The British Shorthair Cinsi Beslenmesi?

britishoglum

Arkadaşlar merhaba, haftaya birinden 9 aylık erkek kısırlaştırılmış British cinsi kedi alacağım. Beslenme şekliyle ilgili konuştum, sadece problan mama vermiş ve iki üç haftada bir yaş mama veriyormuş. Yani kedi sadece bunları yiyor onun haricinde hiç diğer şeyleri vermemiş. Acaba ben onu ev yemeklerine alıştırabilir miyim? ( tavuk, balık, ciğer, yoğurt vs)

16 CEVAP

Sselin1

Merhaba, arkadaşlar siz ev yemegi yazinca kendiniz icin pişirdiğiniz yemekleri sanmışlar. Oyuzden vermeyin demisler. Yoksa yazdiginiz gibi evde tavuk, ciger, et vs haslayip verebilirsiniz. Kediniz cinsi geregi hareketsiz bir kedi ve böbrek ve idrar yollari hastaliklarina yatkın. Oyuzden düşük tahilli ve protein orani yüksek olmayan mamalar tercih edin. Böbrek saglisini korumak icin en önemli sey biliyorsunuz sivi alımıdır oyuzden yeterli su icmesine ve günde yarim konserve yaş mama yemesine dikkat edin. Yaş mama hazir olmak zorunda degil dediginiz gibi evde yogurt, yumurta, tavuk, et verebilirsiniz protein oranini dengelemek adina hasladiginiz ete %30 oraninda sebze katabilirsiniz. Sebze olarak kabak, bal kabagi, brokoli, havuc, patates tercih edebilrsiniz. Diş sagligi icinde dış fırcalamaya alistirmanizi tavsiye ederim

PandAiluroSena

Su kuru mamalardan kurtulmanizi tavsiye ederim tabi eger evde kendiniz pisirecek vaktiniz varsa. Vakitten kasitta her gun pisirmek degil haftada bir kere pisirip buzluga atiyorum ve her gun ogun saatlerinde suyla ilindirip veriyorum. Arada kuru mama da yemek istiyorlar veriyorum ama hayvanlarimiza gercek et verilmesi taraftariyim. Benim de uc kedim var birisi british shorthair ve kuru mama yedigi donemde idrar yaparken surekli miyavliyordu. Kuru mamayi kesip ev yapimi mamaya gectigimizden beri bu sorunu gecti. Ancak mamaya eklemeniz gerek bazi besin maddeleri var kuru mamalara da eklenen, taurin en onemlisi. Bunlari eksiksiz yerine getirecek vaktiniz varsa eger kedileriniz icin en iyisi gercek yemek yemeleri olacaktir. Dilerseniz ornek bir tarifte verebilirim.

Esra12345

Tuz soğan sarımsak baharat kızartma çiğ et vb şeyler kediler için tehlikeli Ev yemekleri parazit yapabilir. Biraz yoğurt yumurta haşlanmış baharatsız tavuk balık verebilirsiniz

BalliBadem

Bu sitede okudunu anlamada ciddi sıkıntı var nys
evet yoğurt ve et balık vs faydalı olur evde yaş mama tarifleri var kedinin sevdiği şeyleri keşfederek bi tarif yapabilirsiniz yerse hergün 1 belki 2 yemek kaşığı yaş mama yemesi çok iyi olur kuru mama olarak da arkadaşların dediği gibi nd ye geçin derim

Esra12345

Ev yemekleri vermeyin. Evde yaş mama tariflerine bakın mutlaka yer yapımı kolay olanlar var

Catloveerr

Benim kedime de alıştırmamışlar o yüzden yediremiyorum :( pek yiyeceğini sanmıyorum ama belki tavuk haşlaması falan sever. Eğer bütçeniz yetiyorsa n&d düşük tahıllıya geçmenizi öneririm. Daha uygun fiyatlısını isterseniz matisse kısır kedi maması alabilirsiniz proplan içeriği iyi bir mama değil verilen paraya yazık

Catloveerr

Ve durumunuz yettiği kadar içeriği iyi yaş mamalar verin. Schesir, gimcat, n&d, naturea

Esra12345

Royal canin mamadan da uzak durun :)

Siyammm

Arkadaşlar migrostaki mırmır yaş manasına baktımda içinde baya et var.
400 Gr 9 TL sanırım taurin yok içinde ama yağ protein oranları iyi gibi ben deneyeceğim fiyat performans ürünü diye düşünüyorum

hayvansever_

Kolay gelsin şimdiden. Bence bu durum kefiyle göre değişe bilir bakarsınız evden verdiklerinizi yer denemekte fayda var. Ev yemekleri vermeyin çünkü kediler için soğan sarımsak baharat gibi şeyler baya zararlıdır.

hayvansever_

Ve yaş mama verme aralığını çoğaltmanızı öneririm scheir yaş mama tavsiye ederim benim kedimin 1numarası ama fiyat yüksek gelirse Nuri’de öneririm onuda kedim baya sevmişti ve içinde katkı maddesi şeker bulunmuyor

hayvansever_

Evdede tavuk haşladıysanız onun et kısımlarından, balık yiyorsanız ayrı bir tavada yiyebileceği kadar sade tavada çevirip verebilirsiniz.

LadyAndCat

Sayın @britishoglum
Her şeyden önce proplan mama bağımlılık yaptıysa başka hiçbir mamayı yememe ihtimali var.
Umarım başka mamaları da yer ve herkes mutlu olur. Başka bir mamaya geçerken eski ve yeni karıştırılır bir hafta süreyle sonra yeni mamaya geçilir.
Kısır erkek kedilerde idrar yolu hastalığı oluşmaması için haftada iki kez yaş mama vermeniz tavsiye edilir. Haa bu arada , ev yemekleri kedilere göre değildir !
Hasta ve obez bir kedi istemezsiniz sanırım. Sonra doktorlarda gezer zavallıcık. Size de masraf çıkar.
Kediler az yemek yer. Kuru mamaların üzerinde ne kadar verilmesi gerektiği yazar.
Genellikle günlük 60-70 gram kadar yerler. Günde iki öğün. Sabah ve akşam. Sürekli önünde mama kabı olmasın şişman olur ve şişman kedi sağlıklı değildir. Her gün temiz içme suyu kuru mamanın yanında olmalı mutlaka çünkü az su içiyorlar ve temiz olmazsa onu da içmeyip hastalanıyorlar.
İyi beslenen , sevilen , su içen ve oyun oynayan bir kedi sağlıklıdır.
Henüz gelişme çağında sizinki yavru sayılır.
Hayırlı olsun şimdiden oğlunuz :))

Çok zor kedi ırkı keske tekir alsanız

britishoglum

Peki neden ev yemeklerini tavsiye etmiyorsunuz merak ettim