Ameliyat - Elizabeth Yakalığı

porcorosso

Sokakta baktığım dişi kediyi kısırlaştırdım. 5 gündür evimde bakıyorum önceki sorumda da bahsetmiştim. Sorun şu ki kedinin boynu çok küçük ve yakalık kayıyor ve yarasını yalayabiliyor. Ne kadar sıkarsam sıkıyım yakalık en küçük numara olmasına rağmen kayıyor. Yarasını yalamasını engellemek için ne yapabilirim? Evde iki kedim daha var onlarda bazen misafir kediciği yalamaya çalışıyor. Şimdilik pamuk ve bant ile yapıştırdım ama onu da sürekli esneme germe hareketleri yaparak çıkardı :D Çok hareketli bir kedi ne yapacağım hiç bilmiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

20 CEVAP

Arthur4

Giymediginiz bi kazaginizi feda etmeniz gerekiyor kol kısmını kesip yara olan bölgeye gelcek şekilde giydirebilirsiniz

Gozdetemizel

Gazli bez furasin merhem ve saglam bandaj banti.
Bize hic yakalik takilmadi dolayisiyla 3. Gunde dikislerini yalayarak söktu.care bulamayincancok ozur dilerim ama esimin boxerinin tek pacasini kesip kesilen yeri diktim.boylu boyunca bi korse elde etmis oldum yani.bu sekilde cikarmayi basardi.bende ustune boxerin bel kismindaki lastikten capraz aski diktim.suan 8gundur bu sekilde elbiseyleyiz.hala iyilesmedi yalayamadigi halde ancak biz pansuman kismini doktor tavsiyesiyle 5gun yaptik.sonra goturduk henuz iyilesmedigi icin 5gun daha dedi.daha bgn pansuman yapmak icin actigimizda kabugu dusmustu yaranin.yani elbise dikebilirsiniz.pamuk yaraya yapisir oraya gazli bez almaniz gerekir.ancak sargi bezi degil kesinlikle gazli bez.ve icine antibiyotikli merhem surmezseniz gazli bez yaraya yapisir ve sokemezsiniz.yada gucunuz yetiyorsa kedi kopek yara korsesi alacaksiniz ki 450 tl civarinda

Gozdetemizel

Batikon kurutur.bepanthol yara kabuk icindir ama yakabilir.fusidin ya da furasin merhem antibiyotiklidir.enfeksiyon kapmasini onlemis olursunuz

Cansumuezza

penye bir bluz kolunu kesin tam sıkmasın ama genişte olmasın bütün patileri geçecek şekilde giydirin popişide açıkta kalsın elizabetten bin kat iyidir tabi anlatıyorum sma benim giydirmem bi saatimi almıştı :)

Gozdetemizel

Bende asla tek basima giydiremiyorum.taytin pacasini kesip denedim on patiler icin delik actim falan ama bi sure sonra penye oldugu icin delikler esnedi.yaranin altinda kalan kismida esnedi tabiki :) kaldirdi kaldirdi yaladi.icten citcitli yenidogan zibini bile denedim careler caresiz kaldi :):):):) en son bu dondan bozma korse ise yaradi

Gozdetemizel

Bide gazli bezi yapistirmak icin bandaj banti.gazli bezi cok minicik kesin yara ve merhemin ustunu kapatacak kadarcik.kibrit kutusunun yarisi kdr yeterli.yoksa bant cok zor tutuyo

Anonymus552223

Bes gun gecmis, birsey olmaz, yalamasi kotu birsey degil. Dogada yalayarak geciriyorlar yaralarini

porcorosso

Yarasına baticon ve bepanthol sürmemde sakınca var mı? Yaranın daha çabuk iyileşmesi için bir şey yapmalı mıyım? Kendi haline mi bırakmalıyım?

porcorosso

Kare makyaj temizleme pamuğu kullandım, yapışmadı ama düştü çok saçma bir yöntemdi gerçi :D
Çorap kesip giydirdim rahatsız oldu yattığı yerde yuvarlanıp zıplamaya başladı. Rahat edebileceği elbise dikmeye çalışıyım o halde olmazsa pazartesi günü veterinere götürmeye çalışıyım. Çok teşekkür ederim cevaplarınız için

porcorosso

Aslında çok korkuyorum batikon vs sürerken. Hiç ellemesem daha mı iyi olur. Teramisin vardı evde o da işe yarar mı enfeksiyon için. Eczanelerdeki yaşlılar gibi hissettim:D

Gozdetemizel

Valla yanlis yonlendirmek istemem .teramicin icin bsy diyemem.bizim veterinerdeki fucidin di evde furasin var dedik ayni sey surebilirsiniz dedi.teramisin goz ve yara merhemi ayri ayri olmasi lazim.icerigine bakmak lazim.ztn cok ellemeyin elleyeceksenizde elleriniz temiz olsun.orasi merhemli olmazsa ztn pamuk yapisir .ya da dediginiz gbi hic yapismaz ve yara korumasiz kalir.malzemelerin resmini atmami isterseniz instagramdan ekleyin.gozdeyelkentemizel. Elimden geldigince yardimci olmaya calisayim

porcorosso

Gazlı bez, antibiyotikli deri merhemi ve dikeceğim elbise. Eldiven de alayım. Çok teşekkür ederim tekrardan

porcorosso

Yarası kurumuştu ama yalayınca kötü oldu. Sadece yalasa neyse ama ısırıyor da. O yüzden maalesef tekrar kapatacağım. :(

porcorosso

Gazlı bez, antibiyotikli deri merhemi tamam. Elbiseyi giydiremiyorum. Gazlı bezi sabitleyip normal elastik bandaj ile sadece yarasını sardım. Umarım bir şey olmaz.

pinarcaya

Ben de sokak kedisini kisirlastirdim persembe gunu. Yakalik hic takilmadi. 2 gun sonra sargi bezini acti ve e dikisi de soktu. Antibakteriyal sprey siktim. Ve kantoron yagi damlatiyorum gunde 1 defa. 3 gun olmasina ragmen yarasi kapandi bile.