Yardım Ediniz Kafam Karışık :/

onurtemiz

Merhabalar.
Erkek kedim 22 aylık kısır ve 3 kilo (sanırım)
Minyon tipli bir kedi doğarken minyon olarak doğdu yapı olarak ama sağlıksal hiçbir sorunu olmadı. Hareketi var hatta gözü akma olayı diğer kedilere göre az. Bu tarz problemler vs yoktur
Ama kilo konusu hep kafamda oldu istiyorum ki sağlıklı şekilde kilo alsın.
Ömrü boyunca ND çeşitlerinden yedi genel olarak ( birkaç farklı mama denemiştik zaman zaman)
Mayıs ortasından beri ND düşük tahıllı balıklı yiyor ve paketin içerisinde fazla kalmadı maksimum birkaç hafta daha gider.
Kedim sanırım genel olarak kuru mamayı az yiyor
Ama kilo alması için kafamda Royal Canin British Shorthair versiyonu var. ND'ye göre kalite olarak aşağıda kalıyor ama sonuçta kötü mamalar grubu arasında değil. Zaten tüy dökümü var bizim kedi de ND'nin proteini fazla geliyor olabilir
Sizin düşünceleriniz nelerdir yani nasıl kilo aldırayım ? Bu mamayı ve Royal Canin'in çeşitlerinden başka önerir misiniz

31 CEVAP

Gamzessven

Katılıyorum. Ndyi değiştirmek yerine iştahını arttırabileceğiniz yaş mamalar yapabilirsiniz ya da alabilirsiniz. Ciğer haşlamasını çok seviyorlar deneyebilirsiniz haftada birkaç gün çeşit olur. Ama royal caninle tüy dökümünün azalacağını ya da sağlıklı bir kilo alacağını düşünmüyorum. Kontrollü kilo aldırmak yerine cipsle ekmekle kilo aldırmak gibi bir şey olur bence. Halihazırda nd alabiliyorsanız bozmayın bence. Bıldırcınlı ördekli mamaları falan çıkmış ndnin. Değişik aromaları deneyin

onurtemiz

Şimdi şöyle ki ciğer konusu bildiğimiz gibi tamamen süper bir olay değil, ayda 2-3 sefer verebiliriz ciğeri çünkü içerisinde çok fazla A vitamini bulunuyor eğer sık sık verirsek hayvana zarar vermeye başlar.

ND alacaktım gene ama kafama birkaç gündür RC takıldı bu sefer bundan mı yese çocuğumuz öyle düşündüm. Eğer memnun kalmazsak ya da bir etki görmezsek ND tavukluya geçeriz diye düşündüm.
Yaş mama almak biraz pahalı gelmeye başlayacaktır çünkü ucuzlarından almıyoruz yaş mamanın
Ama ciğer olayını 10-12 günde bir yapabiliriz

Sselin1

N&d dusuk tahillinin protein orani fazla degil ki %36, royal caninle hemen hemen ayni orana sahip yani. Bence de yas mama oranini arttirin boylelikle saglikli kilo alir hem de kuru mamanin sebep oldugu sivi kaybini engellemis olursunuz.

lwb

Royal canin sitesinden dediğiniz mamanın içeriğine baktığımda kurutulmuş kümes hayvanı proteininden ibaret olduğunu okudum
Kanat,gaga,tırnak neresi olduğu bile belli değil

toffy_the_cat

Bence Royal Canin yerine yaş mama veya haşlama besin verin.

toffy_the_cat

Bence Royal Canin yerine yaş mama veya haşlama besin verin.

toffy_the_cat

Ciğer olmasa bil başka et kaynaklarıda var

lwb

benim kedim de diğer kedilere göre minyon, immun destekleyici kullanmanızı öneririm, kedinizi de toparlar.
mamanızdan vazgeçmeyin,çok zayıf olmadığı sürece kilosu ikinci planda olsun çünkü bir çok mamadan daha iyi içerik olarak nd
haftada bir veriyorsanız yaş mama 2ye çıkartın bunu, kilo almasına destek için kitten yaş mama kullanabilirsiniz
arada haşlanmış tavuk,ciğer, balık vs
fotoğrafta da yandan gayet iyi duruyor aslında

Sselin1

her gün 2 yemek kasigi yas mama verebilirsiniz. Yas mama vermediginiz günde bir kasik yogurt. Yarim yumurta sarisi da verebilrsiniz

lwb

ben şuan sabah akşam iki kere olmak üzere hap Phytomins kullanıyorum
bağışıklık zayıflığından olan çene akneleri bile kendi kendine nerdeyse tamamen geçti ve sadece beş altı günde
bana verirken veteriner bu bittikten sonra 5-6 ay hiç bir vitamin kullanmıcaksın dedi, ben çok memnunum size de öneririm, isterseniz veterinerinize de danışabilirsiniz, bildiği daha iyisi ya da önerdiği varsa onu kullanırsınız

lwb

benim kedimde de herhangibir halsizlik, uyuşukluk hali yok sadece bağışıklık güçlendirici olarak kullanıyorum ve tavsiye ettim, var olan enerjisinde bir artış da gözlemlemedim böyle bir şey alırken de not düşülmedi bana.
bu destekleyici için değil genel olarak, kullanmanın da bir zararı olmaz aksine yararı olur

Sudeckmkc

Royal canin ndye düşük kalite ama ben de kilo aldırmak istediğimde o mamadan veriyorum 2.5kg tek paket bitene kadar toparlanmış oluyorlar. Ama bağımlılık yapabiliyor

Sudeckmkc

Özellikle mother and baby cat olanını alırsanız gün gün kilo aldığını görebilirsiniz. Kediniz kısır olduğu için yaş mama takviyesi ve bol sıvı almasına dikkat etmeyi unutmayın

kira02

Mama dışında tavuk verin yumurta verin kilo alıyorlar.

lwb

Tahıl oranı da önemli ama ilk olarak içindeki "gerçek" et oranına baksanız daha iyi olur,sadece kurutulmuş etten ibaret bir mama da iyi değildir
Seçtiğiniz yöntemin güvenirliğinden emin olun.RC çoğu insanın tavsiye etmediği ve önermediği bir mama içerik bakımından,cipsle ya da aburcuburla bir çocuğa kilo aldırmak gibi olmasın, sağlıklı bir biçimde alsın