Sokak Kedileri

abdullahd

Herkese merhaba, biraz hüznümü paylaşmak biraz da çözüm yolu bulma umuduyla bu yazıyı yazıyorum...
Her şey sarman bir annenin avcum kadar 4 adet yavrusuyla bahçemize sığınmasıyla başladı. Annem her gün yaş mama, kuru mama yedirmeye başladı. Doğal olarak iyice sahiplendiler bahçemizi. Daha sonra anne yavruları reddetti, kara kış günlerinde yavrular için bahçemize yatak bile yaptık.. 4 yavru vardı önceleri, sonra bir smokin ve bir tekir de katıldı aralarına. Daha sonra sayıları arttı, arttı... Mart ayı geldi yavrulardan biri (maksimum 6 aylıktı artık nasıl olduysa) hamile kaldı ve karşı bahçeye yavruladı... Şimdi sayılarını sayamıyoruz bile, hepsi canımız kanımız gibi oldu. Her gün verdiğim parayı biriktirsem belki kendi kedime çok çok güzel mamalar, oyuncaklar alırdım. Ama ben sokaktaki canların da yaşamasını rahat etmesini istedim.
Velhasıl tekirin biri daha (2 3 tane oldular) yavruladı. Biz haftaya buradan taşınacağız. Annem söyledim söyledim dinlemedi dayadı yaş mamayı yavrulara. Zor alıştırdık kuru mama, 2 günde bire düşürdük yaş mamayı. Şimdi 2 günde bir kuru mama vermeye hazırlanıyoruz bizsiz yapabilsinler diye... Ama inanım bilmiyorum ve içim kor gibi yanıyor ne olacak biz gidince bu yavrulara, kim bakar kim sever bunları bilemiyorum. Sahiplendirmek neredeyse imkansız ayrıca çünkü hem yabaniler hem birinim gözü kör diğeri asabi vs... Iyice de büyüdüler. Ne yapmalıyız nasıl bir yöntem izlemeliyiz bilmiyorum. Hep aklımdaydı belediyede kısırlaştırmak ama tek tek yakalayamayacağım için çok zor geldi yapmadım... Ayrıca İzmirde belediye kediyi herhangibir yere bırakıyormuş izmirdeki arkadaşlar daha iyi bilir... Ne yapmalıyım arkadaşlar? Ne öneriyorsunuz? Bu canların hayatta kalabilmesine bir nebze daha yardımcı olabilecek her öneriye hazırım.

18 CEVAP

Anonymus552223

Keske kisirlastirmis olsaydiniz. Kisirlastirma beslemekten bile onemli boyle seylerin olmamasi icin. Yerinize gelen biri anlayisli olur umarim bakmaya devam eder

Anonymus552223

Hicbiryere birakmayin alistiklari yerden. Onlarda alip baska yerlere birakacak ölene kadar bakmiyorlar. Eninde sonunda kaderleriyle basbasa kaliyorlar. Bir kediyi beslediginizde kaderine mudahale etmis oluyorsunuz ve kisirlastirmaniz gerekiyor. Veya sahiplendirmeniz. Bu kadar cogalmalarina izin vermeniz cok yanlis olmus. Simdi bu kedileri kurtarmis mi oldunuz yoksa daha fazla kedinin ölumune mi sebep olmus olacaksiniz zaman gosterecek

Anonymus552223

3 kediyi kisirlastirma dogacak 10 beslemekten daha ucuz, ayrica belediyeler yapiyor bedavaya. Tahlil de yaptirmaniz zorunlu degil. Herkesin kisirlastirmanin önemini anlamasi icin soyluyorum. Sokak hayvanlari icin en dogru kesin ve uzun vadeli cozum hic dogurtmamak. Beslemek, su vermek vs guzel ama ileride hep daha buyuk problemlere yol aciyor tek basina yapildiginda. #patibik

Merhaba, biz de yıllar önce taşındığımızda aynı sorunu yaşamıştık. Yaklaşık 20 kediye bakıyorduk. Bir süre komşularımıza mama bıraktık onlar beslese de zamanla kedi sayısı azaldı. Bir bir başka besleme bölgelerine gittiler ya da öldüler. Birkaç ay sonra hiç kedi kalmadı. En azından yavruları yanınızda götürmeniz daha iyi olacaktır. Yavrular yeni yerlerine çabuk alışır. Yetişkinlerden de öncelikle dişi olanları kısırlaştırın ki popülasyon azalsın. Başka da yapabileceğiniz çok şey yok sahiplendirme oranları çok düşük yuva arayan bir sürü kedi var yuva bulabileceklerini sanmıyorum.

