Kedimin Kumunda Uyuması

Fiona00

Merhaba arkadaşlar
kedim bazen kumunu kullandıktan sonra bazen de aklına estiğinde girip kumuna yatıyor gördüğüm zaman hayır diyerek uyarmaya çalışıyorum ki hayır kelimesini biliyor o an ne yapıyorsa bırakıp uzaklaşıyor hayır dediğim zaman kumundan da çıkıyor söylenerek ama fırsat bulduğunda oda da olmadığımda tekrar yatıyor kumunu günlük temizliyorum ama koku kalıyor ve kedime siniyor neden kumunda yatıyor olabilir nasıl vazgeçirebilirim bundan bir de ev bitkilerini yiyor bazen sonra kusarak çıkartıyor kedi çimi denedim daha önce ama ev bitkileri daha cazip geliyor galiba illa kemiriyor zehirlenir diye korkuyorum kusarken de ayrı telaşlanıyorum

18 CEVAP

Toriri

bence ev bitkilerini bir süreliğine kaldırın, yatağı varsa yatağına veya yatabileceği yerlere kedi otu spreyi sıkın bu siteden veya petshoplarda bulabilirsiniz, düzenli olarak o bölgelere sıkın orda yatmasını sağlayın oyuncaklarını o bölgeye koyun bunu uyku zamanlarında yapın tuvaletin yerini değiştirin odadaysa lavoboya koyunki kumun sadece o amaçla kullanıldığını anlasın umarım işe yarar

Fiona00

teşekkürler cevabınız için bitkileri kapımızın kenarına apartmana koymuştuk bir süre ama güneş alamadıkları için eğilmeye başladılar annemde kıyamadı tekrar aldı evin içine yatağı var geceleri yatağında yada benim yatağımda yatıyor gün içinde kumuna girip yatıyor eşeleyip kumların üstüne çıkmasını sağlıyor hertarafı kumlu şekilde orda yatıyor kum toprak mı istiyor diye düşünüp bahçeye çıkarttım dışarıdan da korkuyor eve girmek istiyor kedi otu ve spreyini hep okuyordum ama hiç kullanmamıştım alıp deneyim hiç olmadı oyuncaklarına sıkarım eğlenir biraz

Gozdetemizel

Kisirlastirdiktan sonra bizimki de yatti ama enfeksiyon kapcak diye ben hasta bezi serdim.busefer cisi kakasi gelince kuma ulasamadigi icin sinir oldu ve yatmayi birakti.huyundan vazgecsin diye gun icinde kazmaya calisinca pedi kaldirdim cisi kakayi yaptiktan sonra geri serdim.2 gunde pes etti

Gozdetemizel

Biizimki butun bambulari yemis farketmemisim,daha once vazoyla indirdigi ve kirdigi icin kucuk odaya koymustum bitkileri ve kapiyi hep kapali tutuyodum.girmis arkamdan bende ustune kapiyi cekmisim.kakasi civik ve yemyesil cikinca baktim hepsini yemis.bazi bitkiler toksik etkisi yaratabilir riske atmayin kaldirin isterseniz

Fiona00

Gozdetemizel teşekkürler cevabın için
hasta bezi çok mantıklıymış gerçekten özellikle ameliyat sonrası korumak amaçlı kullanılabilir kesinlikle ancak şu an için tüm gün işde olucam ve tüm gün tuvaleti açıkta kalacak değiştiremicem bezi o kafamı kurcaladı biraz
kızımın kumu camın yanında cam korumalı ve hava sıcak olduğu için sürekli açık duruyor kum hava aldığı için serin oluyor ve o da serinlemek için mi giriyor acaba diye düşünüyorum olabilir mi böyle birşey sizce yerini değiştirmeli miyim

Fiona00

Haklısınız sonra ah vah etmektense önlemimi almam gerek bizimki direk kusup çıkarttığı için dışkısında bir anormallik görmedim bu zamana kadar bugünde işden gelince paspasının üç yerine kusmuş bitkilerin parçaları vardı çok sık kullanmadığımız balkonumuz var sabahları güneş alıyor saksıları oraya çıkartıcam

Benimkilerden de biri yatıyordu. Tuvaletimiz açık tuvaletti kapalı tuvalete geçince yatmayı bıraktı.

Gozdetemizel

Gun icinde evde yoksaniz ztn pedi sermeyin.cunki buseferde kuma ulasamayip saga sola yapabilir sinirden.eve geldiginizde yatiyosa seriverin gozlemleyebildiginiz zaman dilimi icinde.ben o donem evde oldugum icin 2-3 gunde vazgecirdim dedigim gbi.bizimki kedi ciminin yuzune bakmadi.1-2 pati atti topragini heryere sacti,gitti ustune yatti.ama bahcedekilere hasta.bazen esim cikartiyo direk cimlere gidiyo.bi arkadasim sokaktaki cimleri posede doldurup evde yikayip kedisine veriyo,onunkide kendi urettigi cimi yememis.disardan olani yiyomus.ben cesaret edemiyorum Arabistandayiz topragin ici sirf hamambocegi ordan cim yemesine izin veremem.hatta ben asla cikarmiyorum bahceye,eşim cikartiyo.

Fiona00

Kedizeytinvepeynir bizimki de açık tuvalet bir kere kapalı almaya niyetlendim çok küçük gibi geldi gözüme petshoptaki tuvalet almaktan vazgeçmiştim
Gozdetemizel bizimkide umursamıyor kedi çimini kokluyor ve uzaklaşıyor dikkatini çekmesi için küçük bir çubuğa zil bağlayıp çimlerin arasına sabitlemiştim belki on dakika ilgilendi çubuğu söktü attı çime yine arkasını döndü yulaf arpa buğday gibi tohumlarla toprakta filizlendirmeyi düşünüyorum bir umut belki sevebilir diye hatta üstünde yatabileceği büyüklükte çim alanı oluşturmak istiyorum ama tuvalet olarak orayı kullanmasından korkuyorum dışarı çıkarma konusunda bende çok tereddütte kaldım ama toprakla kumla oynamak istiyor kumuna o yüzden yatıyor diye düşünerek çıkardım boynuma tırnaklarını geçirdi inmedi kuçağımdan o yüzden çıkarmadım bir daha

Gozdetemizel

Bizimki bahce kapisina goturunce oyle yapisiyo eşime,iceri gitmek istiyo korkuyo

Infernus

Kediniz yakın bir zamanda büyük bir korku yaşadı mı? Ya da şu an stresli bir halde mi? Genelde bu durumu kendini güvende hissetmediği zaman yapar. Kendi kokusunun en çok olduğu yer neresi? Tabi ki kum kabı. O zaman ona göre en güvenli yer de orası. Mesela veteriner kliniklerinde belki denk gelmişsinizdir. Kediler kafeslerinde genellikle kum kaplarının içinde yatarlar.

Kedinize stres yaratabilecek şeyleri ortadan kaldırın. Ona karanlık ve güvenli bir yer ayarlayın. O bölgeye oyuncaklarını koyun. Orada durmasını ve yatmasını sağlayın oyunlarla. Sevilmekten hoşlanıyorsa orada sevin. Mümkün olduğunca kokusu sinsin o bölgedeki her yere. Evde bir süre ani hareketler yapmayın. Yüksek sesle konuşmayın televizyon izlemeyin, müzik dinlemeyin. Zamanla düzelecektir.

Bazen de sadece kumda veya toprakta yuvarlanmak istiyordur. Tuvaleti harici bir kap daha ayarlayın temiz olsun. Yuvarlanması oynaması bitince kabı kaldırın.

bappatan

Kediler tedirgin olduklarında kumlarına yatarlar aslında kum onlar için bir şeref meselesidir ve korunması gerekir. Başka kedi görüyorsa camdan da olsa miyavlama duyuyorsa da gidip oturur kumunda. Alışkanlık haline gelince de sizinki gibi uzun zaman geçiriyor kumunda. Arkadaşlar çok güzel çözümler sunmuşlar kolay gelsin:)

Fiona00

ilginiz için teşekkürler ancak fırsat bulup yazabildim stresli olduğunu düşünmüyorum evde herhangi bir problem yada değişiklik olmadı çünkü umarım yanılmıyorumdur başlarda kumuna girip üstünü başını kum yaparak oynardı uyarınca da etrafa kum saçarak kaçardı şimdi yatmaya başladı çok kullanmadığımız üçüncü bir balkonumuz var ve kenarları toz oluyor oraya çıktığında da tozlu yerlerde yuvarlanıyor her zaman çıktığı balkonda yapmıyor ikinci bir kum fikrini düşünmüştüm ama birinin temiz kalmasını diğerinin kullanılması gerektiğini öğretemeyeceğimi düşündüm daha çok alışmasın diye vazgeçtim, banyoyu hiç sevmiyor tahmin edersiniz ki yattığını gördüğüm zaman kuçaklayıp banyoya götürüyüm belki korkar içinde yatmaz diye düşünüyorum saksılarımızı balkona çıkardık yerlerine yapay çiçekler koyduk biraz kokladı dişledi ama olmayacağını anlayıp vazgeçti en azından bir problemi hallettik :)

BalliBadem

Bizimkide ilk geldiği zamamlarda yatıp duruyordu hasta olucak diye müsade etmedim yatınca ağzını kapattım kumun çıkartıp yatak hazırlayın kuma yatınca çıkarın yatağa koyun ısrar ederse bi süteliğine kumu kapatın tabi dikkat edin tuvaleti gelince girebilsin hep kapatmayın

Gozdetemizel

Evet simdi bi sure sonra canli bitkileri koyunca buyuk ihtimalle ellesmicek cunki yapay olanlarla deneyimledi yiyemiyecegini.benim tulperde mevzusuna donmus :)
Kaldi geriye kizgin kumlardan soguk banyo seramiklerine atlama keyfi :)