Kedi Yaş Mama Tarifi

Ecerana

arkadaşlar son 2 aydır bn artık kedilerime hazır yaş mama yerine ev de yaş mama yapmaya karar verdim ve yapıyorum da artık şuana kadar iki tarif denedim kedilerim çok sevdiler. hazır yaş mamalar genelde katkı maddeli sağlıksız oluyor e katkı maddesiz kaliteli olanlarında fiyatları malum. bn ev de yapmamın hem daha ekonomik hem de daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. arada sırada bir vereceğime hem kedim emzirme döneminde iken hem de bundan sonrasında artık hergün yaş mama vereyim dedim kuru mamanın yanında ek olarak hergün 3-4 yemek kaşığı kadar yeterli oluyor benim kedilerime bn bi de püre halinde veriyorum daha çok seviyorlar taneli den. şimdi size sorum siz de ev de yaş mama yapıyor musunuz yapıyorsanız tariflerini yazarsanız hepimiz faydalanabiliriz

17 CEVAP

bademthecatt

Ben tavuk kabak havuç patates yarım çay bardağı pirinci haşlayıp blenderdan geçirip veriyorum arada bir yapıyorum bunu bazen sade tavuk haşlayıp üstüne suyunu ekliyorum geçen ciğer denedim bir kedim yedi diğeri yemedi bu şekilde yapıyorum ben

beautifulcat

içine gerekli takviyeleri (taurin,b vitamini,omega3 vs) eklerseniz daha sağlıklı bir menü elde etmiş olursunuz.

Siyammm

Bi arkadaş yazmıştı;
İlk önce cigeri haşlıyorum(sonra az miktarda yağ.. koymazsanız çok katı mama oluyor) .Daha sonra patatesleri küp olarak kesip atıyorum sonra havuç kabak bezelyeyide hazırlayıp içine atıyorum onlar iyice kaynıyor soğuduktan sonra robottan geçirip yas mama kabına koyuyorum:)) benim kedim bayılarak yiyor
1 kaşık Pirincte katabilirsiniz

Siyammm

Kemiğini koymadan suyunu koyabilirsiniz et suyu çok faydalı ama çok çalışırlarsa mama yemiyorlar bence haftada 1 verilmeli

gulatakan

Suzi online blog da çok güzel ev yapimiama tarifleri var onlara bakabilirsiniz.ama mantık yorumdakilerle aynı.Ama pirinç ve patates koymasaniz daha iyi.biliyorsunuzdur kedilerin de şeker problemi olabiliyor.ben de kedilerime yapıyorum arada bir.bir öğün de iki dolu yemek kaşığı veriyorum.evdekiler onu yeyince doyuyor ama sokaktakiler sonrasinda az da olsa yine kuru mama yemek istiyorlar.ama ev yapımı mamayı silip supuruyorlar tabi :) kuru mamadan da sağlıklı olduğu kesin.

gulatakan

Sanırım arada bir et urununu değiştirmek gerekiyor.tavuk ciger,dana eti,bildircin,balık ..vs çünkü sürekli ciğer verirsek (sanirim a idi) vitamin zehirlenmesi yasayabiliyorlarmis.

gulatakan

Onun dışında brokoli,havuc,balkabağı,yeşil kabak gibi lifli sebzelerden ekleme yapabilirsiniz bunlar hayvanlar için faydalı sebzeler.ama oranı ete göre çok daha az olmalı

Catloveerr

Evde bulundurmak için animonda carny 200 gram alabilirsiniz 7,20 TL.

Ecerana

siyamm evet bnşm yaptığım mamada aynı böyle bn kabak olmadığı için havuç koydum geçen ay tavuklu yapmıştım biri sevdi biri çok sevmemişti değişik bişey diye yiyordu sanki. ama bu ay dana etli yaptım ve daha çok sevdiler bir de ciğeri denemek istiyorum bakalım. peki ciğerli yaparken içine de kemikli et suyu koysak fazla mı gelir sizce bizim ki ler baya sulu seviyor da

Siyammm

*alısırlarsa

Ecerana

evet evet bn hamsi bile versem ara da sırada onun bile kemiğini alırım :) bn öyle düşünmüyorum çünkü bnce sırf hazır kuru mama yemeleri sağlıklı değil aldığım mama zaten matisse çok kaliteli Bi mama da değil ki kaliteli bile olsa bnce hergün az da olsa ev yapımı sağlıklı koruyucu maddesiz mama yemeliler bn artık böyle bi karar aldım yaklaşık 10 gündür de uyguluyorum hergün kedi başına 3-4 yemek kaşığı yaş mama yiyorlar.daha fazla koysam zaten tabakta kalıyor bi kaç saat sonra yiyorlar o yüzden bu kadar yaş mama koyuyorum hemen yiyip bitiriyorlar

Siyammm

Matisse iyi bir mama britcare dan falan daha iyi nd nın alt ürünü.3-4 kaşık az zaten bence kedileriniz iyi besleniyor. Hazır konserveler küçücük bişey kalitelisi çok pahalı kedi 2 dk da yiyor 20 TL
Kalitesiz ise zehir

Ecerana

evet matisse orta fiyatlı mamalarda iyi olduğunu biliyorum hatta bnce bu fiyata rakibi bile yok. ama daha kaliteli daha çok et içeren mamalar var onu demek istedim :) aslında 3-4 yemek kaşığı az değil bn doku dolu koyuyorum ve bir küçük kase doluyor ki dediğim gibi onlar o kadar yiyebildiği için o kadar koyuyorum fazla koysam tabakta kalıyor ve bekliyor sonra gelip yiyorlar yanş bizim ki lerin tam bir öğünü o kadar. sonuç olarak aynı düşüncedeyiz zaten :) bu arada keşke matissenşn kuru maması iyi olduğu kadar yaş maması da iyi olsaydı bazen ev de yapsam bile mutlaka bir iki paket yaş mama bulundurmak iyi oluyor matisse iyi olsa direk onu alıcam ama iyi bulamadım içeriğini golosi markasının yaş maması ondan daha iyi ama tabi ı da çok iyi değil kötünün iyisi

beautifulcat

Nutri Feline yaş mamaya da bakabilirsiniz, nispeten daha uygun fiyatlı sayılır N&D ıslak mamaya göre.

srplzngl

Eti yürek, ciğer ve diğer kas etleri karışımı olacak şekilde ayarlayıp fırında pişirirseniz ve içerisine sebze olarak sadece çok az miktarda balkabağı ya da yeşil kabak eklerseniz daha dengeli bir mama yapmış olursunuz. Yine %100 bununla beslenemezler ama en azından bahsettiğiniz miktarda yemeleri sakıncalı olmaz, sağlıklı olur.
Hatta püre haline getirirken içerisine çatlak olmayan çiğ yumurta eklerseniz çok çok daha sağlıklı ve dengeli olur.