Merhaba, Kedime Sadece Kuru Mamayı Bir Türlü Alıştıştıramadım.

suleren

7 aylık olduk, yaş mamayla karıştırıp veriyorum. Yaş mamayı azaltmaya başladığımda yemeyi bırakıyor. Aç bırakmaya da dayanamıyorum. Felicia kitten kullanıyorum yaş mamayla karıştırdığımda ancak onu yiyor. n&d, royal canin hepsini denedim yemiyor. Balıklı yaş mamaları daha çok sevdiğini farkettim, belki balıklı kuru mamaları da daha çok sever. Ancak yavru kediler için balıklı mama yok, olanlar da pahalı:( yetişkin mamaya geçsem problem olur mu? Maddi manevi çok yoruyor bu durum beni sürekli mama değiştiriyorum ve çöpe atıyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

20 CEVAP

bihtercik

benim kızımda öyleydi.
mutamin balık yağı kullandık bir süre ve sonunda yaş mamadan vazgeçti.
yaş mamayı bir anda kesmeyin yavaş yavaş bırakın kuru mamanın üzerine balık yağını damlatın ve yemesini bekleyin.
daha sonra kuru mamayı tekrardan tazeleyin aç kalınca mecbur yiyecektir.
duygusal davranmayın maması önünde istese yiyip doyabilir.
bu şekilde düşünürseniz bu süreci kolay atlatırsınız

Cansumuezza

Kediler çok akıllı ve inat hayvanlardir sizin ona dayanamayıp istediğini vereceğinizi bildiği için öyle yapıyor :)

bihtercik

yetişkin yerine kısır mama alabilirsiniz.
zaten kısırlaştıracakmışsınız.
ama bu geçişide yavaş yapın bir anda yapmanız bağırsaklarını bozabilir

bihtercik

kuru mamayla karıştırıp verdiğiniz oranı yavaşça düşürün.
en sonunda hiç yaş mama kalmayacak şekilde.
daha sonra kuru mamanın üzerine balık yağını dökün,yaşına ve kilosuna göre vermeniz gereken miktar zaten arkasında yazıyor.
bu süreçte siz güçlü olun ve kedinizin sizi yaş mama için kullanmasına izin vermeyin
ND mamaya da geri dönün:)

suleren

Çok çok teşekkür ederim hepinize daha da umutlandım şimdi. Dediklerinizin hepsini uygulayacağım:)

Cansumuezza

Kararlı olun tabi ama mamasını sevdiğindende emin olun örneğin benim kedim balıklı mamadan nefret ediyor onu yesin diye de zorlamam

LadyAndCat

Unutmadan küçük bir ekleme:
Kuru mamayı daha az yiyecektir gram olarak çünkü kuru mama midede şişer ve tokluk yaratır. Su içme ihtiyacı artacaktır. Suyunu sık sık kontrol edin.

bihtercik

kediniz kısır mı?

Natkarat

Kedilerin günlük ihtiyacı yaklaşık 4 paket yaş mamadır. Fakat aynı şekilde bir avuç kuru mama bu yaş mamaya eşdeğerdir. Bu sebeple az yerse bile normal. Yaş mamayla kıyaslamayın. :) Bizimkine birkaç gün art arda yaş verince kurunun yüzüne bakmıyor ama yaş inatla vermeyince mecbur gidip kuru mama tüketiyor. Açlığı yaşamadığı için hep yaş mama vereceğinizi biliyor bu sebeple yemiyor kuru mamayı. :)

BalliBadem

Sabırlı olun kediniz tamamen alıştıktan 1 ay sonra haftada 2- 3 kez yarım paket yaş mama verin artarsa buzluğa atabilirsiniz yaş mama önemli kuruya alışınca yaşı vermeyi ihmal etmeyin diye söylüyorum

suleren

Hayır değil, ama 2 haftaya kadar kısırlaştırmayı düşünüyorum.

suleren

Çok teşekkür ederim cevabınız için, şuan kuru mama koymuştum bi süredir ve açtı yedi. Ancak arada sırada yiyor her zaman yemiyor. Ben de dayanamayıp yaş mamayla veriyorum. O zaman yaş mamayla vermeye devam edeyim ancak yavaş yavaş keseyim sonra da balık yağıyla vereyim değil mi? Kusuruma bakmayın tekrarlıyorum ama doğru anlamış mıyım diye. Aylardır uğraşıyorum bi sonuca ulaşmak istiyorum o yüzden:(

bihtercik

balık yağı kuru mamaya sıkın elbet yiyecektir.
fazla yaş mama tüketimi ilerde büyük sağlık sorunlarına yol açacaktır.
duygusal davranmayın,mecbur kalıp yiyecek
yaş mamayı alışana kadar tamamen kesin

suleren

@natkarat evet açlığı yaşamadı hiç. Sabah yemiş zorunda kalınca:) inşallah böyle devam eder.
@ballibadem tamamiyle bi alışsın haftada 2-3 gün yaş mamasını eksik etmeyeceğim kesinlikle.
Çok teşekkür ediyorum hepinize.

Anonymus552223

Yemediklerini çope atmayin sokaktakilere verin:)