Lütfen Yardım.

bihtercik

Dişi kedim 2 yaşında kısır.
Fotoğrafta gördüğünüz gibi seyrek şekilde tüy dökülmeleri oldu.
Mantardan şüphelendim ama mantar ve lösemi dahil tüm aşıları tam.
Uzun süredir n&d düşük tahıllı mama kullanıyor ve gayet memnunuz.
Veteriner hekimimiz mama kaynaklı olabileceğini,proteinin fazla olduğu mamalarda böyle durumların olduğunu söyledi.
Bildiğiniz üzere protein oranı %36.
Sizce nedeni nedir?
Mama kaynaklı olabilir mi?

20 CEVAP

Sselin1

Alerji gibi duruyor. Deneme yoluyla neye alerjisi var bulmaya calışın. Bir ay n&d nin balıkli mamasini deneyin düzelme olursa demekki tavuga alerjisi olusmus. Düzelme olmazsa yüksek et icermeyen mamalari denemeye calisin. En fazla %20 -%30 gibi biliyorm en saglikli olan bu degil ama ona iyi gelen mamayi kullanmaniz gerekir.

LadyAndCat

Et oranı az veya et ve türevleri denen mamalardan bir deneseniz??
Proteine mi alerjisi var, tavuğa mı?
Neye alerjisi olduğunu bilmeniz iyi olur. N&D çok iyi bir mama ama demek ki her kedi özel ve her mama herkese iyi gelmiyor.
Proplan içinde et yok denilip beğenilmiyor ama ben bir deneyin derim. Belki de iyi gelir çocuğa.

Sselin1

Brit care in lilly ceşidi tavuk icermiyor onu deneyebilirsiniz. Ya da daha uygun fiyatli olarak felicianin balikli ya da kuzulu mamalarina bakabilirsiniz

Minaceylan

Benim kedim de de olmuştu fakat stres kaynaklı dendi. Vitamin hapları kullandık kısa sürede geçti

Kevserhaksever

Aynı durum arkadaşımın keşişinde oldu royal canin fit mamasını aldı ve geçti. Mama kaynaklıdır farklı marka ya da aynı markanın balıklı mamasını deneyin 1bucuk kiloluk paketle deneme yapın zaten mama bitene kadar anlarsınız yarayıp yaramadığını ben 4 farklı marka denedim bir sorun olmadığı halde gerçekten çok etkili oluyor bu tarz durumlarda

bihtercik

matisse somonlu sizce nasıl?

Nala00

tavuğa alerjisi olabilir aslında felicia kuzu etli hipoalerjenik mamayı deneyebilirsiniz benim kedimde tavuk alerjisi var ben buna geçtim şuanlık bir sıkıntımız yok dökülmeler düzeşdi 2 buçuk aydır gayet memnunum

Sselin1

Matissenin tüm mamalari tavuk iceriyor.

bihtercik

proplan gerçekten hiç et içermiyor bir yanı düzelteyim derken tamamen kötü olur ya.
mama açısından hiç şanslı olamadık

bihtercik

stres olacak hiçbir şey olmuyor :(

Kevserhaksever

Hipoalerjenik bir mama alın felicianın var bildiğim kadarıyla, yada veterinerden alabildiğiniz veteriner diet mamaları var bende şuan royal canin hipoalerjenik kuru maması kullanıyorum mantardan dolayı bu mama deri ve post tedavisi için kullanılıyor ondan almanızı öneririm geçecektir

Suraemir

Eski fotoğraflarına baktım kediminde normal olabilir mi göz üstündeki tüylerin daha az olması bizimkinin nu kadar değil ama ince ve rengi beyaz ondan da öyle görüyor olabiliriz

surpriz

acaba normal olabilir mi. fotoğraflarda gördüğüm kadarıyla o bölgede tüy az evet ama sıfır değil. her kedide öyledir. benim kedimde de öyle. önemli olan siz bunu yeni mi farkettiniz acaba önceden de böyleydi de siz farkında değil miydiniz acaba. ben normal olduğunu düşünüyorum

Ekineroglu

Kuzenim kedisi de bir kaç hafta önce böyle durumla karşılaştı. Veterineri advance mama kullanmasını önerdi. Şimdi ona başladı, ayriyetten bir de ilaç vermişti sanırım.

bihtercik

nd kısır balıklı mama henüz yok maalesef.
yetişkin olanında yağ oranı yüksek.
tavuksuz da doğru düzgün mama yok ne yapacağım cidden bilmiyorum