Prochoice Mama

Simgeyldrm

Arkadaşlar kedime prochoice kitten 38 kedi mamasi aldim yarın gelicek fakat yorumlari okuyunca herkes kötülemiş bütceme en uygun bunu gördüm sizce ne yapmalıyım daha gelmedi iade etmelimiyim ?( her hafta mama değistirmek zorunda kaldim kedime malesef mama bulamadigim icin ilk hafta reflex sonra mito sonra micho sonra krax simdide iyi bir mama aliyim düzenli kullanayim dedim fakat korktum yorumlari okuyumca kanli dişki felan yapiyormus sizce ne yapmaliyim

26 CEVAP

velespityesil

ND gerçekten iyi midir? Gerçek et oranı gerçekten çok yüksek midir? Saydığınız diğer markalar gerçekten çok kötü müdür? ND kullanmayan kediler sağlıksız mı beslenmektedir?
Not: ND kullanmıyorum.

TATA4242

Yani bu gözler öğrenci olupda golden cinsi köpek alan ve o köpeği kuru ekmek ile besleyenleri gördü.Tabii köpeği kurtartık,o çocuklar hala köpek kaçtı zannediyordur :)
Not;Köpeği bir barınakdan almışlar,nasıl oluyorda öğrenciye köpek emanet ediyorlarsa onuda çözemedim.

BalliBadem

Bide aynı markayı hep kullsnmanı önermem mesela 10-15 kg x markası aldın sonra y markasına geç hem vitamin açısından daha iyi hemde bazı mamalar sürekli kullanılınca sıkıntıya sebep olabiliyor önerim bi kaç markayı dönüşümlü kullanman

yasminackz

Her mama her kediye iyi gelmez iyi mama diye adlandırılan nd proplan hills vb mamalar her kediye iyi gelecek diye bir şey yok bende öğrenciyim ve alabileceğim en iyi mama matisse sana da öneririm kedim severek de yiyiyor ve hiçbir zararı dokunmadı şuan ona

Simgeyldrm

Yasminackz,
Aslinda mattise alıcaktim ama prochoice e gore daha pahali ve normalde 1.5 kg su 50 tlye vardi 2 hafta once dün baktim 80 tl olmus bende prochoicein yorumlarina baktim biri övmüştü aliyim dedim sonra baska yorumlara bakinca iyi olmadiğini öğrendim

LadyAndCat

Simge,
Telaşlanma. Herkes pahalı mamalar alamayabilir. Her şeyden önce kedine ev yemeği, bir tencere makarna gibi saçma şeyler vermediğin için seni tebrik ederim.Şuana kadar ucuz mamalar denemişsin ve tatlı kedin seni hiç üzüp hasta olmamış. Siparişini iptal etme. Kullan. Daha sonrası için mama araştırması yapabilirsin. Yalnız mama değiştirirken birkaç gün boyunca eski mamayla yeniyi karıştırarak vermelisin. Böylece kusma, ishal veya hastalık belirtileri göstermeyecektir.
Ben Türk marka mama kullanmıyorum ve piyasada çok fazla varlar. Marketlerdeki 2-3 marka mama hariç hepsi Türk marka sadece isimler yabancı.

TATA4242

Evet değerli arkadaşım aldığın mama kötü bir mama ama(Purina proplan,Royal Canin,Whiskas,Hills,Brit Care gibi daha bir çok vb isim)gram gerçek et içermeyen yüksek fiyatlı mama markalarına iyi deniyorsa şahsen ben buna çok kötü demem,diyemem.O yüzden tavsiyem Golosi,Mystic markalarına göz at ve senin bütçeni aşmazlar, gerçek et içeriyorlar.Ayrıca pahalı bir çok markadan daha iyiler.Bunlar senin bütçene göre olanlar.Buradan diğer arkadaşlara nacizane tavsiyem,durumu olmayan arkadaşlar,özellikle öğrenci olan kısım(yani eli iş tutmayan)hayvan sahiplenmek basit bir iş değil,evlat gibi bakıcaksınız.Yanlış anlaşılmasın sözüm soruyu soran arkadaşıma değil (kızım sana söylüyorum gelinim sen anla mantığı ile yazıyorum)sevmek yetmiyor sadece, sevgi karın doyurmaz unutmayın.Yada başka bir değiş ile sadece hayvan sevmek,veteriner olabilirsin,anlamına gelmiyor.Bakın kedinize en iyi mamadan birini alsanız bile Nd prime 10 kg en fazla 400 tl
Nd yaş mama 12 li konserve 80 tl
Haftada bir kediye 3 yaş mama verseniz ayda 12 tane yapıyor.
Kuru mama ise en fazla yiyeceği özellikle nd (2.5 kg civarı) buda 4 ay yapıyor.
Yani mama için aylık masrafı 180 tl yaptı.
Hadi 6 ayda bir dış parazit ve iç parazit için broadline aldınız.120 tl verdiniz 6 ayda bir.120\6=20 180+20
Toplam 200 tl
Yani demek istediğim kediye orta dereceli bir hayat için (ideal sağlıklı)200 tl yeterli.Aylık 200 lira bulmak,bence zor değil.

BalliBadem

Bütcene göre sırasıyla şu markaları önerebilirim
Matisse
Happycat
Brit premium
Felicia
La vital
Reflex
Bonocibo

Benimde bütçem aynı aslında bu kendime yaptığım bi liste umarım işine yarar

Simgeyldrm

Ladyandcat ,
Degerli yorumunuz icin tesekkur ederim dediklerinizi dikkate alicağim

Simgeyldrm

TATA4242,
Gerçekten türk mamalarının iyi olduğunu mu saniyorsun hiçbiri iyi denetlenmiyor ve ben güvenmiyorum . İlgilendiğiniz icin teşekkür ederim

BalliBadem

Hiç bi mamaya tam olarak güvenemeyiz evet Türkiye de gıda denetimleri düzgün değil ama yabancı ülkelerde bazı mamalar yüzünden birçok hayvanın öldüğünüde biliyoruz içerik ve kullanıcı yorumları doğrultusunda karar vermek en güzeli

BalliBadem

Lavital ide yazmadım varsayın yeni baktım baya kötü

NidaE

En memnun kaldigim mamaydi veterinerimizden aldik ne tuy dokulmesi ne istahsizlik hic olmadi piyasada olmadigi icin baska mamaya gectim ama paketim bitince tekrar prochoice a donecegim mutlaka

Simgeyldrm

NidaE , bencede dönun mamam bugun geldi internetten aldım istahsiz kedi gitti yerine baska kedi geldi sanki cok sasirdim 1 saate bir mama istiyor yerkende kendinden geciyor umarim tüylerinede yarari dokunur

yasminackz

Simge hanım o zaman size aro öneririm metro market zincirlerinin bir markası içeriğinde %30 tavuk var ve daha uygun ben bir süre kullandım ilk başta çok severek yedi 4/5 ay sonra yemesi azaldı değiştirdim ara sıra mama değişikliği iyi geliyor ucuz diye önyargılı yaklaşan da var ama kullanıp beğenen de var eğer yakınınızda şokta *********** *** gibi yerlerde satılıyor