Vahşi Kedi

Oske22

Kedim 5 aylık oldu. Acayip vahşilesti. Ellerimizi ayaklarımızı ısırıyor sürekli, perdelere tırmanıyor, evde deli gibi koşturuyor tüylerini kabartarak ve hala her seyden korkuyor. Cok da ilgileniyorum surekli birlikteyiz ama neden boyle anlamıyorum. Hiç bir gelisme olmadi. Ev de ne var ne yok her şeyi yırttı parçaladı.

17 CEVAP

Kubyusbaskent

Enerjisini atacak top fare çıngıraklı oyuncaklar verebilirsiniz. Evde olan herhangi bir şeye tepki olarak da yapıyor olabilir. Minik ergenlik dediğimiz dönemde de olabilir ayrıca çok sıkıştırmamaya özen gosterirseniz size karşı da agresif tavırlar sergilemez umuyorum. Perde vb şeylere zarar veriyorsa o alanları siz evde yokken veyahut uyuyorken kisitlayin

BalliBadem

Gece tüy kabartıp bağırıp koşmaları normal (: çoğu kedi yapar bunu tırnaklarını kesin (bilmiyorsanız önce youtubeden bakın yoksa kanayabilir) ve kedi oltasıyla oynatın aslında kedinizde anormal bişey yok her kedi sahibi el ayak ısırmasından muzdarip emin olun ısırğında elinizi çekmeyin yoksa çiziliyor sadece bağırın hayır vb diye

BalliBadem

Kediniz sizden korkmuyor bizimkide akşamları tüylerini kabartır gözlerini kocaman yapıp bana bakar ve bi ben onu bi o beni kovalar oyun yapıyo ben avcılık oyunu diyorum ama 1 yaşına ulaştığındandır azalttı bu huyunu

BalliBadem

Bu yazacağım yardımcı olur mu bilmem ama korkmamakta işe yarıyor bence ben bademin suratını öpünce oda benim suratımı ısırır ama çok acımadığından devam ediyorum bende elimi falanda ben karnına koyarım oda ısırır tırmalar ama acıtmadan ısırır elimde 1 cm lik minik bikaç çizik dışında bişey yok benim gözlemim kim ısırmak tırmalamadan şikayetçi olsa kedisi dahada fazla yapıyo tabi acı eşiğiniz de etkiler bu durumu

Kedi otu özellikli ürünler deneyebilirsiniz.

Anonymus552223

Perdeyi gozden cikarin bence, hayir falan diye bagirdikca belki daha cok korkuyordur. Diger kisilerle iletisimi kötu mu kediden korkuyorlar mi? Surekli tedirginlerse kedi de o yuzden korkak olmus olabilir

Oske22

Eve yabancı biri geldiğinde kaçıyor sonra bir ara çıkıp ayaklarını falan kokluyor. Diğer kedilere de tıslıyor hemen saldırma pozisyonuna geçiyor. Ayrica normalde perdeleri tirmalamiyor, bazen bir delirme geliyor evde depar atarak koşuyor perdelere zıplıyor. Enerji fazla geldiğinde yapıyorlar diye okudum bir yerde ama oyun oynatmama rağmen böyle. Bazi kediler hiperaktif olabiliyormuş oyle bir seydir belki diye düşünüyorum

Oske22

Bir sürü oyuncağı var zaten hepsiyle de oynuyor. Ben hariç kimsenin yanina yaklaşmıyordu çok artik benden de korkuyor gibi. Ayaga kalktığımda hemen tüylerini kabartip depar atiyor. Çok ilginç bir kedi oldu. Evde o kadar cok gürültü yapıyor ki alt komşumuz geldi dün sabah :(

Oske22

Hem benden kaçıyor korkuyor hem de yanimdan ayrılmiyor nereye gidersem orda. Perdeye anladığında da sert bir sekilde hayir diyip ordan alıyorum tırmalama tahtasina götürüyorum. Yanlış mi yapıyorum?

Sarptunga

Kedilerd ceza yada farkındalık sistemi yoktur ne derseniz diyin yumuşakça diyin yüksek sesle konuşarak strese sokabilirsiniz tepki olarakta tıslayıp pençeleyebilir. Isırma konusu daha farklı çok şiddetli değilse oyundur. Şiddetliyse ısırdığı zaman onla uğraşmayı bırak görmezden gel. Kediler kucak hayvanı değildir ayakları yere depmedikçe stress olurlar. Kedin yerdeykende ayakta gitme üstüne karşısına otur hatta gerekirse yat

edamia

bizimki 8 aylık ve hala vahşi gibi :D jiletçi gibi çizik çizik dolanıyorum ortalıkta

Oske22

Sadece gece değil sabahları da yapıyor. Tırnaklarını kesiyorum zaten. Yavru daha ama isirirken cok acıtıyor ve tutunca bir türlü bırakmıyor. Lazerle oynamayı cok seviyor, onunla oynatıyorum. 2 saat oynasa da yorulmuyor cok enerjik. Sadece sabah ilk uyandığında kendi geliyor kucağıma mirliyor yatıyor ama ben elimi değdirince gidiyor ve kendini temizliyor

calymath

Tırnaklarını kesin

TATA4242

Tırnaklarını kes,eve ödül maması al ve ısırmaya çalıştığında hayır de ödül maması ver.Zamanla elinin sana ait olduğunu ve canının yandığını anlar.Seni ısırmakdan vazgeçer hatta elini sürekli yalar.Ben avcumun içini açıyorum koşarak geliyor.Ticari zekaya sahip hayvanlar,çıkarcıda diyebiliriz.Hani öyle köpek gibi bir sadıklık, yat kalk,pati ver,beklemeyin.Ama hiç eğitelemez demek değil bu,yani bir çıkarı var ise komutları uyguluyor.Isırma konusu daha basit ödül maması vermedende tiz ses ile onu uyarabilirsiniz,zamanla yapılmaması gereken birşey yaptığını anlar.Ödül maması ile yaparsanız daha kısa sürede öğrenir.

Oske22

Geldiğinden beri 3 ay oldu, her ısırdığında uzaklaşıyorum ve birkaç dakika ilgi göstermiyorum. Baktim olmuyor ısırdığında hafifçe canımı acittigini anlamasi icin aci bir ses çıkarıyorum ama sanki inadina daha çok ısırıyor. Hadi bunları geçtim kendini sevdirmiyor ve bizi de sevmiyor gibi geliyor bana. 3 aydir bize alismamis olma ihtimali var mi, sanki güvenmiyor bize?