Yeni Kedi Ve Ceku

Zeavcil

Merhabalar, dün akşam saatlerinde dışarıda bulduğum yavru kediyi evdeki kedim Cekuya arkadaş olur diye düşünerek eve aldım. İlk tanışmaları biraz zorlu geçti, tıslamalar oldu. Bugün biraz daha oyun oynar gibiler. Ceku çok hareketli bir kedi, yeni kedi ise çok miskin yatmayı daha çok seviyor. Ceku bir yolunu bulup kediyle iletişime geçmeye çalışıyor, üstüne atlıyor, pati atıyor. Yeni kedi bazen sinirlenip tıslıyor o zaman ortam biraz geriliyor. Hala alışamadıklarını görüyorum. Ceku yeni kediyle aynı ortamda olmadığı zaman sakin, kendi halinde ve mutlu. Onu sevmemize, öpmemize izin veriyor. Yeni kediyle aynı ortamdayken kucağıma almak istediğimde hemen kaçıyor birkaç kez tısladığı da oldu. Biraz kıskandığını düşünüyorum ne kadar doğru olabilir çok fikrim olmasa da.. yeni gelen kedimiz eve girdiği ilk dakikalarda tuvalet ihtiyacını Ceku’nun kumuna girerek karşıladı. Ceku da kendi kumunu sıkıntısız kullanıyor. Ancak iki kedi aynı kumları kullanabilir mi ya da kullanmalı mı bir fikrim yok. Yeni kediyi henüz aşılarına götürmedim, aşısız olduğu için Cekuya bir hastalık bulaştırabilir mi? Nasıl davranmalıyım bu konuda bilgisi olan varsa ve yardımcı olursa çok sevinirim.

5 CEVAP

Sedanurdrl

valla bu konuda çok ama çok sıkıntılıyım bende yavru sahiplendim evdeki kedim 2.5 yaşında erkek sahiplendğim 2 aylık dişi ama atlas küçük minnak kedimi çok dövüyor sürekli boynundan ısırıyor evde olduğumuzda bir arada tutuyorum yalnız olduklarında ayırıyorum ikisinde kumu ayrı ama atlas sürekli yavru kedinin tuvaletine giriyor koklayıp çıkıyor. Hergün kıyamet kopuyor evde belki günde 10 kere saldırıyor boğmaya çalışıyor üstüne oturuyor ısırıyor herşeyi yapıyor ne yapacağımı bilmiyorum. Bebeğin iç dış paraziti tam ama diğer aşılarını yaptırmam için biraz güçlenmesi gerekiyor.

Anonymus552223

Yalniz yeni gelen kedi yavru ve hareketsizse hasaligi olabilir. Kebdi kedinizle bir sure mesafeli tutup, ayti mamalarda yemek verin, ayri tuvaletlere yapsinlar. Alismaya gelince 1 kac hafta hatta bazen daha uzun surebilir

Anonymus552223

Bir hastaligi olabilir yazacaktim.

ygiz_mrtt

hayvanlar arası hastalık kolayca yayılabilir. Özelliklede dışkı yolu ile bulaşan fip gibi hastalıkların önüne geçilemez ama daha yavru. Veterinere götürün ki rahat rahat aynı kuma girebilsinler

Raubeyaz

Ben ikinci kedimi sahiplendiğim de, ilk gün patiler havada uçuşmuştu, o yüzden gece odalarını ayırdım. Yeni gelen kedim de eve alışsın koku bıraksın diye diğer kedimi ablama bıraktım(alt katta yaşıyor) her sabah akşam kedimi eve getirip 1 saat kadar aynı odanın içinde tuttum bir birlerine yaklaştıkların da hırlamalar oluyordu sadece. Bugün tekrar aynı şekilde aynı oda da tuttum ve bir birine yakın olucak şekil de mama kaplarına yaş mama koyup yemeklerini sağladım, yedikten sonra yeni kedim ilk kedimin arkasından gidip onu koklamaya başladı. Her şey zamanla olur. Şu an 3.hafta ve ufak tıslamalar var