Evcil Hayvanlara Kimlik Çıkarma

Tam1cat

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201802261032400646-kedi-kopek-gelincik-kimlik/ Böyle bir haberi geçen yıl görmüştüm. Birkaç gündür devamlı soru sorup yavru kedi almak için adeta şımarıkca bir inat sürdüren kardeşimizden sonra aklıma geldi. Bu haber gerçek mi? Onaylanmış ve yürürlüğe girecek bir karar mı, bilen var mı? Umarım yürürlüğe girecektir. oyuncak olarak kedi köpek sahiplenilmesi bu tarz işlemler ile zorlaşır ve bunlarla çocuklarının gönlü olsun diye oyuncak olarak bir canlı alan ebeveynlerin uğraşmak isteyeceğini de sanmıyorum.

8 CEVAP

Gozdetemizel

Kimlik konusu henuz onaylanmis birsey degil sadece saglik karnesi kuduz asisi (yurtdisinda seyahatten en az 45 gun once yapilmis olmali-Turkiyeyi bilemiyorum)
Dis parazitin yapilmis olmasi gerekiyor.bazi ulkeler kuduz tetrasyon istiyor,bununda suresi 90 gundu en son

Gozdetemizel

Çipi biz yurtdisinda taktirdik.cunki taktirmasaydik Turkiyeye gitmek icin ulkeden cikamiyormusuz.ayni sekilde Turkiyeden buraya donerkende temiz saglikli kagidi almak icin tarim orman mudurlugune gittim ve fakat bana cip okuyucunun 6bin euro oldugunu ve buyuzden ellerinde bulunmadigini soylediler.yani ben cipi olan bu kedi yerine baska bi kedi cikarsam kimsenin ruhu duymicak nasil boyle bisey yapabiliyosunuz dedim “aha iste boyle imzaliyoz kaşe vuruyoz” cevabi aldim.kendisi ingilizce bilmedigi (ve tabi ki bilmek zorunda olmadigi) icin tum asilari acikladim.yani kuduz asisi olmasaydi ve ben iste bu kuduz asisi diye karnede gosterseydim inanacakti,dis parazit asisini sart kosuyolar ama kendini evraga son yapilan ic paraziti dis parazit olarak yazdi,hic ses etmedim.Pasaporttan cikarken kimse evrak istemedi olan 240 tl me oldu.bu ulkeye girerkende Turk evragini gosterdim ama Suudi Arabistandan cikarken oranin bakanligindan aldigim kagidi sordular.boyle dandirik sallapati bi ulkeyiz

-Asil-

Ben de çip olayını görüp sordum veterinerimize gerekiyor mu diye şu anlık sadece yurtdışına çıkacak olanlar için gerekli dedi başka konu hakkında bir şey demedi. Ben de merak ediyorum daha detaylı bir şekilde. Umarım olur böylelikle insanlar bunun çocuk oyuncağı olmadığını bakımını yerine getirmediklerinde yaptırımlara tabi tutulacağının bilincinde olarak davranır

Tam1cat

Yok benim merak ettiğim hayvanlarımızı kendi üzerimize alacak mıyız almayacak mıyız o. Eğer böyle bişey yürürlüğe girerse herşey mükemmel olur, en azından ceza ödemekten korkan insanlar ona göre davranır

Tam1cat

Hakkıyla yapacaklarına ben de pek inanmıyorum ama bunların hepsi için para alınırsa, sokağa salma, atma durumlarında para cezası verilirse bizim ülkemizde çok güzel uygulanır. Sonuçta para kapısı

Arthur4

Kedilere vergi almasınlar :d

Tam1cat

Almazlar ya insanın çocuğuna vergi almıyorlar üstüne çocuk parası veriyolar dkdhdl

-Asil-

Bir de bu veterinere geçtiğimizde bizi tarım ve hayvancılık bakanlığına kaydetti ama bunu ne için yaptı bilmiyorum. Mantıkta dediğimiz gibi oldukça güzel bir durum ancak bu sistemin resmiyete dökülüp kontrol altına alınması yıllar sürer gibi. gözdetemizelin de dediği gibi ülkeye bu sistem gelse bile usulüne uygun yapılır mı orası tartışılır İnşallah insanlar, yasalar ve devlet hayvan haklarının bilincinde ve uygulanması konusunda öncü olur önümüzdeki yıllarda