Günün Fırsatları Barınaklara Bağış Veteriner Klinikleri Soru Cevap Blog Fotoğraf Yarışması

Kedim yeni gelen kediyi kabullenmiyor

ZehraBulutt
ZehraBulutt

2034 Puan

Anket

Biraz daha sabretmelisin sonunda alışacaktır.
(31 oy)
Alışacağını sanmıyorum, yavruya yeni bir yuva bulmalısın.
(3 oy)
Toplam (34 oy)

1,5 yaşındaki kısırlaştırılmış tekir erkek kedimin yanına, 2 aylık erkek yavru getirdik. Tavsiye edildiği şekilde yavaş yavaş önce kokularla alıştırdık. Yavru neredeyse bir aydır bizde ve hala ayrı odalarda kalıyorlar, büyük kedim yavruyla biraraya gelir gelmez ısırmaya başlıyor ve küçüğü bağırtıyor, elinden zor kurtarıyorum yavruyu. Normalde de biraz agresif bir kedi, bizi de ısırıyor.
Size sorum biraz daha sabretmeli miyim kedim sonunda alışır mı, yoksa yavruya yeni bir yuva mı bulmalıyız? Bir de yeni gelen kedi erkek olduğu için mi bu kadar tepki gösteriyor acaba dişi olsa daha mı farklı olurdu? Evde yalnız kaldığında sıkılmasın oynayabileceği bir arkadaşı olsun istedim fena mı ettim bilmiyorum..


26 CEVAP

Emrondre
Emrondre

1978

Suzionline diye bir blog var orda https://www.suzionline.com/kedi/kedileri-birbirine-alistirmak-kediler-nasil-tanistirilir/
Diye yazısı var deneyimlerini anlatmış bir bakın isterseniz bence yararlı olacaktır


ZehraBulutt
ZehraBulutt

2034

Evet o yazıyı okudum, orda denen şekilde tanıştırdık zaten. Ama malesef netice bu şekilde.


clementine2201
clementine2201

676

Erkek kedilerle dişilerin anlaşması daha kolay oluyor. Erkek kediler genelde bir arada durmaktan çok hoşlanmıyorlar ama birbirini çok seven, iyi anlaşan erkek kediler de var. Bence bir süre daha deneyin. Tekir kediniz biraz sinirliymil sakin kedilerde bile alışma süreci 1 aydan fazla olabiliyor. Bence alışacaktır zamanla.


Kedizeytinvepeynir
Kedizeytinvepeynir

116052

Bence de biraz daha bekleyin, 1 ay çok uzun bir süre değil yeni yeni kokusuna alışmaya başlamıştır evdeki kedi. Olmazsa alıştırma aşamalarını baştan tekrar tekrar denersiniz.


epiglottis
epiglottis

123392

Eger daha once hic baska kedilerle tanismadiysa cok normal. Sosyallesmesi acisindan iyi bence. Illaki birbirlerine tahammul etmeyi ogrenirler birbirlerini kovalamaca seklinde oyunlar oynayabilirler ama bazi kediler temastan hoşlanmiyor alişsada


ZehraBulutt
ZehraBulutt

2034

Epiglottis daha önce bir hafta kendi yaşında bir erkek kediyle aynı evde durdu sadece onun harici anne ve kardeşlerinden sonra başka bir kediyle bir araya gelmedi.
Biraz daha denemeye karar verdim, şu anda alıştırma sürecinde birkaç adım geri gittik. Serbest olarak değil de taşıma kutusu içinde ve kapı aralığından gösteriyorum yine. Başarılı oluruz inşallah. Yorum yapan herkese teşekkürler.


TATA4242
TATA4242

813

Yanlış bilinen bir şey ile söze başliyim,öncelikle zıt kutuplar birbiri ile daha iyi anlaşmaz.Erkek ile erkek,dişi ile dişi daha iyi anlaşır.Doğru karar vermişsiniz ve ona rakip olmaması adına yavru almışsınız.Sabırlı olmanızı tavsiye ederim,4.aya geldiğinde daha güzel oyun oynarlar,şuan kedinizin yaşı epey küçük olduğundan dolayı büyüğüne nasıl davranması gerektiğini bilmiyor,zamanla öğrenecektir.Büyüdüğü zamanda kavga ederler ancak bu kavgalar hep oyun amaçlıdır.Birbirlerine tıslamadığı ve kavga bağırtıları çıkarmadığı sürece sıkıntı yok.Diğer tavsiyem keşke ilk başda iki yavru sahiplenseydiniz,daha kolay alışırlardı,hele bide kardeş oldu mu diğer alışıyorlar.Kısaca şunu söyliyim,sizin büyük küçüğe baskın olduğunu ve tahtın kendisine ait olduğunu gösterip,oteritesini sağlamlaştırıyor.Küçükken eziyor ki büyüyünce tahttan indirmeye çalışmasın.Umarım anlatabilmişimdir


ZehraBulutt
ZehraBulutt

2034

Evet keşke iki kardeş birlikte sahiplenseymişiz ben de sık sık bunu düşünüyorum. Sonradan alıştırmak çok zor gerçekten. Yeni kedi sahipleneceklere tavsiye olsun.


kirpiklihunicik
kirpiklihunicik

12326

Kötü yorum yapmak istemiyorum ama ben de geçen sene 2-2,5 ay süren bu süreci yaşadım. Her şeyi youtube ve bloglardaki gibi yapmaya çalıştım fakat olmadı. Sanırım bazen olmayınca olmuyor


ZehraBulutt
ZehraBulutt

2034

Kirpiklihunicik yeni gelen kedi, eski kedinizle aynı cinsiyetten miydi? Bana sanki sebep buymuş gibi geliyor, çünkü benim kedim pencereden erkek kedi gördüğünde bile sinirleniyor, kuyruğunu sallamaya başlıyor. Yavru kedi komşumuzun kedisinin yavrularından biri, ilk başta dişi olan için sözleştik ama sonra caydılar erkeği almak istemedim ama çok ısrar ettiler, yavru olunca alışır dediler. Geçen akşam da bize oturmaya gelip gördüler durumu, şimdi de senin kedin çok fenaymış bu alışmaz sen yavruyu başkasına ver diyorlar, ne yapacağımı şaşırdım. Vazgeçmek de istemiyorum aslında çünkü çok alıştık yavruyla birbirimize. İki ayın dolmasını bekleyeceğim ben de, ondan sonra da hiç ilerleme olmazsa daha da zorlamayacağım sanırım.


Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

  • 353 Görüntüleme
  • 26 Cevap
  • 1 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 16717 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR