Tahılsız Mama

sutlacsmom

Nd kitten tahılsız mama kullanıyorum ama tahılsız mamanın kalp büyümesi yaptığını okudum bilgisi olan var mı

20 CEVAP

Sselin1

Arkadaslar kalp büyümesine sebep olan sey tam olarak bilinmiyor kullanilan mamalarin iceriklerinde bulunan gidalardan biri de bezelye ama tam olarak bir iliski yok. Kalp buyumesi sorunu yasayan köpeklerin cogunlugu acana mamasi kullaniyormus ama bütün kalp sorunu yasayan köpekler bu arastirmada yok kisitli bir orneklem. Veya tahilli mama kullanan köperlerdeki kalp büyümesi ile ilgili bir arastrma yok. Sadece tedavide bulunan köpeklerin beslenme düzenlerinden üzerinden yola cikarak bir sonuca varmaya calisilmis. Ve bu kopeklerin cogunlugu tahilsiz mama kullaniyormus ve kullanilan tahilsiz mamalarda ki en büyük oran acanaya ait. Oyuzden net bir sey soylemek dogru degil ama gözardida edilmemeli.

TATA4242

https://www.google.com/amp/s/blog.*************.com/kedi-mamasi-tahilsiz-mi-olmali/amp/ tahılsız mama hakkında bilgiler mevcut.Zaten kedilerin tahıl yada karbonhidrat ihtiyacı yok.Yani bu tamamiyle karbonhidrat ve tahıl içeren mamaların taraftarı olan, makale yazarları tarafından yayınlanıyor.Tabii ki bu yazarlarada güzel komisyonlar ödeniyor.Yüksek Karbonhidrat ve tahıl içeren mamaların satışdaki kazancı daha yüksek olduğundan ve üretim kolaylığı sebebiyle firmalar tarafından tercih ediliyor.Açıkcası kedinin önüne kırmızı et koyulursa ve yanına makarna içeren başka bir seçenek konulur ise,kedi kırmızı eti seçecektir.Karbonhidrat ve tahıl içeren mamaların içerisinde kimyasal tatlandırıcı olması sebebiyle kediler içeriğinin farkında bile olmadan güzelce yiyorlar.Burada tüm sorumluluk kedide değil,sahibinde olmalıdır.

sutlacsmom

Teşekkür ederim aydınlattınız beni

TATA4242

Tahılsız ve düşük karbonhidratlı mamalara direkt geçiş yerine,aşamalı geçişi tavsiye ediyorum.Oran azaltılarak devam edilmelidir.Örnek ;%40 karbonhidrat içeren mamadan, %35 %30 %25 %20 şeklinde yavaş yavaş geçiş yapılması daha sağlıklı olur.Özellikle tahılsız mama içerisinde çeşitlilik önemlidir.Tahılsız mamada bu özelliği taşıyan iki mama markası Orijen ve Acana'nın Grasslands model ürünüdür.Eğer bütçeniz bu mamalara uygun değilse şuan kullandığınız Nd o fiyat aralığında iyi bir mama.Özellikle kediniz yavru olduğundan ve bu mamaya ve oranlara şimdiden alışacağından ileriye dönük olarakda bir sağlık problemi yaşamaz.Tabii ki ben ginede ileride Acana Grasslands öneriyorum.Kırmızı beyaz ve balık et ihtiyaçlarını karşılıyor.Özellikle tavuk içermemesi büyük avantaj.
Çiğ
Çayırda Otlayan Kuzu Eti (%8)
Taze Ördek (%8)
Taze Bütün Yumurta (%8)
Kuzu Eti (%8)
Bütün Ringa Balığı Eti (%8)
Hindi Eti (%8)
Bütün Bütün Kırmızı Mercimek
Bütün Nohut
Kuzu Yağı (%6)
Taze Serbest Avlanan Turna Balığı (%5)
Çiğ Kuzu Ciğeri (%4)
Taze Ördek İç Organları (Ciğer
Kalp
Böbrek) (%4)
Taze Hindi Eti (%4)
Bütün Yeşil Mercimek
Bütün Barbunya Fasulyesi
Bütün Sarı Bezelye
Kömür Balığı Yağı (%2)
Güneşte Kurutulmuş Kaba Yonca
Kurutulmuş Kuzu Kıkırdağı (%1)
Çiğ Kuzu İşkembesi (%1)
Kurutulmuş Kahverengi Yosun
Taze Kabak
Taze Balkabağı
Taze Yaban Havucu
Taze Yeşil Lahana
Taze Ispanak
Taze Hardal Yeşilliği
Taze Şalgam
Taze Havuç
Taze Kırmızı Lezzetli Elma
Taze Bartlett Armutu
Dondurularak Kurutulmuş Ciğer (Kuzu Ve Ördek) (%0.1)
Taze Kızılcık
Taze Yaban Mersini
Hindiba Kökü
Zerdeçal
Süt Devedikeni
Dulavratotu Kökü
Lavanta
Hatmi Kökü
Kuşburnu.

TATA4242

Tabii ki siz kedinize yavru iken tahılsız mama verdiğiniz için bu aşamalardan hiç geçmeden rahatlıkla kullanabilirsiniz.

srplzngl

Kalp büyümesine neden olan şey mamanın tahılsız olması değil tahıl yerine bezelye, mercimek gibi şeylerle doldurulmuş olmasıdır.

srplzngl

@sselin1’e katılıyorum. Ben cevabımı ayak üstü yazmıştım. Düzgün cümle bile kuramamışım.
Tahıl eksikliğinden değil, bezelye fazlalığından kaynaklanıyor olması daha büyük bir ihtimal olarak görülüyor.

sutlacsmom

Ekonomik duruma bağlı olarak acanaya geçiş yapabilirim kaç aylıktan sonra yetişkin mamaya geçmeliyim

lwb

1 yaşına kadar kedinizin gelişimi açısından kullanılması öneriliyor kitten mama için

sutlacsmom

Teşekkür ederim

bmcat

Yavru kediler için sorun olmaz hatta daha iyi ama hareketsiz ev kedilerine ve özellikle kısırlaştırılmışsa ağır gelebiliyor ileride duruma göre düşük tahıllıya geçebilirsiniz.

Sselin1

Orijen ve Acananin kitten yetiskin veya kisir mamasi yoktur tüm yasam evreleri icindir. Sadece kedinizin yaşina ve kilosuna bagli verilen miktar degisir icerik degil. Oyuzden istediginiz zaman acanaya veya orijen mamaya gecebilirsiniz. Ayrica hareketsiz bir kediniz varsa ilerleyen zamanlarda orijen agir gelebilir. Zaten hareketsiz yasam tüm hastaliklarin sebebidir oyuzden dikkat edin.

sutlacsmom

Teşekkür ederim acana mamayı iyice düşüneceğim eğer daha iyi olursa onu alırım

lwb

@srplzngl
N&Dde de bulunuyordu sanırım bezelye, oranı hakkında ne düşünüyorsunuz? Tehdit oluşturur mu?

sutlacsmom

Evet bezelye lifi bulunuyormuş ama oranı yazmıyor