Günün Fırsatları Barınaklara Bağış Veteriner Klinikleri Soru Cevap Blog Fotoğraf Yarışması

Cins Kedi Sakinliği?

alaraww
alaraww

318 Puan

Şimdi benim deli dolu oyun delisi bir kızım var.Bir tane arkadaşım var kedi hareket etse korkuyor falan.Bende bu şartlar altında kedi sahiplenmemesi gerektiğini söyledim.Alışabilirsen ki zamanla her şeyine alışıyorsun sahiplen ama her kedi elbet koşar oynar,24 saat uyuyan yatan kedi yoktur dedim.Arkadaşım da Scottish ve British cinsi kediler hep yatıyor onlardan sahipleneceğim diyor.Bende onların da avlanma içgüdüleri var,kuş görünce onlarda deliriyor desemde fayda etmedi.Kedinin sahiplenilip sonra bırakılmasından korktuğum için arkadaşımın bu kadar üzerinde durdum.Sizin fikirlerinizi de almak istedim.Bence kediler ne kadar sakin olurlarsa olsun oynamayı seven canlılar.British,Scottish cinsi kedisi olanlar kedilerini kısaca anlatabilir mi?


16 CEVAP

merveaydar
merveaydar

4596

chinchilla cinsi kedim var, biblo diye biliniyor bu ırk. evet çoğu kediye göre uysal ama mutfak tezgahından bir şey düşürme sesiyle uyandığım da oluyor, koşarken kupa kırdığı da oluyor, oradan oraya atlayıp zıpladığı, kitaplığa tırmanmaya çalıştığı da oluyor. öylece oturacak bir şey istiyorsa çok güzel peluş kediler var hem mama masrafı da yok.


Kevserhaksever
Kevserhaksever

12981

Kedinin karakteriyle alakalı bir durum ama günün belli saatleri çok hareketli oluyorlar. Arkadaşınız bilinçsiz davranmamalı bu konuda. Bir anlık heves ile alıp yaramaz çıkan bir kediyi bırakması çok olağan bir durum. Kediyi sahiplenip hem kendisini gericek hem kediyi huzursuz edicek bu yüzden bu topun altına girmesin. Sevmeden, enerji ihtiyacını gidermeden bir kediye yuva olamaz.


alaraww
alaraww

318

Kısacası gerçekten 24 saat uyuyan yerinden kalkmayan kedi var mı? Bence yok ve kedi hareketlerinden korkan biri kedi sahiplenmemeli diye düşünüyorum.


ZehraBulutt
ZehraBulutt

123450

Ne kadar sakin olursa olsun her kedi günde en az bi 10 dk deli gibi kosturuyor. Cins kediler için de geçerli bu. Kaldı ki çok deli, hatta ısıran bir scottish straight biliyorum. Arkadaşınız gerçekten iyi düşünmeli ve onu nasıl olsa geri veririm diye değil de ömür boyu bakacağı aileden biri gibi görerek sahiplenmeli.


ZehraBulutt
ZehraBulutt

123450

Ayrıca sakin bir kedi istiyorsa 2-3 yaşına gelmiş, karakteri oturmuş uysal bir kedi sahiplensin bence. Çünkü yavrular çok yaramaz oluyor, ve anlattıklarınızdan yaramazlığını görünce yavruyu bırakmak isteyebilir gibi hissettim.


iameceevans
iameceevans

2741

Tanıdığım birinin 2 yaşında scottish kedisi var. Eve çok uysal oturuyor uyuyor pek oyunla alakası yok ama bu da yaşından kaynaklı. Onun da küçüklüğü baya hareketliydi. Şimdi çok az oynuyor en fazla yarım saat geri kalan zamanları çok uysal. Benim tavsiyem emin olana kadar sahiplenmemesi. Bu bir hobi değil. Aldığı hayvan ailesinden biri oluyor. Evlatlık sahiplenmek gibi bir şey bu. Eğer imkan olursa kedisi olan bir evde 5-10 gün misafir olsun ve kendi karar versin.


Tdemiroz
Tdemiroz

645

Hayvanları hep severdim ama uzaktandı açıkçası.Kardeşim kedimizi 45 günlükken sahiplenip geldiğinde 2 gün ayaklarımı yere indiremedim korkudan.-ki hal böyleyken kumuna da ben alıştırmak zorunda kaldım ama patilerinin ucundan tutuyodum korkudan.. Şimdi koyun koyunayız.Gece yanımda yatar, gelmezse neden gelmedi bu gece diye üzülüyorum :D Kedimizin cinsi Scottish Fold. 9 aylık oldu ve inanın kıpır kıpır bir hayvan.Kolumuzu, burnumuzu kaşısak oyun sanıyor. Sakinlik ya da haraketlilik karakterleriyle ve sağlığıyla alakalı bir durum bence. Hastalık atlattı, onunla beraber öldük öldük dirildik. Çocuklar bile zamanı geldiğinde kendi ihtiyaçlarını karşılayabiliyor ama hayvanlar hiç büyümeyen sürekli ilgiye bakıma aç ve muhtaç canlılar. Arkadaşınızın kendine güveni yoksa sahiplenmesin lütfen.


4 yaşında britishim var. evet genel olarak aşırı sakin ama tabi ki her kedi gibi çıldırdığı da oluyor günde 1 saate yakın. 15 saat civarı da uyuyor.


Nightcat
Nightcat

4713

Günün her saati uyuyamaz. Ki o derece korkuyorsa, bu hayvan tuvalete gidecek manasına suyuna gidecek illa ki yürüyecek o zaman bunlardan da korkar ki bunları günde sıkça yapıyorlar. Onu geçtim, zaten 24 saat uyumuyorlar ki zaten sağlıklı olduğunu düşünmüyorum, çok kilo alır kedi o zaman. Her kedinin çıldırdığı bir saat vardır diye düşünüyorum. Benim kedim öğlenleri genelde uyuyor ama gece saat 10dan sonra gece yarısına kadar evi turluyor koştura koştura, şımarıyor falan. Yani mümkün değil full uyuyan bir kedi. Ya alışacak ya da hiç kalkışmasın böyle bir işe


Daha önce 2 tane yavru kedi büyüttüm ikisi de çok yaramazdı zamanla uysallaştılar. Bu sene 3 yaşında bir ankara kedisi sahiplendim ve genelde deli olur derler şaka da olsa. O kadar uysal ki şaşırıyorum yavruların hareketli hallerine alışık olduğum için. Ama bunun cins olmasından değil de yaşından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Çünkü diğer yavruyken çok hareketli olan tekir kedim de yaş alınca çok uysallaştı. Bence yetişkin ve karakteri oturmuş bir kedi sahiplenmesi kedili hayatına alışması için güzel bir başlangıç olur :)


Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

  • 506 Görüntüleme
  • 16 Cevap
  • 0 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 24507 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR