Kısır Kediye Yetişkin Maması Verilir Mi?

Brewsly

8-9 aylık kısır erkek kedim var. Matisse kısır somonlu kullanıyoruz. İçeriğinde tavuk olduğu için değiştirmek istiyorum. Alerji olduğundan şüphelendiğim için. Tavuksuz kısır mama bulmak çok zor. Mutlaka tavuk yağı, kümes hayvanları, kanatlı vs vs sıkışıtırıyorlar araya. Bu matisseyi de erkek kedi üriner hastalığına çok iyi olduğunu sanmıyorum magnezyum %8 yüksek değerli balıklı olduğundan diye düşündüm ama balıklı yetişkin maması olupta değerleri düşüklerde var anlam veremedim. Neyse kafam şu aralar çok karışık. Şu alerji muhabbetinden görmüşsünüzdür belki sorularımı. Benim sorum şuan şudur bu yetişkin mamaları kısır kediler de kullanılır mı. Yetişkinler de tavuk olmayan mama var çünkü. Ama aklıma takılan da mineralleri düşük olsa yağ oranı 20 oluyor kedi dubaya döner diye korkuyorum. Görüşlerinizi almak istiyorum. İyi günler

40 CEVAP

Brewsly

Aynen çok sağolun hepinize dediklerinizi dikkate alacağım

Ecerana

Pinarcaya açık mama da *** de satışı olan D&D petshop u kesinlikle öneririm. Mamaları toptan alıp birer kiloluk kilitli paketlere bölüp satıyorlar. Mamalar taze oluyor. Hatta Ben kart ile alışveriş yapmıyorum o yüzden de *** den alamıyorum dediğim de size özel olarak kapıda ödemeli şekilde göndeririz dediler. 6 aydır her ay 2 kedim olduğu için 4 kilo mama alıyorum bir iki kilo bişey de almadığım için direk 4 kilo aldığım için *** de mamanın fiyatı ne kadarsa aynı ödüyorum ekstra kargo parası almıyorlar yani bilginiz olsun

pinarcaya

Ecerana ben de ddpetshoptan almayi dusunuyorum ama ne kadar guvenebilirim bilemiyorum. Herkes cok guzel yorumlar yazmis. Keske gidip yerinde gorebilsem.

Ecerana

Ben konya da yaşıyorum dediğim gibi 6 aydır alışveriş yapıyorum İzmir den gönderiyorlar

Sselin1

Ben de merak ettim kedinizin yaralari geçti mi ? Hangi mamayi kullandiniz

Sselin1

Skin coat balikli mama benim de aklimda dediginiz gibi icerigi kısır kediler icin oldukca uygun. Morina baligi yerine ringa baligi olmasini da begendim. kucuk balilklarda civa orani cok az çünkü. Tuy ve deri sagligi icinde hindistan cevizi koymuslar omega 3 ve zerdecal oranini arttirmislar zardecal zaten bircok hastaliga iyi geliyor. Kedilerime verirken oran konusunda endise ediyordum ama burda %2.5 oraninda kullanmişlar az degil yani. Umarim kedilerinize de iyi gelir bu mama.

Faytekin

Pinarcaya evet veterinerden aldım 380 TL liste fiyatı o zaten, ama bazı petshoplarda getiriyor istek üzerine.

bildiğim ve hatırladığım kadarıyla ND'nin yetişkin mamasının yağ vs oranları birçok başka kısır kedi mama markasından daha düşük. yanlış ise düzeltin lütfen, dediğim gibi tam hatırlayamıyorum.
bu bilgiyi doğru kabul edersem, proplan kısır yerine nd yetişkin daha makul aslında.
bunu bir kontrol edebilirsiniz. dediğiniz gibi, kısır balıklı mama malesef yok

Brewsly

Ayakları iyileşti. Gözlemlediğim kadarıyla şu sebeplerden biri dolayısıyla ayakları öyle oldu:
1.) fişek şeklinde kedi maltı kullanıyordum.
2.) arada evde ekmek peynir yoğurt yiyordu (ekmek çok az kendi masadan çalıyordu)
3.) yaz bitince iyileşti kışın aynı mamaya devam ettim ayakları iyileşti
Bu maddelerdeki herşeyi bir anda kestim. İyileşti yani ya o besinlerden birine alerjisi var ya da sadece yazın tavuğa alerjisi var. Belkide yazın besin olarak olmasa bile bir şekilde bir şeyr alerjisi var çözemedim net bir şekilde. Matisse kısır balıklı mamayı bitirdik. Ondan sonrasında yani şuanki zamana göre 1 ay öncesinde nd düşük tahıllı yetişkin kuzulu mama aldım 10 kg indirimdeydi 290 TL ye aldım. Fakat sanki her geçen gün kilo alıyor yağ oranı %20 kısır mamaların 2 katı falan. Bu mama bitsin skin coat a da bakıcam tavsiyeleriniz için teşekkürler. Yoğunluktan buraya girmeyi unutmuşum Geç gördüm yorumları kusura bakmayın.

Sselin1

Yazin polen, sıcaklık cevresel etkenler vs etkiliyor olabilir. Çünkü benim kedimin de alerjik sorunlari var ve patilerindeki sorun yazin ortaya cikiyor. Yine de yaz kiş tavugu azaltmak en iyisi. Yüksek protein ve yüksek et iceren mamalardan da uzak durmak lazim. Ben suan hipoalerjenik mamaya basladim kedimin net olarak bir gidaya alerjisi yok hepsine tepki veriyor. Hipoalerjenik mama bile tam olarak süper bir etki yaratmadi 1-2 ay daha deneyip n&d kinoali kullanacam umarim vaat ettigi gibi kaşıntıya alerjiye deri hassasiyetine iyi geliyordur. Size de gecmis olsun umarim tekrarlamaz gercekten zor cunku.

Sselin1

Bu arada matisse baliklida tavuk olsa bile cok az bir oran oldugu icin etkilememis olabilir. Genelde yüksek oranda tavuk alerjiye sebep oluyor zaten.

pinarcaya

Deri hassasiyeti icin vetoskin oneririm. Cok sey denedim ama sadece vetoskin sonuc verdi. Tek eksisi fiyati.

pinarcaya

Fisek seklinde malt ne onu anlayamadim

Brewsly

Evet olabilir çok fazla ihtimal olduğu için bilemiyor insan. Fişek dediğim de malt 15 er gr lık 6 adet ağzını kopartıp veriyorsun. Petshopcu 90 gr şeyi 35 TL ye verdi. Nohut kadar ver dolaba koy bir şey olmaz dedi internetden araştırınca yaş mama gibi 2 gün içinde tüketilmesi gerektiğini okudum. Yani o maddeyi belkide hiç bir şeye alerjisi yok da bozuk malt yediği içindir diye başka bir ihtimal diye ekledim

Brewsly

Aslında bizim ki hareketli baya ama ayakları alerjiden yaralı olduğu için eskisi kadar hareketli değil hafif vücudu kalınlaştı ben de farkettim. Mamasını da toplu koymuyorum. 2 saatte bir acıktım diye miyavlıyor yarım avuçta biraz daha az veriyorum