Kedide Gaz Problemiii?

Gamzessven

Yeni sahiplendirdiğim kedi ilk beslemeye başladığımızda ishaldi. Balkabağıyla falan bir şekilde atlattık. Kuzulu mama yiyordu ilk zamanlar. Sonra balıklı mamaya geçtik (karıştırarak geçiş yaptık o kusımda bir problem yoktu) şimdi de gaz çıkarıyormuş. Balıklı mama gaz yapar mı? Yoksa üşütmüş müdür bugün 1 kez de öksürmüş? Yorumlarınızı bekliyorum.

35 CEVAP

Ahsenbb

Kefir probiyotik yoğurt prebiyotiktir.Aynı işlevi görür.Doğal yöntemler denemek hem daha uygun hem uzun vadede daha sağlıklı geliyor bana :)Ama tabiki o şekildede kullanabilirsiniz

beautifulcat

Tabii ki öyle, mümkün olduğunca paketli, raf ömrü olan ürünlerden uzak durmalıyız ama şu durumda daha yoğun bir takviye olarak Mervue'yi önerdim, yoksa normal zamanlarda bende kefir/yoğurt vermeyi daha uygun buluyorum. Herhangi bir mide problemi gördüğüm zaman gıda takviyesi kullanıyorum :)

beautifulcat

Belirtmeyi unutmuşum bir de, haşlanmış balkabağı da deneyebilirsiniz, ne zaman kedimin mide rahatsızlığını farketsem balkabağı veriyorum.

CatBarney

Merakımdan soruyorum.Haşlanmış balkabağını kendi istekleriyle tüketiyorlar mı yoksa mamasına mı karıştırıyorsun?

Ahsenbb

Merhaba,Herada da müthiş gaz vardı,hiçbir şekilde geçiremedik en sonunda antibiyotik tedavisi gördü öyle güzeldi.Karnıda ağrıyordur Hera cok yükseğe zıplayamazdı.Şuan maşallah düzeldi

Ahsenbb

Ama öncelikle prebiyotik ve probiyotik tedavisi deneyebilirsiniz eğer bunlarla düzelmezse antibiyotiğe başvurursunuz

Ahsenbb

Evet evet kefir deneyin ama bir süre geçirip devam edebiliyor umarım devam etmez.
Mamadan kaynaklı da olabilir ama kuzu eğer sokaktan yeni gelmişse kötü beslenmeden kaynaklı gaz oluyor vücutlarında genel olarak.Parazitide olabilir,süt içirmiş de olabilirler alternatif üretmeye çalışıyorum.
Mama kaliteliyse dengelidir değerleri hemen mamaya yormasınlar yazıktır verilen paraya :)

Gamzessven

Paraziti de düşündüm ama kakasında görmüyormuş. 11 nisanda yapıldı ilk parazit aşısı. Umarım yoktur ya paraziti :(

Ahsenbb

Paraziti görmez genelde cok olmadığını sürece sahibi.Aldıktan sonra 1 kere yaptırdıysa tekrar yaptırabilir yumurtalıkları da temizlensin parazitten

Sudeckmkc

Kefir ishal yaoabilir yalnız dikkat edilmesi lazım miktarına :) küçük kedimi sahiplendiğimizde de sürekli ishal oluyordu ishali geçse gazı oluyordu. Patazit tedavisini düzenli olsa da vardı gaz sorunu. Veterinerimiz midesini üşüttüğünden olabilir dedi ev soğuksa gerektiğinde kıyafet bile giydirebileceğimizi söyledi. Termal çorabın parmak kısımlarını kesip yanlarına iki kol deliği açtım giydirdim ve gerçekten gaz problemi azaldı. Büyüyüp tüyleri sıkılaşınca hiç kalmadı

Ahsenbb

Aslında şöyle herada da yoktu pire felan.İç parazit kötü durumdaydı ama.Kokusundan dökülüyordu parazitler :( Lenayı sahiplendiğimde çok küçüktü annesinden sonra ben beslediğim için ve erken tedavi uyguladığım için hiç böyle bişeyle karşılaşmamıştım korkunçtu.Belli olmuyor ne yazıkki

Ahsenbb

Poposundan yazıcaktım:)

Gamzessven

Ayağı sakat olduğu için atlayıp zıplayamıyor zaten :( sokaktan geldiği
için ya sindirimi düzene giremedi ya maması ağır geliyor ya paraziti var

Ahsenbb

Kefirin nasıl verilceğini de bilmiyorsanız yardımcı olabilirim çok deneyimleme durumunda kaldım
Parazit hapı olarak caniverm alıp veterinerden yarısını verebilirsiniz diğer yarısını kendi kedinize verirsiniz 30 lira olması lazım

Ahsenbb

Estağfurullah.İshal ve gaz aynı andaysa kediye sabah ve akşam tatlı kaşığına ısıtılmış su katılarak karıştırıp 3 gün verirseniz düzelme gözleniyor.Sadece gazı varsa 1 çorba kaşığına su karıştırarak verilebilir.Gene 3 günde gösteriyor etkisini:)