Nd Yaş Mama? N&D Bilgisi

onurtemiz

ND yaş mama tecrübesi olanlar.
Kuponumla birlikte tanesi 5,40₺ ye gelecek her konserve. Ama küçük bir duyum aldım, paramın boşa gitmesini istemiyorum. ND yaş mama pek lezzetli değilmiş. Bu doğru mu?

54 CEVAP

Catloveerr

Benim kedim yaş mamayı çok zor beğenir bi schesir seviyor. Çoğu kedi n&d yemiyor denilince yemez diye düşünüyordum ama denemek de istiyodum. Ton morina balığı ve karidesli aldım. Elimden yedirerek alıştırdım. sevdi ve tok tuttu

TATA4242

Ben şuan Nd düşük tahıllı kuzu etli olan modelini kullanıyorum,alışması uzun sürmedi mama artmıyor.Acanada güzel ama en son tekrar almayı düşündüm (aman yarabbi o nasıl bir rakam)dedim,vazgeçtim.Eskiden bu kadar pahalı değildi,MaşaAllah euro ve dolarla yarışıyor :)Gerçi bu kullandığımda ekim ayında aldığımda 300 tl idi hatta bazı yerlerde daha ucuz(skt yazmadığı için oralardan almamıştım.)şimdi ortalama 360 tl yani bu kadar sürede bu kadar zam, gerçi fiyatlara sürekli bakarım,en ucuz gördüğüm *********,diğer mamalarda ucuz.Ayriyetten matisse yavru kedi için olana bayılıyorlar arada değişiklik olsun diye alıyordum,Farmina ürünü diye içeriğine dikkatli bakmamıştım,onuda artık almam ama,severek yiyor bunu söyleyebilirim,genelde zaman geçse bile kapdakini yiyor(normalde seçici kediler bunu pek yapmaZ)

TATA4242

Ama tavsiyem Nd alıcaksanız tahılsız içerik daha iyi olur neredeyse fiyat farkı yok eskiden çok fark vardı,şimdi fiyat farkı yok gibi.Ben bidakine tahılsız alıcam,her zaman alamıyordum,artık alırım 50-60 lira farkla tahılsız ve daha düşük karbonhidratlı içerikli almak daha makul geliyor.Düşük tahıllı fiyatı artarken,diğeri niye o kadar artmadı onu çözemedim ama :)aman nazar değmesin :)

Benim kedim de başta yemedi, sanırım jöle vs olmamasından kaynaklı ama en çok balkabaklıyı sevdi deneyebilirsiniz

hcerenk

Merhaba,
İki kedim var. İkisi de ND için başından beri deliriyor. Sadece ND, nutri feline, naturea, schesir be reflex plus essential kullandim. Hepsini çok seviyorlar. Fakat bir tanesi deniz ürünlü olanlarla pek barışık değil yine de yiyor.
Favorileri yaban domuzlu & elmalı ve ördekli & balkabakli olan sonra geyikli & balkabakli ve yaban domuzu & bal kabağı & elma olan geliyor. En sevmedikleri kuzulu & yaban mersinli ile tavuklu & narlı olan.
Eğer animonda gibi, proplan gibi daha basit mamalar kullandı iseniz NDnin tipi ve kokusu size ve kedilere çok yabancı gelecektir. Sulu yemeğe benziyor :) fakat yağ oranı ve su oranı oldukça yüksek bir mama eminim ki içerik güzelliğine ek olarak bu yönü ile de sindirime ve vücuda çok iyi geliyordur.

Alaracatlover

Kesinlikle gerçek tehlikeli kimyasal içermeyen bir marka kullanınız

TATA4242

@Catloveerr valla bende çözemedim,matisse almam bir dahada ama şu fiyat işini hala anlamadım,hayır dolar ve euro bir ara uçtu gitti o kadar mı oldu sanki bu yıl dolar euro,200 tl matisse yavru 10 kg 3 ay önceki fiyatı şimdi ise 260 tl komedi gerçekden.Hayır bu ithal ürünler neye göre fiyat belirliyor onuda çözemedim,yada vergi mi fazlalığından mıdır nedir aklım dumann...

onurtemiz

Şuraya bak! Kedilerimize daha kaliteli yiyecekler almak istiyoruz ama ikide bir gidip nasıl Naturea alalım? Tanesi 8₺. Kargo parası da ekleniyor oh mis. ********* sitesi var 120₺ üzeri ücretsiz kargo. Faydalanabilmek için 15 Naturea alacaksınız ki ücretsiz kargo olsun.
Chef’s Choise çok çok üstünde değil ama tanesini 4-4,5’tan alıyordum fiyat performans olarak en iyilerden. Yılbaşından sonra almadom daha artık tanesi o da pahalılandı.
Schesir bu kadar pahalı değilken Gimcat’te öyle tabi alabiliyorduk 2018-2019’da.

Catloveerr

@tata4242 marka mama sitesinde matisse 310 TL iken n&d düşük tahıllı 340 TL ve bir sürü de çeşidi var. Matisseye o kadar para vereceğime en iyilerden birini alırım yani (n&d). Eğer kedime iyi gelirse n&d kullanmayı düşünüyorum matisse çok severek yiyor ve bi eksisi de olmadı bakalım

TATA4242

@Catloveerr evet dediğim gibi,*********da skt filanda yazıyor gine fiyatları diğer sitelere göre daha iyi.

