Yavru Kus İcin Yardim

Gozdetemizel

Arkadaslar az once odayi havalandirmak icin cami actimki bir kumru yavrusu topak olmus halde mermerde duruyordu.cok kucuk degil muhtemelen ucma egitimindeyken cama carpip oldugu yerde kaldi.hemen bos kus kafesimizi hazirladim kus yemi ve 2 suluk taktim.elime alip kafese goturdum.cirpinmadi itiraz etmedi elimden azcik yem yedi ama sonucta bu yemler kabuklu ve bu hayvancik muhabbet kusu gibi kabuk soymayi bilmiyor.biraz yedi ama durum beni tedirginetti.
Eti cici bebeyle haslanmis yumurta sarisini suyla lapa yaptim biraz yedirdim.isigi da kapattim sakinler belki diye yalniz biraktim.baska yapabilecegim seyler varsa tecrubesi olanlar yazabilir mi?

11 CEVAP

lwb

Anne onu gelir bulurdu yine, aynı şekil ben de bulmuştum gelip annesi tekrar aldı çatımızdan. Sabah bulduğunuz yere koysanız daha iyi olur

lwb

Gagası kabuk soymaya müsait değil zaten onlar gagalayarak yerler

Gozdetemizel

Uzun suredir mermerdeymis belli ki,mermerin ustu silme kaka dolu.annesi coktan almazmiydi alacak olsa?ayrica bisuru forum okudum kedi kopek gibi gelip toplamazlarmis kuslar yavrularini.biraksam kedi karga marti kapip goturur ev dukkan ustu.tereddutte kaldim acaip

lwb

Toplamak değil de o alanda yaşıyolarsa anneleri kendilerini belli eder
Kaka sürekli yapıyorlar, kaldığı süreyi bi kaka dağı olmadığı sürece belirlemek zor.
Kafesle beraber balkona/cama çıkartabilirsiniz sabah etraftaki kuşların bakışlarından bile algılayabilirsiniz,genelde anne kuşlar daha tereddütlü oluyorlar ve yaklaşmaya çalışıyorlar görünce.Hiçbir şey olmadı,youtubedan mama yapımı ve beslenmesi hakkında videolar izleyip kendiniz besleyebilirsiniz.
Uçabilcek durumdaysa salmanızı tavsiye ederim ya da bir veterinere, kuşçuya danışarak ne yapmanız gerektiğini sorabilirsiniz

Gozdetemizel

Yarin kuscuya gidicem.panjurlari acip masanin ustunde balkonda tutucam.belki gelen giden olur.mama yedi gece de kalkar yedirmeye calisirim.kimse gelip bebesini toplamazsa da aksam panjurlari kapatip ucabiliyomu diye deneriz balkonda artik.sonrasi Allah kerim

bademthecatt

Bende yıllarca önce yavru değil ama büyük kanadında sıkıntı olup uçamayın kumru bulmuştum sokakta yerde ve alıp eve getirdim baya bi durdu kapalı balkonumuzda buğday veriyordum ben daha sonra iyileşince saldık tekrar

TugbaAytekin

Bende bi kac ay önce penceremin önunde buldum kumru yavrusu. Aldim eve yem su falan koydum yedirmeye calistim olmadi. 2 gece evde tuttum kartonda gunduzleri balkon zeminine birakiyodum. Baktim kaka yapmaya devam ediyo, allah allah dedim yemeden nasil yapiyo :) bide gördümki baska bi kumru gelip agziyla besliyo annesi demekki. Ondan sonra biraktim balkonda durdu 2 gun. Zaman sonra baktimki karsi apartmanin penceresinin önünde oturuyo.2 3 saat orda durdu hareketsiz sonra uçmuş galiba daha göremedim :)

Gozdetemizel

Bizimkinin annesi falan gelmedi :( allahtan kus yemi yiyo bugday ve cekirdekte koydum yemin icine.bugun bi yarim saat ucma calismasi yaptik ama daha pek beceremiyoruz :( gunduzleri balkonda acik tutuyorum geceleri kus kafesiyle iceri aliyorum.bi sure gelisene ve ucmayi ogrenene kdr boyle

HilalAres

yani yanlış anlamayın ama fazla yaşamazlar bence çünkü benim de başıma geldi senin yaptığını yaptım veterineri aradım bana ölür dedi bişey yapamayız dedi ertesi sabah ne yaptımsada kurtaramadım maalesef

HilalAres

ayrıca beslemeniz iyi olmuş onlar üşüyorlardr şimdi, bir yerinde kırık yara felan varmı bakın şuan üşüyorlardr o halde ve veteriner bana kafese koymayın onlar geniş alanı sever demişti serbest bırakmanız daha iyi...

lwb

Yavru olduğu için ona kuş yeminden daha fazlası lazım, kuşçularda genelde yavru kuşlar için mamalar oluyor onlardan vermeniz daha sağlıklı ya da internetten siz bakarak siz mama yapabilirsiniz. Gelişimini tamamlaması için daha iyi besin alması gerekiyor
Balkonunuz panjurluysa yani kapalı bir balkonsa çok soğuk olmadığı sürece orda kalabilir bir karton kutunun üstünde. Geceleri aktif olmadıkları ve iyi görmediği için uyucaktır, sabah da ev içinde uçurma alıştırmaları yapıp tekrar balkona koyarsınız,kafes onu strese sokabilir ve yaşar neden yaşamasın, o tehlikeli zamanlarını geçmiş, dediğim mamayla beslerseniz çok daha iyi olur