Kedi İdrar Yolunda Taş

Ecerana

kedisinin idrar yolunda taş çıkan var mı bu hastalığı atlatan varsa bana ulaşabilir mi? kedimin idrar yollarında taş varmış fakülte ameliyat dedi burada çoğu veteriner yapmıyor bu ameliyatı sadece fakülte yapıyormuş ve zor ve riskli bi ameliyatmış. Bi tane veteriner kliniği buldum burada tam teşekküllü bu sene açılan bi klinik zaten onlarda bu fakülteden mezun olmuşlar. onlar bana dedi ki önce 1 hafta bi medikal tedavi uygulayalım sonra tekrar röntgen çekelim eğer küçülme olursa devam ederiz olmazsa ameliyat ederiz dediler bn ameliyat zor olduğu için ve kedimin çıkmama ihtimali olduğu için bu yöntemi deneyim dedim ama direk ameliyat yaptır diyen de var aranızda böyle bi sorun ile karşılaşan var mı tedavi süreci nasıl ilerledi beslenmesi nasıldı yazar mısınız? bir de bn Konya dayım ama başka şehirlerdeki özellikle İstanbul Ankara İzmir bu şehirde yaşayan veterinerlerin görüşlerini merak ediyorum eğer bana yardımcı olabilecek varsa kedilerimin instagram hesabından röntgen ve idrar tahlili sonuçlarını gönderirim kendi veteriner hekiminize ulaştırırsanız çok memnun olurum.

28 CEVAP

lwb

Kızılcık suyu kesiiiinlikle içirin.
Gimcat urinary verin günlük
Kuru mamayı TAMAMEN terk edin ve ev tipi beslenmeye geçin.
Bol bol su ve hekimlerin söylediği ilaçlar.
Başka birşeye ihtiyacınız yok, en temeli beslenme.

lwb

Evde mama hazırlamaktan bahsediyorum, adım adım yapsanız bile faydasını görürsünüz.

https://sosyal.petlebi.com/u/PandAiluroSena

İle iletişime geçebilirsiniz ve açtığı forumlara bakarsanız kendisi de pişmiş de olsa ev tipi beslenme uyguluyor.
Bunun takviyeleri de var ama bir kere para verip uzun bir süre kullanıyorsunuz, sürekli sürekli klinikleri ziyaret etmekten daha iyidir.
Benim başıma gelmedi ama çok yorum, makale vs okudum idrar yollarıyla ilgili.
Tipik nedeni beslenme.

lwb

https://sosyal.petlebi.com/u/Sedanurdrl

İle de iletişime geçebilirsiniz, bu üyeler bu konuyla ilgili yorumlarını hatırladığım üyeler.

@ecerana instagramdan vetmehmetkoc a danışmanızı öneririm istanbulda bir veteriner ben genelde kedimde sıkıntı olduğunda ona yazarım dmden 1 2 güne cevap veriyor geçmiş olsun

Ecerana

çok teşekkür ederim yazıyorum hemen

kayrae

kuru mama ile bu iş kalıcı olarak çözülmez. kendinize güveniyorsanız ev yapımı, yoksa hazır yaş mama.

Sedanurdrl

arkadaşa instagramdan yazdım idrar yollarında taş ve kum ayrı olarak değerlendiriyor benim kedimde idrarında kristalleşme yani kum oluştu. İlk karşılaştığımda o kadar bilgisizdim ki ne yapacağımı bilmiyordum sürekli amerikadaki üniversitelerin makalelerini okumaya başladım sonda takılmadan masajla bile çıkışı sağlanabiliyor tabi çok dikkatli olmak gerekiyor ben iki kere masajla tıkanıklığı kendim açmıştım ve ilk denememde biraz şok olmuştum çünkü o kadar fazla kum çıktı ki, yavrum günlerce bunun acısını çekti günde 20 kere tuvalete gidip damla damla yapmaya çalışıyordu her seferinde ağlıyordu Allaha şükürler olsun atlattık. Kızılcık suyunun faydasını çok gördüm ama dediğim gibi mesanede taşa fayda edermi bilmiyorum çünkü kızılcığın enfeksiyona ve mesanedeki asitliği dengelemeye çok faydası var. Ev yapımı mama gerçekten çok iyi gerçi ben bu aralar kestim sürekli verdiğim için protein yüklemesi oldu şimdilik kuru mamaya geçtim yakın zamanda tekrar ev yapımına geçeceğim. Ev yapımı mamayla su tüketimi kedilerde artıyor buda idrarın çıkışını daha iyileştiriyor. Öncelikle sormak istediğim taş böbreklerden kaynaklımı yoksa mesanede mi oluşuyor ?

karamelek19

Birde veterineriz söylemiştir bizim kedimizde bu sorun tahılsız mama kullanımıyla oluşmuştu o yüzden şuan tahıllı mama kullanıyoruz. Doktorsitesi diye bi site var buradan farklı bir sürü veterinere de soru sorabilirsiniz

Ecerana

bir de kızılcık suyu içir ya da gilaburu suyu iyi geliyor bunları içir taşı döker diyenler var buna ne diyorsunuz. kedim idrarını yapıyor oyun oynuyor yemek su içiyor sadece tuvalete girip 5-10 dk bekliyor az az sık sık idrar yapıyor tamamen tıklanıklık yok yani o yüzden bana sanki ameliyatdan önce medikal tedavi yöntemini denemek mantıklı geliyor sizin de görüşlerinizi merak ediyorum cefbao verirseniz çok memnun olucam

Ecerana

Kuru mamayı kesip nasıl besleyeceğim çiğ beslenmeye geçemem direk şuan hazır değilim ona ama ev de kedi mama sı yapıp vermek diyorsanız evet deneyebilirim ama üriner mama da işe yaramaz mı sizce taş biraz büyükmüş bunlar işe yarar mı onu da bilmiyorum. kızılcık suyu yerine bana önce gilaburu suyu dediler ondan aldım iki gündür bir buçuk ml veriyorum ama ne zaman fayda eder emin değilim

Ecerana

lwb siz yaşadınız mı bunu daha önce kızılcık suyu ne kadar sürede etki etti günlük ne kadar verdiniz bn gilaburu suyunu yarı yarıya srı ile karıştırıp veriyorum 1.5 ml

Ecerana

İlk dediğiniz kişiye şimid mesaj attım ikinşc dediğiniz kişiyi bn de biliyorum evet hatta 2 gün önce de mesaj attım ama dönüş yapmadı sanırım artık siteyi kullanmıyor instagramı filan var mı acaba başka nereden ulaşabilirim

lwb

Mesaj atıyorum

Sselin1

Gercekten ameliyatlik bir durum ise ev yapimi yaş mama tek basina tedavi etmeyecektir. Veterinere danisarak tedavi sürecinde idrar asitleştirici ve kizilcik iceren yaş mamalar kullanmanizi tavsiye ederim. Farmina nin vetlife struvite yaş mamasi ve kinoali urinary yaş mamasini kullanabilirsiniz. Yas mamalarin icine biraz su koyup su icme miktarini arttirabilirsiniz. Normalde veterinerler bu tarz mamalari kuru mama seklinde tavsiye ediyor. Yas mama olarak kullanirsaniz daha hizli verim alacaginzi düşünyorum.

karamelek19

Merhaba idrar yolu kristal ve taş oluşumunda sadece veterinerlerde satılan Kotervin diye bir ilaç var. Bunu kullanmanızı öneriyorum kesinlikle kedinizin 1 kg su için 0,5 ml veriyoruz yani 4 kg bir kediye 2 cc şırıngayla sabah akşam veriyoruz en az 1 ay kullanmanız lazım