Tavuklu Barf Diyeti

Anket

Yeterli
(2 oy)
Yetersiz
(3 oy)
Daha iyi olabilir
(1 oy)
Toplam (6 oy)

İyi akşamlar herkese, internetten yaptığım araştırmalar sonucu şöyle bi barf diyeti oluşturdum günlük 1000 gram civarı:
250 gram çorbalık tavuk
250 gram tavuk butu
100 gram tavuk ciğeri
200 gram tavuk göğsü
150 gram sebze (brokoli,elma,havuç,lahana)
Yumurta kabukları
Köpeğim 5 aylık 14 kilo civarı.
Bu diyetin sağlıklı olabileciğini düşündüm ama deneyimli olan kişilerin varsa tavsiyesini almak istiyorum, iyi akşamlar :)

20 CEVAP

Cansumuezza

alerji yapıyor diye bişey yok tavuk hassasiyeti varsa sorun yaşarsınız sadece.

Cansumuezza

bir kere sürekli tek yönlü beslenmek yetersiz kalır bi süre sonra köpeğinizde sıkılır bence.

minnoskoss_123

Barf diyetini hiç denemedim ama tavuk kedilerde alerji yapabiliyor.

minnoskoss_123

Pardon köpekmiş sizinki:D

minnoskoss_123

Köpeklerde de alerji yapıyor ama.

Tavuklu mama yemişti 2 kilo civarı ama bi sorun gözlemlemedik ve bu asıl tarif yani bazen (haftada veya 2 haftada 1) balık veya dana eti de verebilirim

minnoskoss_123

Okulumuzdaki köpeğimizin alerjik sıkıntıları var. Alerji dediğim de hassasiyet, sindireme, alerjik reaksiyon tarzı şeyler göstermek zaten.

srplzngl

Barf diyetinde rotasyonel olarak en az 3-4 protein kaynağı sağlamanız gerekir. Yani sürekli tavukla devam edemezsiniz.
Köpeğiniz henüz büyüme çağında olduğu için kemik yerine yumurta kabuğu tozu kullanmak -özellikle fosfor içermediği için- pek sağlıklı gelmiyor bana. Mümkün olduğunca taze kemik sağlamanız gelişimini daha olumlu yönde etkiler.
Araştırmanızı spesifik olarak yavru köpeklere odaklanarak yapmanızı tavsiye ederim.

srplzngl

tavuğa karşı hassasiyeti olan hayvanlarda bile çiğ olduğu zaman aynı olumsuzluklar gözlemlenmeyebiliyor.

bence tavuktan başlamanız daha doğru olur çünkü sindirimi çoğu protein kaynağına göre daha kolay. biz kedilerde çiğ beslenmeye geçiş için protein kaynağı seçimi yaparken sindirim kolaylığını öncelik olarak görürüz. köpeklerde de durumun pek farklı olduğunu zannetmiyorum.

Özellikle çorbalık tavuk ve tavuk butunda bol miktarda kemik bulunuyor. Gözden kaçırmış olabilirsiniz

srplzngl

Rica ederim :)

Özellikle bu dönemlerde tavuk tüy dökülmesini arttırabilir veya hasta olmasına yol açabilir. Kuzu etli veya sığır etli hazırlanması daha mantıklı olur ama protein vitamin oranını dengelemeniz için profesyonellere güvenmeniz veya onların kullandığı malzemeleri kullanmanız köpeğiniz için daha iyi olur.

minnoskoss_123

Barf diyetini tavukla denemeyin derim şahsen.

Neden? Kötü bi sonuç mu aldınız ve tavuk yerine öneriniz nedir?

srplzngl

tarifte yumurta kabuğunu görünce ettekini ayıklayacağınızı düşünmüştüm. sorun yok o zaman.

Ayrıca burada çiğ beslenme uygulayan insan pek yok, facebook gruplarından daha çok yardım alabilirsiniz.