Fda Acana, Orijen, Hill's Urunlerinin Bir Kismini Toplatmis

bidiboom

Mamalarin gercek besin degerleri uzerine arastirirken burada da urunleri satilanlardan Acana, Orijen (kalp hastaligi)
Hill's (toksik seviyede D vitamini) hastalik yaptigi gerkecesiyle ABD.deki gida ve ilac standartlarini saglayan kurum FDA tarafindan bir kisim urunlerinin piyasadan cekildigi haberleri cikti karsima, son bir yil icinde olmus, haberiniz olsun..

12 CEVAP

Sselin1

markayla direk ilgisi oldugunu sanmiyorum hastaliklarin sebebi kuru mamanin kendisi. Cogu kisi kuru mamalara mucize olarak bakıyor yas mama veya ev yapimi bir seylerin kedilere zararli oldugunu dusunen cok insan var. arkadasimin kedisi hic kuru mama yemedi ne asi ne baska birsey sokaga cikip dolasan bir kediydi 15 yasinda suan. Eskiden kediler daha saglilkliydi bu kadar kuru mama tüketimi de yoktu. Simdiki kediler 2 3 yasindayken hastaliklar baslıyor. Bunun sebebi hem kuru mama hem de evde kapali kalip temiz hava almamalari bence.

toffy_the_cat

En iyi seçenek nd kaldı o zman

Dediğiniz sebzelerin bulunmadığı mama yok ki :/. Keşke bütçem ve vaktim olsa da çiğ beslenmeye geçebilsem.

bidiboom

Dimi:/

srplzngl

Hayvanlar kuru mamadan hasta olunca bile farklı kuru mamalarla -reçeteli- iyileştirmeye çalışıyorlar. (Bkz. diyabet)
Bu kadar bilinçsizliği aklım almıyor.

orhdoner

Ne vereceğimizi de şaşırdık kaldık Allah iyi etsin ne diyim artık bütün canlar sağlıklı ve uzun ömürlü olurlar inşallah 🙏

Lils

Başka kişilerde görürse diye yazıyorum çok eski bir olay bu. Firmalar bu problem çözülerek yeniden piyasaya döndü. 2019 da yazılmış bir soru zaten.

toffy_the_cat

Acana ve orijenin kaldırılmasının sebebi normal ev kedilerine ağır gelmesi.Sonuçta kedileri evcilleştirerek ve doğalarını yok ederek bir nebzede olsa bünyeleri değişti.Doğal besinleine yakın olan onlara ağır geldi.Tek açıklaması bu.

bidiboom

Toffy dedigin de ayrica olabilir de yok bu haberdeki bayagi bildigin kalp hastaligi:
https://www.nbcnews.com/health/health-news/fda-names-16-brands-dog-food-linked-canine-heart-disease-n1025466
Bu da toksik seviyede D vitamini tesbit ettikleri Hill's haberi:
https://www.fda.gov/animal-veterinary/news-events/fda-alerts-pet-owners-and-veterinarians-about-potentially-toxic-levels-vitamin-d-33-varieties-hills

İlk haberdeki 16 markasan bizde de satilan baska var mi bilemedim..

bidiboom

İlk haberdeki linkte bi de diyor ki nohut-fasulye-bezelye grubu, mercimek ve diger baklagiller grubu ve patatesin ana malzeme olarak kullanildigi kopek mamalarinda bu durum farkedilmis ta 2018 yazinda, ama o zaman marka ismi vermemisler, simdi 1 Temmuzda markalari da ifsa ederek konu etmisler.. kopekte oluyorsa kedide de olabilir mi acaba?

Keskin2335

Nd domuz eti kullanıyor bazı mamalarında dikkat edin, normalde kedinin tersi bile necis değildir ama dimuz etli mamalar var piyasada kedi onu yerse nolur bilemem.

Ayssgul

Ben bi mamaya bağlı kalınması taraftarı değilim belli sürede değiştirerek yedirilmeli kuru mamalar ben kedimin özel durumundan dolayı iki mama karıştırıyorum öyle yediriyorum ve onlarıda değiştire değiştire kullanmayı planlıyorum