Kedim Yeni Gelen Kediyi Kabullenmiyor

ZehraBulutt

Anket

Biraz daha sabretmelisin sonunda alışacaktır.
(78 oy)
Alışacağını sanmıyorum, yavruya yeni bir yuva bulmalısın.
(13 oy)
Toplam (91 oy)

1,5 yaşındaki kısırlaştırılmış tekir erkek kedimin yanına, 2 aylık erkek yavru getirdik. Tavsiye edildiği şekilde yavaş yavaş önce kokularla alıştırdık. Yavru neredeyse bir aydır bizde ve hala ayrı odalarda kalıyorlar, büyük kedim yavruyla biraraya gelir gelmez ısırmaya başlıyor ve küçüğü bağırtıyor, elinden zor kurtarıyorum yavruyu. Normalde de biraz agresif bir kedi, bizi de ısırıyor.
Size sorum biraz daha sabretmeli miyim kedim sonunda alışır mı, yoksa yavruya yeni bir yuva mı bulmalıyız? Bir de yeni gelen kedi erkek olduğu için mi bu kadar tepki gösteriyor acaba dişi olsa daha mı farklı olurdu? Evde yalnız kaldığında sıkılmasın oynayabileceği bir arkadaşı olsun istedim fena mı ettim bilmiyorum..

35 CEVAP

ZehraBulutt

Herkese merhaba yeniden, ufak bir güncelleme yapmaya geldim. Daha önce büyük kedim küçüğü ısırdığında küçük çok bağırdığı için korkup ayırıyordum. Birkaç gün önce bu şekilde alışamayacaklar bunlar dedim çünkü sadece 2-3 dk bir arada tutabiliyorduk. Büyük olan saldırdığında ayırmadım ve yavru kendini savunmayı öğrendi. Hatta büyüğü korkuttu bile diyebilirim. Şu anda hala ayrı duruyorlar ama günde birkaç saat biraradalar. Çılgın gibi birbirlerini kovalıyorlar. İkisi de birbirlerinin üzerine atlayıp boğuşuyorlar. Yine de arada sinirler geriliyor, o zaman ayırıp biraz ayrı odalara koyuyoruz. Hala beraberken çok rahat değiller. Umarım koklaştıkları, beraber uyudukları günler de gelir. Cevap yazan herkese tekrar teşekkür ederim. İlerleyen günlerde yine güncelleyeceğim.

Siyammm

Kendiniz agresif olmasına rağmen erkek kedi almasaydınız keşke eğer yeni yavruyla aranızda pek bağ yoksa vermenizi öneririm
Erkekler bölgelerine başka erkek girmesini istemezler bence ikinci kendiniz dışı olmalı

mervekar

genelde erkek ve dişi kediler kendi hemcinsi ile anlasamaz dişi kedi alsaydınız keşke genel olarak kediler yanlarında kendi cinslerinden kedi istemezler erkekse dişi dişi ise de erkek kedi olursa kavga etmezler . ama siz 2 ay daha sabredin ayrı kaplarda mama yiyiyolarsa onun kabını onun önüne koyun diğerininkin de diğerinin önüne yada ikisine aynı anda oyun oynatın . benimde iki kedim var anca anlastılar bunları yaptım ama

Niklaus

Kedileriniz birbirine alıştı mı şu anda aynı sorunu bende yaşıyorum bir ay oldu hala büyük kedim tislama hirlama saldırma halinde

ZehraBulutt

Evet şu anda iyiler, 2 ay sürdü alışmaları.

Niklaus

Çok zor bi durum valla ne yapacağımı şaşırdım yavru kediyede çok baglandım sahiplendirmek istemiyorum inşallah anlaşırlar umut verdi yazdiklariniz

Niklaus

Yavru kedi onu çok seviyor oynamak istiyor üstüne atlıyor büyük kedim üstüne atlayınca çok sinirleniyor

ZehraBulutt

Ben de aynı sizin durumunuzdaydım, 1 ay uzun bir süre değil, yavruyu vermeyin, sonra hep aklınızda kalır acaba sabretsem alışırlar mıydı diye. Her kedi sonunda alışıyor, ama hepsinin kabullenme süresi farklı.

