Oturduğum Sitede Sorun Çıkarıyorlar

-Asil-

Herkese merhaba ben iki bloklu bir sitede oturuyorum ve sokak hayvanlarını besliyorum kimseye rahatsızlık vermemeleri için de mamayı bahçe sınırları dışında veriyorum sadece site bahçesinde iki tane su kabı ve kamelyada da bir adet hasta bir kedi için karton kutu var. Biraz önce bir komşumuz kedileri su içmeye alıştırıyorsunuz apartman kapısına kadar çıkıyorlar insanlar sevmiyor korkuyor kapları da kedileri de uzaklaştırın şikayet ederim site kurallarına aykırı diyerek tehditvari konuşmada bulundu. Bununla alakalı site toplantısında söyleyebileceğim neler var yasalarla alakalı ya da ne yapabilirim fikri olan? Kimse sevmek zorunda değil tabii ki ama zarar vermeyen hayvanlara bu tavır neden

15 CEVAP

Anonymus552223

Kimseyle tartismayin, moralinizi bozmalarina izin vermeyin, laf yetistirip aciklama yapmaya bile calismayin. Cunku anlamayanlar karsi olanlar her zaman olacaktir. Sadece ne yapiyorsaniz yapmaya devam edin. Size karismak icin hicbir yasal gerekceleri yok zaten. En fazla su koydugunuz kutulari atarlar, yenisini koyarsiniz. Kedi icin yaptiginiz kutuya da kedi girmiyorsa daha kuytu kimsenin gormedigi bir yere koyun

Siyammm

Adını unuttum da galiba ev alırken. Fln sitelerde bişey imzalıyorsunuz site kurallarıyla ilgili orda bahçede hayvan beslenmez gibi bişey yoksa hiçbir halt edemezler
Ama belediyeyi ararsa bazen belediye gelip alabiliyor kedi köpekleri
Bir telefonlar 15-20 köpek(canayakın bir köpek sürüsü, tanımadıkları köpeklerle bile oyun oynuyorlardı) belediye almış götürmüş galiba uyutuldular...

Catloveerr

Belediye alamaz hiçbir hayvanı. Bizim kedileri şikayet etmişler kaç kere el kadar hayvanlar.. Belediye gelip almadı öyle bi hakkı yok zaten alırsa kısırlaştırıp aynı yere geri bırakmak zorunda takip etmeniz lazım. Köpekler için de aynı şey geçerli küpeli köpekleri alamazlar kısırlaştırmak için alırlarsa on beş gün içinde geri bırakmaları gerek. Sitede hayvan beslemeniz de yasal.kimse size karışamaz. Bununla ilgili bir yazı vardı bulursam atayım. Ama sitedeki kötü kalpli insanlar kedilere zarar verebilir maalesef. Kedilere karne çıkarabilirsiniz zarar vermeye kalkarsalar dava açın sahipli hayvan olunca ceza alıyorlar.

-Asil-

Yazıyı bulursanız atın lütfen şimdiden teşekkür ederim

Anonymus552223

Barinaklar almaz saglikli kediyi. Hicbir barinak kalici olmuyor en azindan bizimki oyle. Hastaysa aliyorlar tedavi edip aldiklari yere birakiyorlar. Bazi belediyeler illegal olarak sehir disina ormanlik yerlere birakabiliyor kopekleri. Ama bu yasal degil

Anonymus552223

Dusunsenize ne yapacak belediye onca hayvani toplayip, bakimi cok maaliyetli. Barinak dedigimiz sey gecici bakim evi aslinda. Zaten gecici olmasi daha iyi, yoksa hayvan ömur boyu kafeste kalir. Kediyi sokaga atmak yerine barinaga birakanlar da bunu bilsin. O kediyi yine sokaga saliyor barinaklar

Anonymus552223

Biri kotu birsey yaparsa karnesi olsa da hicbir ceza alacagini sanmam. Nasil kanitlayacaksiniz kimin yaptigini. Iş o boyuta gelmez umarim. O yuzden insanlarla asla tartismayin dedim. Cunku size kizip hayvanlara zarar vermelerini istemezsiniz

Catloveerr

Kaydetmiştim ama bulamadım yazıyı :( internette de yasal olduğu yazıyor ordan okuyabilirsiniz site yönetimi bazen yasaklıyor böyle bi hakkı olmadığını gösterirsiniz

-Asil-

Evet kendim detaylı olarak araştırdım ve buldum teşekkürler :)

-Asil-

Kedi giriyor belki de bir balkon altına almalıyım kutuyu. Yasal gerekçeleri olmadığını biliyorum zarar vermezler sanmıyorum sadece hayvanların ayak altında olmasına (sözde) karşılar. Barınak alırsa da şayet gidip barınaktan onları sahiplenebilir ya da takip isteyebilir miyim peki? Site kurallarında da yoktur eminim madde

-Asil-

Bir de karne çıkartırsam bu sefer de evde bakmayıp ortak alanda bakıyorum diye yasal hakkımı kaybeder miyim yani dışarıda baksam da benim kesim olarak geçerlilik sağlar mı yasal olarak

-Asil-

Kedim*

-Asil-

Bi tanesi yaralı ondan endişe duyuyorum sadece cevaplar için teşekkür ederim

-Asil-

Evet aynen öyle geçici olarak alıyorlar vicdanen barınağa hayvan bırakamam bile ben. Çünkü çoğu hayvanların haklarını korumaya yönelik sağlıklı kuruluşlar olmuyor

-Asil-

Kesinlikle öyle. Zarar veren maalesef ülkede hak ettiği cezayı görmüyor