Yardım Ediniz Kafam Karışık :/

onurtemiz

Merhabalar.
Erkek kedim 22 aylık kısır ve 3 kilo (sanırım)
Minyon tipli bir kedi doğarken minyon olarak doğdu yapı olarak ama sağlıksal hiçbir sorunu olmadı. Hareketi var hatta gözü akma olayı diğer kedilere göre az. Bu tarz problemler vs yoktur
Ama kilo konusu hep kafamda oldu istiyorum ki sağlıklı şekilde kilo alsın.
Ömrü boyunca ND çeşitlerinden yedi genel olarak ( birkaç farklı mama denemiştik zaman zaman)
Mayıs ortasından beri ND düşük tahıllı balıklı yiyor ve paketin içerisinde fazla kalmadı maksimum birkaç hafta daha gider.
Kedim sanırım genel olarak kuru mamayı az yiyor
Ama kilo alması için kafamda Royal Canin British Shorthair versiyonu var. ND'ye göre kalite olarak aşağıda kalıyor ama sonuçta kötü mamalar grubu arasında değil. Zaten tüy dökümü var bizim kedi de ND'nin proteini fazla geliyor olabilir
Sizin düşünceleriniz nelerdir yani nasıl kilo aldırayım ? Bu mamayı ve Royal Canin'in çeşitlerinden başka önerir misiniz

31 CEVAP

BalliBadem

Mırmır yada patife yaş mama 400-415 gr lıklar porsinlara bölüp buzluğa atatsanız uyguna gelir patife 4.5 tl ben ev yapımı yaş mama kullanıyorım ama patilife den memnun kaldım hazır yaş mama almam gerekirse yine tercih ederim günlük 1 öğün kuruyla karıştırmadan verin

Sudeckmkc

Rc kötü bir mama değil market maması gibi zararlı değil ama verilen parayı hak etmiyor sadece. Sürekli olarak onla beslemeyi önermem nd varken ama ameliyat,ciddi bir hastalık, iştahsızlıktan sonra veya yavruyken zayıfsa kedi, rc mother and babycat kullanıyorum

onurtemiz

@Sudeckmkc aynen harfi harifne katılıyorum temelli geçmiyorum RC'ye kaldı ki o mama hakkındaki görüşlerimi 1,5 senedir burada belirtiyorum balon marka

Bir süre kilo alması için geçeceğim ND sağlıklı evet ama yeteri kadar büyütmüyor ve tekrar diyorum proteini falan fazla geliyor olabilir bizimkine

Ben RC kısır mamasi kullanıyorum açıktan 45 tl ye alıyorum tüyleri daha yumuşak oluyo onu kullanınca icerikten anlamıyorum N&D daha iyi diyorlar ama onu asla yemiyor geçen gün mecbur almak zorunda kaldım yemek istemiyor :/

toffy_the_cat

Kedilerde haklı yani bende önüme bir cips bir pırsa koysalar gider cipse dalarım.Fakat en önemklisi bu mamalar onlara bağımlılık yapıyor.Dikkat edinde rc alırsanıoz sonra nd yememezlik yapmasın.Zaten bu mamalar hayvan deneyide yaptığı için.

onurtemiz

bizimki bol su içiyor bence sürekli tuvaletini yapmış olduğunu görüyorum.
Yaş mama örneğin hafta da kaç gün ?
Bir de ben yaş mamasını kuru mama ile karıştırıp veriyordum 1 günde bitiriyor onu 24 saate tabak bitmiş oluyordu

Sselin1

Cigeri haftada bir verebilirsiniz. bu orani günlere de yayabilirsiniz az miktar cigerle tavugu haslayip bu sekilde haftada 2-3 kere verebilirsiniz mesela. Sizin dediginiz her gun fazla miktarlarda tüketirse olur. Tabi balik veya kirmizi et haslamasi da yapabilirsiniz %70 oraninda et %30 oraninda sebze+tahil koyup hesapli bir mama hazirlaryabilrsiniz.

onurtemiz

@Iwb immun destek olarak siz ne kullandınız ya da bildiğiniz güvendiğiniz ne önerirsiniz ?

onurtemiz

@Sselin1 aslında büyük konserveden alınıp yapılabilir pahalı olmaz o zaman

@Iwb dediğiniz çok yüksek derecede bir takviye yani gerçekten ihtiyacı olan bir hayvan için
Kedimiz halsiz değil baygın değil ve 6 kardeşi ile beraber doğduğunda en sağlıklısıymış. Yapı olarak minyon tabi ancak belli bir yere kadar kilo alır-büyür. Ben ise maksimum seviyeye getirmeye çalışıyorum alabildiği kadar sağlıklı şekilde kilo alsın istiyordum

onurtemiz

@Sudeckmkc dediklerinizi not alıyorum o mamayı kullanmış birisi olarak
Ben de bakayım belki karıştırarak ya da bir ondan bir başkasından verecek şekilde hazırlarım programı

@Iwb anladım genel olarak verilebilir dediniz o zaman doktorla konuşup hareket edeyim bu destekleyici olayında tabiki kaliteli ürün bu ama gözlemlediğim kadarıyla ciddi sorunu olanların kullandığı yönündeydi, teşekkür ederim

onurtemiz

Bu arada British versiyonundan mı verdiniz yoksa başka bir RCanin çeşidinden mi?

onurtemiz

@kira02 tavuk yumurtasının çok etkisi olmuyor öğrendiğim kadarıyla ama bıldırcın yumurtasıbaya faydalı biliyorum

onurtemiz

Bu sefer ND'ye ara verip gelişim açısında RC British Shorthair kullanmaya karar verdim.
Royal Canin'in genel olarak birçok maması kilo aldırma yönünde imiş kullanıcılar doğruladı. Ama içindeki tahıl oranı ne kadar ? Örneğin tüm paketin %10 u kadarsa hayvan için sakıncası olmadığını söylüyor uzmanlar
Bir de tüy kalitesi ne olacak onu bilmiyorum

onurtemiz

@lwb bu yorum çok iyiydi dikkate aldım
Ben de doğru yolla kilo aldırmak istiyordum Genel olarak ND kullandık ama dediğim gibi belki proteini fazla geliyor olabilirdi.
RCanin her zaman söyledim balon marka fiyatını hak etmeyen mama

onurtemiz

ND gerçekten süper bir mama şöyle düşünün çocuğunuzun önüne ıspanak ile hamburger koyuyorsunuz. RC burada hamburger oluyor ND ıspanak hatta yoğurtlu :D
Gerçekten kaliteli mama İtalya dan geliyor bizimki ND sevmiyor değil ama genel olarak fazla kuru mama sevmeyen bir oğlan ama yemem demiyor sadece beklenildiği kadar yemiyor
Kilo alması için RC ye geçiş yapacağım bu ay sonuna doğru