TATA4242

@onurtemiz benim dediğim gibi işde,bazen aklıma gelir valla çıldırırım.Babama bazen bu konuları açarım,oğlum çok fazla takma kafayı yersin der :):):)Evdede çok umutsuzsun diyor :)Yani bu tarz şeyleri araştırınca insanlara umutsuz gözüyle bakılıyor.Kısaca anlattığım şekilde durum bu şekilde ilerliyor,ben burada ithal ürünler ile,çok fazla söz söyledim,ülkemizde üretilenlere bu kadar ön yargılı olmamayı ve Mystic teşviki yapmamın sebebi buydu.Aslında bakarsanız,verdiğiniz sitedeki rakam orası için geçerli yani orada 60 dolar,başka bir yerde çok daha ucuzada bulunabilir.Acana kendi önerdiği sitelerde Grasslands modeli 50 dolara kadar düşüyor.Yani bu fiyatlar site ile alakalı,kendi sitesinde ise ne kadar olduğunu belirtmiyor.Bu fiyat 5.4 kglerde 20 dolarda olabilir diye tahmin ediyorum.Mesela biz oradan 50 dolar ürün sipariş etsek,300 küsürlerde bir rakam ödemeyeceğiz,yani 150 tlyi bulan ürüne(1 tllik üründe bile vergi var)100 tl vergi ekleniyor.Yani bizim 100 x 2 =ürün fiyatı direk 500 tl oldu ve nakliye ücreti vb.şeyleri saymıyorum.20dolarlık acana 5.4 kg(tahmini) ürün,onların sitesinde yada marketinde 50 dolar.Onların kendisinde aracıları çıkarttığınızda ise tahminimce 20 dolar,çünkü genelde bu fark en 3 de 1 (60doları baz aldım,50 doları baz alıpda kendimizi iyice üzmeyelim)oranında,başka türlü firma kazanç sağlayamaz.

TATA4242

Valla Onur eğer illa kilo alsın istiyorsan,purina,whiskas,hills,royal canin gibi onun seveceği bir marka bulmaya çalış,yani bu insan durumu gibi birşey karbonhidratlı protein tozu,hiç kilo alamayanlar için öneriliyor,çünkü kilo almaması daha büyük risk.Benim kedide bunlardan dolayı kilo almıştır yüksek ihtimalle ama şimdi o kadar süreye rağmen kilosu aynı değişmiyor,hatta gine kilo alıyor.Tabii ben bunu bilmeden yaptım,sende bilerek seveceği mama alıp kilosu ideal seviyeye geldikden sonra,hamburger mamadan,lahana mamaya yani Nd gibi içerikli mamalara geçebilirsin,kilosuyla orantılı yiyeceğinden gine zayıflamaz.Applaws markasıda iyi ama bende düşünüyordum ama 7.5 kg 270 tl Türkiyede kendi sitesinde 57.99 pound,yani Türkiyedeki orjinal değil.Bu tarz ithal ürünleri alırken mutlaka inceleme yapın.Mesela Acana ve Orijen markalarının internet üzerindeki bizim Türk alışveriş siteleride dahil,hukuki işlemleri devam ediyor,yani izinleri olmadan satıyorlar.Yani uçurum bir fark var ise (applaws örneği gibi)dikkatli olun.Ben şimdilik Nd ile devam edicem.

TATA4242

Malt diyince aklıma geldi,söyliyim,ben eskiden benim sarımsaklı hapla mı alakalı yada matisseden mi kaynaklı bilmiyorum ama eskiden en az 3 kez büyük çıkaran kedi,MaşaAllah düzeldi,normal canlılar gibi en fazla 2 kez tuvalet yapar oldu.Kilosunada yansıdı yani (ben probiotiğe bağlıyorum,sarımsaklı tablet kullanıyorum,sindirim için çok iyi geliyor)evet malt vb.içeriklerin bu sebeple işe yarayacağını düşünüyorum ama ekstra tek başına probiotic tablet veya sarımsaklı tablet iyi geliyor(sarımsaklı tabletlerin biotin içermesi avantajı iyi oluyor)

onurtemiz

Çok çok rezil mama vermek istemem sağlığından olmasın. Lakin Proplan yedirenlere bakıyorum gayet iyiler uzun zamandır da yiyorlarmış. Kimisi 1 sene kimisi 2,5 sene. Hatta dayımlar 2 senedir veriyorlar. Tüyler ve kilo hep iyi hep yüksekmiş kullancıların yorumları bu yönde + Veteriner önerisi ve çokça satılan mama ( biliyorum pazarlama için çok önerirler) bu yüzden Proplan ne çok kötü ne çok iyi. 5.5 puan alır gözümde 10’dan :-) et oranını bilmiyoruz ama hiç yok değil. Uzmanlarda zaten doğadaki tüm kedigiller avlanırken illa en lezzetli yerini yemiyorlar orayı yerlen kimisi hayvanın birçok yerini yiyor derler. Mantıken de öyle zaten.
Şimdi soru şu : Proplan Kitten mı normal Adult Tavuklu mu?

TATA4242

Eğer kilo alsın diyorsan vitamin ve mineral açısından gerekse kilo açısından kitten daha iyi ve anladığım kadarı ile kedinin zayıf olması gelişimi ile alakalıda olabilir,bu sebeple kitten mama (iştahla yiyorlar ve küçük ya çerez gibi oluyor :):))
Bide gelişimi için iyi geliyor daha ne olsun.