abdullahd

Önceden denemiştik zaten ama sahiplenen olmamıştı... İzmirde yaşıyorum o konuda şanslıyım burada azami miktarda da olsa her mahallede mama ve su verirler. Karşımızda bir komşu var misal biz vermeye başladığımızdan beri her sabah saat 9da manco verir, arka sokakta belediyenin hazırladığı yuvalar ve mamalar bulunur, bahçemizin hemen arkasında bunlar için kilim milim serip yer bile yaptılar ki iki anne ve yavruları orada serilip yatıyor... Biraz şanslıyız yine ama bilmiyorum zamanla sayı azalır ama umuyorum bu ölümden olmaz. Anneler yavrulara yaklaştırmıyor bile biraz zaman geçmesini bekleyeceğiz olmadı yanımızda götürürüz...

Anonymus552223

Evet izmirde bir nebze olsun ilgileniyor insanlar. Belediyeler random saliyor dogru ama buraya birakin derseniz geri getirirler belki. Cagirsaniz da toplayabildiklerini toplayip kisirlastirsalar siz gitmeden.. bi de kedi bakilan sokaklari biliyor belediyeler oralara saliyorlar bizim burda. Oylece kalmalarindan iyidir sanki

minnoskoss_123

Sahiplendirmeyi tekrar deneyin. Çok üzüldüm:)

minnoskoss_123

Düzeltme: :) yerine :( olacaktı yanlış anlaşılmasın:/

Anonymus552223

Ozellikle mamayla beslenenler cabuk yavruluyor. Gitmeden birkacini kisirlastirin en azindan

abdullahd

Haklısınız galiba yanlış yaptık besleyerek... Bir iki kişi daha var çevrede besleyen fakat bel kemiği biziz... Umuyorum biz gittikten sonra da hayatlarına devam edebilirler...

patibik

yani kısırlaştırmaya durumu yetmemiş olabilir sonuçta devlet hastanesinde veterinerliğe götürdüğünüzde bile asgari ücrete varan fiyatlar çıkabiliyor yok şu tahlili yok bu testi diye heryere de güvenilmiyor kısacası arkadaş hayvanın ölüm sebebi olmamak adına onu yaşatmayı ,beslemeyi seçmiş ama yine bir yargılama yine ters cevaplar keşke çözüm sunabilsek

abdullahd

Ben ters cevap olarak algılamadım yazdıklarınızı terslik de bir durum yok zaten. İyi niyetle fakat tecrübesizce yaptığımız bir iş sonuçta... Kimsenin bu konuda hakkımda daha farklı düşüneceğini zannetmiyorum. Bir sokak kedisini beslemekten daha önemli olan şeyin kısırlaştırma olduğunu sizlerden duyuyorum. Dediğim gibi tecrübesizlik... Gidene kadar kuru mamayı 2 günde 1e indirmeyi ve bölgeyi sahiplenmiş kedilerin yavaş yavaş başka bölgelere geçmesini sağlamayı düşünüyorum... Komşumuzla da bu konuyu görüşeceğim, umarım olumlu sonuç alırım.

abdullahd

Bu da minnakların fotoğrafları, tabi dağın sadece görünen kısmı.
https://i.hizliresim.com/7BbP4Y.jpg

Anonymus552223

Suan ki cozum de sahiplendirebildiginizi vermek, kisirlastirabildiginizi kisirlastirip tekrar oldugu yere salmak. Ve alabildiginizi de yaniniza almak. Ama yapabilir misiniz bilmiyorum. Hatta bir sure komsunuza 15 kiloluk mama falan yollayabilirsiniz. Bu arada ayni problem bende de var taşinmam lazim. Sokakta kedilerim var kisirlar ama hic birakmak istemiyorum onlari. O yuzden bahceli bir ev falan bulabilmek isterdim

6 aylık hamile kalmasına üzüldüm.Bence de sahiplendrmeyş dene ve kısırlaştırma ya çalış