Soru Degil Şahit Olduklarimdir

Gozdetemizel

Bugun icim aciyarak bir evcil hayvan sahibinin hastanelik olmasina sahit oldum.kadinin o haline mi yoksa ölup giden yavrucaga mi yanayim bilemedim ve icimden hep “Allahim cok sukur biz boyle bisey yasamadan sagsalim aldik kedimizi “ diye sukrettim.
sebep ise muhtemelen tum testler dahil 800tl isteyen diger klinige kisirlastirmak yerine,kan testlerini ve kisirlastirma oncesi gerekli kontrollerini yaptirmadan 300tl gibi ucuz bi fiyat veren bir klinige gidilmesiydi.doktorun soyledigine gore kalbi iki kez durmus.sahibi sinir krizi gecirdi kucuk oglu perisan oldu.sonuc olarak buyuk oglu gelip once hekimi tartakladi sonra beyzbol sopasini alip dukkani baslarina yikti.
Hekim hatasini bilemem ama ailenin cok buyuk hatasi oldugunu dusunuyorum.Lutfen kisirlastirma oncesi paraniza kiyip evladinizda virus enfeksiyon operasyon esnasinda kanama durmasini engelleyecek bir durum olup olmadigina emin olmak icin parasini bastirip hekiminizden kan testi isteyin.elinizdeki evinizin bir ferdi,sonra ölünce vay ben ellerimle getirdim teslim ettim,yok yatagini bile hazir ettim ameliyat olcak diye,keske 1000lira verseydim de yavrum ölmeseydi.bu cocuklar oyuncak degil,gerekirse 2 ay sonra kisirlastirin para biriktirin ama Allah askina herseyine tam tesekkullu baktirin.tum bunlari yapamayacaksaniz da lutfen sahiplenmeyin su gunahsizlari.yanindaki arkadasi da utanmadan diyo ki keske kisirlastirmasaydiniz ciftlestirseydiniz,yavrulari enazindan satardiniz.cunki scottishfold kedi.yavrulari napardiniz bilmem ama evet keske ciftlesseydi dogursaydi enazindan suan sizin pintiliginiz yuzunden ölmüs olmazdi.aklima geldikce delircek gibi oluyorum

16 CEVAP

Anonymus552223

Acikcasi hepsine test yaptirmamiz imkansiz. O riski goze aliyoruz, dogacak yavrular da öluyor sonucta, sokak kedisinin dogurmasi ameliyattan daha riskli bence hem yavrular hem anne icin

PsLuna

Ben ücretle alakalı olduğunu düşünmüyorum. Veterinerimin kan testi yapacak techizatı var. Ben ameliyat öncesi istedim. Lunayı muayne ettikten sonra gerek olmadığını söyledi. Uzmanlığına güvendim ve hiçbir sıkıntı olmadı 2 cm 3 dikişlik yaramız ilk 2 gün içinde üstüne yatabileceği kadar iyileşti. Hekimin uzmanlığına güveniyorum çünkü be kadar özendiğini bizatihi biliyorum. Ameliyattan çıktıktan sonra uyanana kadar luna küvezde kaldı ve ameliyattan çıkar çıkmaz veterinerimiz bana videosunu attı. Burayı bulana kadar onlarca veterinerle konuştum. Hatalı olduğu kesin olarak bildiğim uygulamaları yapanlar(hormon iğnesi önerme, ameliyatı kızgınlıktayken yapmak vb. Gibi şeyler) çok extrem rakamlar verdi. Oysaki ben 350 liraya yaptırdım. Hatta ilk bana bu fiyatı verdiğinde veterinerime özellikle sordum herkes 800 1000 lira isterken siz niye bu fiyata yapıyorsunuz? Parası önemli değil eksik gedik olmasın yanlış uygulama yapılmasın benim için önemli olan o dedim. Emrah bey de dediki insanlar sokaktan sahipleniyorlar böyle uçuk fiyatları görünce bakmaktan vazgeçip sokağa geri bırakıyorlar. O da bi can ben fazla para kazanıcam diye onların vebaline giremem dedi. Üstelik orda 3 hekim vat ameliyat gibi durumlarda 3 ü de orda hazır bekliyor. Traşı olması gerekenlere anestezi vermiyorlar kendileri severek sakinleştirirek yapapıyorlar. Bi kere tesadüfen denk gelip gözlerimle gördüm. O yüzden veterinerimin görüşleri benim için genel geçer. Yani demem o ki her şey para değil. Önemli olan dikkat özen ve sağlıklı iletişim. Bahsettiğiniz olaya çok üzüldüm. Kan testiyle ilgili olduğunu düşünmüyorum veteriner hatasıdır muhtelemen.

