Kısırlaştırma Sonrası Ameliyat Yerinde Şişlik

begister

1 hafta önce dişi kedimi kısırlaştırdık, şu an keyfi yerinde eski haline döndü fakat bugün ameliyat yerinde cevizden büyük bi şişlik farkettim sebebi ne olabilir?

22 CEVAP

TATA4242

Başka bir yere gidip gösterin mutlaka,yanlış anlaşılmasın ama bazen vet.hekimler yaptıkları yanlışları bu şekilde başdan savma cevaplar ile geliştirebiliyorlar.Birde gözüme çarpan, dikiş yerini çok fazla büyük gördüm.

TATA4242

Fıtık olan bazı insanlar fıtığın olduğunu bile hissetmeyebiliyor veya dokunulunca tepkide vermiyorlar,yani bu yolla pek anlaşılmaz.Dikişin büyük olduğunu söylememin sebebi,vet.hekimler genelde iki dikiş atarlar.Bu sayı en fazla 3 dikişe kadar yükselir.Detaylı bilgi vericek olursam
"Overohisteroktomie (yumurtalıklar ve rahimin birlikte alınması) operasyonu uygulanacak ise klasik yöntem tercih edilir. Bu yöntemde karın altı, (median hat) ya da sol-sağ açlık çukurluğundan açılan 2-3 cm lik operasyon bölgesinden karın boşluğuna girilir ve yumurtalıklar ile birlikte rahim alınır. Şayet, operasyonda sadece Ovaryumların (yumurtalıkların) alınması planlanıyor ise son yıllarda geliştirilen modern yöntemlerden olan laparoskopik cerrahi uygulanabilir. Bu yöntemde karın altından (median hat) açılan 4-5 mm lik kesiden içeriye ovaryum kancası ile girilir. Her iki yumurtalık ayrı ayrı ensizyon hattına getirilerek opere edilir. Deri ile kas dikişlerinin üst üste gelmemesine dikkat edilen bu yöntemde karın boşluğu açılmadığı için enfeksiyon riski yok denecek kadar azdır. Operasyon sonrası iyileşme süreci de genelde sorunsuz olur. Çoğu zaman ensizyon hattına dikiş atma gereği dahi duyulmaz"Yani 2-3 cm bir yara gibi görmedim onu demek istedim.Yani benim kedide tam olarak boyut bu şekildeydi,yani benim işaret parmağımın tırnak başlangıcından,ilk çizgiye kadar olan yer 3 cm yani öyle düşünün,o yüzden gözüme büyük göründü.

begister

apse yapmıştır masaj yapın 10 gün sonra getirin geçmezse dedi, fıtıktan korkuyorum ama oraya dokunduğumda ağrıyomuş gibi tepki vermiyo, başka bi hekime gideyim

lwb

Göbek kedilerde yana doğru büyüyor aşağı doğru yağlanma oluyor, bu yağ ve ya göbek değil, bildiğimiz şişlik

lwb

Bana kesinlikle anormal geldi, en kısa zamanda hekime gösterin

TATA4242

Şişlik olması normalde ama bu normal değil,yani göbek gibi şişlik olmaz,vet.hekime gidin birşey yok geçer derse başka birine mutlaka gösterin.

begister

büyük olmaması mı gerekliydi, acaba fıtıksa oraya dokundurtur muydu oraya masaj yapıyorum göbeğini açıyo kaçmıyo

LadyAndCat

Begister
Galiba sadece bana normal geldi fotoğraflar?!? Belki de yanlış görüyorum. Bazı kediler karınlarının yan taraflarından bazıları da karın altında ameliyat yapılıyor. Karın altındaki ameliyat biraz daha zaman alıyor düzelmesi...
Bence o şişlik değil bence o kedinizin göbeği :)) tüysüz şimdi orası size ilginç gelmiştir.
Bana şiş gibi gelmedi.
Biz veteriner hekim değiliz sonuçta siz yine de en kısa zamanda bir doktora gösterin kedişinizi :))

Faytekin

Benim dişi kedimde de aynı şişlik oldu operasyon sonrası,zamanla küçülür dedi vet,küçüldü ama dediği kadar küçülmedi,bende en az 5-6 veterinere daha gösterdim önemli bişey mi diye ,hepsi önemli değil ve ileride de bi sorun olmayacağını söylediler,operasyon esnasında iç dikişlerden dolayı zaman zaman olabiliyor böyle şeyler dediler,benimki de hiçbir tepki vermiyor şişliğe dokununca bastırınca ,rahatsız edici bişey değil sanırım kediler için.

begister

3 dikiş atıldığını söylemişti ben sargıyı çıkardığımda 1 dikiş gördüm ertesi gün o da yok oldu, bizimki yolmuş sanırım dikişleri, sargıyı ilk çıkardığımda bu şişlik yoktu her gün de kontrol ederim yarasını dğn ya da bugün oluşmuş buralarda araştırınca da fıtık olabileceğini öğrendim, doku gibi sert iltihapa benzemiyor fıtıksa tekrar ameliyat olsun istemiyorum bi 10 gün beklemek kedimin sağlığını riske atar mı çok endişeliyim, herkese teşekkür ederim ayrıntılı cevaplarınız için

lwb

Riske atmaz ama ilerleyen bir şeyse 10 gün içinde de ilerleyip büyüyebilir, siz yine de tedbirli olup erkenden götürün bence

begister

@faytekin peki ne kadar oldu ameliyat olalı, yani eğer sağlıksız bi durum olmuyorsa şişlik kalsın tamam ben de rahatlıyım, ilerde bi sıkıntıya yol açar mı acaba, ben de bi kaç veteriner geziyim ama sanıyorum ki bi şey olmaz şeklinde geçiştiricekler beni de

Faytekin

@begister 14 ay oldu ben kısırlaştırali,hiçbir sağlık durumu ile karşılaşmadım ,veterinerlerin bu cevaplarindan sonra ben yinede aylarca takip de ettim sürekli onu rahatsiz edici bişey olurmu ki diye ama hiçbir şeyle karşılaşmadım ben,gayet sağlıklı ve keyifli ,bende çok kafaya takmıştım şimdi belki bişey olmaz ama ileride sorun yaratır mı diye,zaten bu yüzden gezdim o kadar veteriner ,sadece göstermedim muayene de ettirdim ben herhangi bi ters durum varmı diye ama hiçbir şey çıkmadı ,bizim durumumuz bu şekilde ,bende olmadı diye sizde de olmayacak diye birşey yok tabi,sizde bir kaç veterinere gösterip muayene ettirin içiniz rahat olsun sizinde..

Faytekin

Bir miktar küçüldü ve o şekilde kaldı ,fındık ile ceviz buyuklugu arasında bı buyuklukde kaldı (başka tarif gelmedi aklıma :))

Gozdetemizel

Bizde de oldu hatta yamuk bi sislikti.indi zamanla.