanlar da var tabi ancak etrafimda bir suru örnek var ve arastirdigim kadariylada bunu yasayan cok kisi var,dișilerde bi sıkıntı yarattigina hic rastlamadim,illa olacak yada olmayacak diye bi kaide yok tabiki ama bu kadar cok örnek varken de göz ardi etmek bence biraz kedimize haksizlik olur,ben zaten diși kedim için aliyordum Acana'yı, erkek zaten kuzulu mama falan daha cok sevdigi için ona baska mama aliyorum, benim degistirmemin sebebi degisik lezzet tadsin diye,yoksa cok memnunum acana dan bende hicbir problem ile karsilasmadim, ama yinede erkek kediler icin kullanilmasini oneremem kimseye

Faytekin

10 kg mama bana iki kedim için ortalama 3 ay falan yetiyordu ama bende ölçüsüz veriyordum bos bırakmiyordum genelde tabagini,fakat biraz tombiș olmaya basladigi için :) 1 haftadir falan ölçülü vermeye basladim,bundan sonra 4-5 ay falan gider herelde iki kedi icin

Faytekin

@Sedmen veterinerinize sordunuz mu Proplan I onermedeki sebebi neymis acaba cok merak ettim,bende gecenlerde yaș mama almak için bir hayvan hastanesine ugradim yolumun uzerinde,ne onerirsiniz diye sordum bende merakimdan ne diyecekler diye,bütün raflari Hills ve Proplan çakılıydı,bunlardan baska mama kullanmayin bizce dediler,neden dedim bir sürü atip tuttular,Acana, N&D, Orijen gibi mamalara ne diyorsunuz dedim,ya onlarda iyi iste ama falan diye geveleyip gecistirdiler,güldüm sadece,hayirli isler size dedim ve ciktim :)

Sselin1

Bu sorun kuru mamanin markasindan ziyade kuru mamanın kendisiyle ilgili bir durum. Acana kullanip böbrek problemi yaşayan var ama aynı şey diğer markaları kullananlar içinde geçerli. Scotish Fold, iran kedisi vb irklarda bu oran daha fazla Genetik olarak rahatsiz olan kediler tabi ki bünyelerine uygun mama kullanmalıdır. Ama burda genelleme yapmak yanliş.