Kedi Çiftleşmesi

merveaydar

kedisini kısırlaştırmak yerine sağlığı için düzenli aralıklarla çiftleştiren biri varsa bana ulaşabilir mi? merak ettiğim şeyler var.

not: lütfen burada çemkirip dünyanın en mükemmel hayvanseveri gibi paragraflarca neden kısırlaştırmam gerektiğini yazmakla uğraşmayın. kısırlaştırma konusunda kararsız olduğum için kendi araştırmamı yapıyorum.

3 CEVAP

lwb

Araştırmanıza destek olmak için ve kararsızlığınızı biraz gidermek için bir kaç kaynak paylaşabilirim sizle
Senede bi çok kez kızgınlığa girdiğini varsayarsak, çok fazla çiftleşme ve yavru demek:(
Her kızgınlıkta çiftleştirmemek stres,psikolojik bozukluk,kilo kaybı vb demek

merveaydar

teşekkür ederim paylaşabilirseniz çok sevinirim. altı yedi kızgınlıkta bir çiftleştirildiğinde depresyona girmiyorlar diye biliyorum ama bu iki üç yılda bir çiftleşmek demek ve bunun kedimi fiziksel olarak çok zorlayacağını düşünüyorum, ayrıca sahiplendirmek de çok büyük sorumluluk, kimseye güvenemiyorum.

lwb

https://m.petmd.com/cat/care/what-age-should-you-spay-or-neuter-your-cat

https://www.americanveterinarian.com/journals/amvet/2017/june2017/new-advice-on-sterilizing-kittens-earlier-is-better

Daha fazla da paylaşabilirim ikisinde de kısırlaştırılmanın önemi anlatılıyor ve özellikle dişi kedilerdeki bir çok agresif kanserin önlendiği söyleniyor,ikisi de veteriner ağızından

*yabancı kaynak paylaşmamın sebebi yurtdışındaki bu araştırmalar daha geniş kapsamlı ve ayrıntılı

İki linkten birinde de güzel bir not düşülmüş
Dr.Denish evcil hayvanlarımız için elimizden gelenin en iyisini yapmamız gerektiğini söylemiş ve demiş ki "dünyamızı ve evimizi onlarla paylaşıyoruz, ailelerimizle, diğer evcil hayvanlarımızla etkileşim halindeler, kısırlaştırmanın bir yararı varsa (ki öyle olduğunu söylüyor) bu güvenli bir zamanda yapılmış olması gerekir