Erogluekiin

Alışmalarına çok sevindim :) sizin sürenizi görünce çok şaşırdım. Bu konuda çok şanslıymışım demek ki. .. Benim kedim erkek 6 aylıkken 3 aylık bir kedi sahiplenmek zorunda kaldım sokakta ölecekti çok hastaydı, aslında kedimi strese sokmak istemedim tedavisini yaptıktan sonra sahiplendirecektim ama annem bir şartla eve aldı yıkayacaktı hasta olduğu için kendini de pek yalamıyordu zaten kirliydi biraz... Tabii korktu ve annemi çok kötü bir şekilde ısırdı ve doktor 10 gün kedinin bizimle kalmasını söyledi kuduz problemi için. 10 gün içinde de bizimkiler fotoğrafta ki birbirine sarılmaya başlayınca gönderemedim. Tam tamına 3 gün sürdü bizim maceramız. Ben çok paronayaktım ve asla alıştırma şeyi denemedim direk aynı odaya getirdim. Sokaktan aldığım kedim zaten kedilere alışık olduğu için bir şey yapmadı ama ilk kedim bir kıslıyor bir pati atıyor... ben hemen ayırıyorum tabi geceleri asla sokmuyorum aynı odaya. Bir gün kuzenim bu böyle olmayacak diye ben uyurken kapıyı açmış ve sokaktan aldığım kedim benim yatağıma gelmiş ki yatağımda ilk kedim de uyuyor :) öyle alıştılar. Kedileri yalnız bırakınca sıkmayınca kavga da ediyorlar birbirlerini de yalıyorlar. Ama ilk kedim hasta olunca ve maddi durumum o zaman kötü olursa ucuz diye fatih belediyesine gidiyorum bize uzak olduğu için kuzenimde kalıyorum 2 gün boyunca. Onun da kedisi erkek ve 2 gün boyunca sürekli ayırıyoruz çok kavga ediyorlar.... Bende erkek ve dişinin daha çabuk alışacağını düşünüyorum

ZehraBulutt

Evet o yazıyı okudum, orda denen şekilde tanıştırdık zaten. Ama malesef netice bu şekilde.

ZehraBulutt

Epiglottis daha önce bir hafta kendi yaşında bir erkek kediyle aynı evde durdu sadece onun harici anne ve kardeşlerinden sonra başka bir kediyle bir araya gelmedi.
Biraz daha denemeye karar verdim, şu anda alıştırma sürecinde birkaç adım geri gittik. Serbest olarak değil de taşıma kutusu içinde ve kapı aralığından gösteriyorum yine. Başarılı oluruz inşallah. Yorum yapan herkese teşekkürler.

ZehraBulutt

Kirpiklihunicik yeni gelen kedi, eski kedinizle aynı cinsiyetten miydi? Bana sanki sebep buymuş gibi geliyor, çünkü benim kedim pencereden erkek kedi gördüğünde bile sinirleniyor, kuyruğunu sallamaya başlıyor. Yavru kedi komşumuzun kedisinin yavrularından biri, ilk başta dişi olan için sözleştik ama sonra caydılar erkeği almak istemedim ama çok ısrar ettiler, yavru olunca alışır dediler. Geçen akşam da bize oturmaya gelip gördüler durumu, şimdi de senin kedin çok fenaymış bu alışmaz sen yavruyu başkasına ver diyorlar, ne yapacağımı şaşırdım. Vazgeçmek de istemiyorum aslında çünkü çok alıştık yavruyla birbirimize. İki ayın dolmasını bekleyeceğim ben de, ondan sonra da hiç ilerleme olmazsa daha da zorlamayacağım sanırım.

ZehraBulutt

Kirpiklihunicik yeni gelen kedi, eski kedinizle aynı cinsiyetten miydi? Bana sanki sebep buymuş gibi geliyor, çünkü benim kedim pencereden erkek kedi gördüğünde bile sinirleniyor, kuyruğunu sallamaya başlıyor. Yavru kedi komşumuzun kedisinin yavrularından biri, ilk başta dişi olan için sözleştik ama sonra caydılar erkeği almak istemedim ama çok ısrar ettiler, yavru olunca alışır dediler. Geçen akşam da bize oturmaya gelip gördüler durumu, şimdi de senin kedin çok fenaymış bu alışmaz sen yavruyu başkasına ver diyorlar, ne yapacağımı şaşırdım. Vazgeçmek de istemiyorum aslında çünkü çok alıştık yavruyla birbirimize. İki ayın dolmasını bekleyeceğim ben de, ondan sonra da hiç ilerleme olmazsa daha da zorlamayacağım sanırım.

ZehraBulutt

Byerdal alüminyum sineklik öneririm size, kedili evlere kesin çözüm.