Kisirlastirma Sonrasi Bakim

Gozdetemizel

Herkese Merhabalar
Limon suan ameliyattan cikti.malesef klinik gece 1 de kapaniyor oyuzden bana orda kalmasini ister miyim yoksa eve mi goturmek isterim diye sordular.gece klinikte hic doktor olmadigi icin eve almak istedigimi soyledim.
Ctesi gunu kan almak icin bile sakinlestirici vurmak zorunda kaldilar ve 2 saat sonra ayilacagini soylediler ancak 9saat sonra kendine geldi buarada defalarca kustu ve baygin oldugu icin surekli tuvaletini kacirdi.hasta pedi aldim yataginin altina serecegim ancak kediyi bu sekilde oynatmak pedi degistirmek icin kaldirip yatirmak sakincali midir ve onumuzdeki gunlerde bakimi icin napabilirim.desteginize ve paylasiminiza ihtiyacim var.Sevgiler

16 CEVAP

Tam1cat

Gözde ablacım merhaba. Benim oğlan ameliyat olalı 2 ay oldu sanırım. Bizimki sabah 10 da girdi ameliyata saat 1 de uyanmıştı ve teslim aldım. Eve geldik direkt oynamaya başladı. Ne bandajı vardı ne yakalık. Dikişleri içerden atmış, dışardan bir dikiş atmıştı. Patlamasının imkansıza yakın olduğunu yine de az hareket etmesini söylemişlerdi ama ben asla durduramadım onu, şükür bir şey de olmadı. Evham yapma korkma, limoncuk iyi olur hemen. Sen iyi düşün ki o da iyi enerjiyi hissetsin. Geçmiş olsun çok :)

Gozdetemizel

Valla ben anlamadimki ztn ordaki Turkce bilen kiz oglen 16:30 da video cekip yollamis kalkmaya ugrasiyodu canavar.bisey sarmislar ama 10 saniyelk videoda
Cozemedim.1 saat sonra alcam ama 9 dogurdum yeminle.duran bi kedi olsa neyse de benimki de tepelere tirmaniyo biliyosun.bakalim bu gece nasil gecicek

Tam1cat

Gönlünü ferah tut abla. Telefonum yok yazamıyorum sana da. O kadar çip takıldı limoncuk bana mısın demedi bir kısırlaştırma nedir? Bir de ben şey yapmıştım kumdan enfeksiyon kapmasın diye gazete kağıtlarını parçalayıp ona tuvaletini yaptırmıştım. İnternette bikaç yerde öyle öneriyorlardı ama sadece ilk iki gün öyle kullandık. Benim eşek turp gibiydi ben ondan daha çok ameliyat olmuşa benziyordum

Öncelikle her operasyonda farklı komplikasyonlar gelişebileceği için kısırlaştırma sonrası, veterinerinizin söylediklerini harfiyen yapın. Size söylenmeyen herhangi bir antibiyotik ya da ağrı kesiciyi vermeyin ve beklenmeyen bir durumla karşılaşırsanız veterinerinize başvurun.

İlk 3-4 saat box’ın içinden çıkartmayın. Narkozun etkisinden tam olarak çıkamadıkları için kendilerine zarar verecek hareketler yapabiliyorlar.
Operasyonun üzerinden 8 saat geçtikten sonra her zaman verdiğiniz mama ile besleyin. Kullandığınız yaş mamanızdan da verebilirsiniz. Yaş mama hem yemesi için daha cezbedici olacaktır hem de kakasını yapması daha kolay olacaktır. Yemek yemek istemezse zorlamayın. Sadece önüne getirerek ikram edebilirsiniz.
Bazı kediler elizabeth yakalığı yüzünden yemek yemeyi reddedebiliyormuş. Eğer bütün gün yemek yemezse yakalığını çıkartın yemek yedikten sonra geri takın. Bu sürede gözlemleyin, dikişlerine zarar vermesin.
Rahatça dinlenebileceği bir ortam yaratın. Fazla ışıklı olmayan, küçük ve sakin bir oda ayarlayın. Yatağı yumuşak ve yere yakın olsun. Maması, suyu ve kumu yatağına yakın olsun. Kapaklı kum kabı kullanıyorsanız kapağını açın. İyileşene kadar açık kullanın. Kum kabınız dahil odasının temiz ve steril olmasına dikkat edin.
Dilediği kadar uyusun ve dinlensin, oyun oynatmayın ya da dışarı çıkartmayın.
Ameliyat sonrası kusma görülebiliyormuş kusarsa ertesi gün sabaha kadar mama vermeyin.
İyileşme süreci boyunca kedinizi gözlemleyin. Yemek yiyiyor mu? Su içiyor mu? Çişini ve kakasını yapabiliyor mu? Ve dışkısı normal görünüyor mu? Yarası iyileşiyor mu? Kanaması ya da iltihabı var mı? Bu soruların hepsinin cevabına bakın. Normal olmayan bir durum gözlemlediğinizde veterinerinize danışın.

suzionlinedan alıntıdırr :)

buda bir diğeri

Gozdetemizel

Tesekkurler coktan yatakodama yere 2 yatak yaptim bile.kumunuda oraya tasidim.gece kapiyi kapatacagim cunki simdiden ayilmis kendisi 2 saat icinde.evde 9 doguruyorum meraktan.videosunu yolladilar yakalik takmayacaklarmis ilginc bi bandaj yapmislar.malesef bulundugumuz ulkede gece acik veteriner yok ve ramazan dolayisiyla klinigi oglen 2 de aciyorlar.o arada bisey olmamasi icin dua ediyorum sadece

Birşey değil.Benim ve diğerm üyelerin duası eksik olmaz.Ramazandayız zaten mübarek ay :)

Kedinizde maşallah çok tatlı

Gozdetemizel

Ama tam bir canavar.simdiden kalkmaya calisiyorsa geceyi nasil geciricez bilmiyorum :)

Gozdetemizel

Simdi sizin dikis erkek olmasi sebebiyle arkada oldugundan kum tehlikeli
Ama bizim dikis gobekte.bide benim sipa tuvaletini iki ayak uzerinde yaptigi icin kumdan bisey olcani sanmam.ztn muhtemelen bgn yarin altina serecegim hasta pedine yapicak diye tahmin ediyorum.bakalim ya insallah iyi olur birazdan yola cikicam .cok sagol canim

Tam1cat

Tekrar geçmişler olsun :)

ezgiisu

Bizimkide çok hareketli, 10 da ameliyata girmişti 2 gibi almıştım ben ve veteriner hemen ayıldığını söyledi. Eve gidince de kutudan çıkmazsa ya da bir süre arka ayaklarını kullanamazsa endişe etmeyin demişti ama lola maşallah kutunun kapısını açar açmaz fırladı evde tur attı koşarak ve koltukların tepesinden indiremedim bir kere de düştü hatta ama bir şey olmadı onca harekete rağmen dikişlerine. Bizimki de bandajla sarılıydı