Anonymus552223

En kotusu de o insan bu tecrubeden sonra pek cok kediyi kisirlastirmayi engellicek etrafindakilere anlatarak

Ya ben de sokak kedilerini kısırlaştırmaya başlayacağım yaklaşık 5 kedi kısırlaştıracağım ama hepsi için test yaptırmam imkansız. Çok korkuyordum zaten bir şey olacak diye şimdi iyice endişelendim. Belediyelerin güzel klinikleri olsa, steril bir ortamda kısırlaştırsalar da içimiz rahat olarak belediyeye kısırlaştırmaya götürsek. Bizim belediyenin barınağı bile berbat halde klinik ortamını düşünemiyorum.

Gozdetemizel

Aslinda ben tam cozemedim olayi.cunki kedi boydan boya dikisliydi.kalbi durunca iyice acip elle icerden mi mudahale etti anlayamadim.yani kisirlastirma icin disi kedide nekdr dikis oldugunu biliyoruz.bi tuhaflik var ama.zaten bende veterinerin hatasini bilemem varsa da,ama aile hatali.ustelik suan klinigin hasarini da odeyecekler.onlara bir cana ve daha pahaliya patladi.benimde cevremde sokak kedilerini belediyede kisirlastiran cok.coguda sapasaglam cok sukur ama iste eve gittim kendi kedime bakip bakip agladim.

Gozdetemizel

Bende simdi yeni gelismeleri ogrendim.cocuk sabah 2 arkadasiyla gelip yine beyzbol sopasiyla dukkanin geri kalanini perisan etmis.ustelik once hasarinizi karsilayacagim polise sikayet etmeyin diye uzlasmaya gelmis.sonra sinirlenip yine ortaligin canina okumus.astari yuzunden pahaliya geldi yani suan,keske hayvana verselerdi bu parayi da ölmeseydi

Anonymus552223

Cok uzucu bir durum, ben de simdiye kadar hic test yaptirmadan ameliyat ettirdim, oyle birsey oldugunu bile bilmiyordum, cok sukur birsey olmadi ama olmayacagi anlamina gelmez. Bundan sonra anlatirim etrafimdakilere bu olayi. Veterinerin de sucu yok belki de..

Gamzessven

Bence test yaptırmamaktan kaynaklanan bir olay değil bu. Test yaptırsa da olabilirdi yine. Veterinerden kaynaklı olabilir. Ailenin kriteri ucuzluk yerine güvenilir olmalıydı. Testle hiçbir risk sıfıra indirilmez

Gozdetemizel

Insanin ici sokak kedisi de ölse kaldirmaz ama evinde buyuttugun bebek cok ayri oluyor.oyuzden guvenilirlik onemli.hekimde ameliyattan 1 saat sonra atesinin yukseldigini ve kalbinin durdugunu soyluyor.ne diyim ya icim parcalandi.

Anonymus552223

Boydan boya kesiliydi diyorsunuz. Bizim veteriner 2 3 kesiklik cok ufak bir yerden yapiyor ameliyati, o yuzden de olmus olabilir.. cok yazik cok

Anonymus552223

2 3 dikislik kesik diyecektim.

minnoskoss_123

Yazacak birşey bulamadım...

minnoskoss_123

İnsanlar artık sağlıktan önce parayı düşünür hale geldi.

Rana45

Öyle insanların da kısılaştırılıp, uyutulması gerekiyor bence

Gozdetemizel

Bende gecen ay kisirlastirdim 3 dikis vardi tirnagim kdr bi bolgeydi.baska birsey var ama giden gitti zaten