İki Çeşit Mamayı Karıştırıp Mı Vereyim ?

onurtemiz

Sizce mama saklama kabında ikisini karıştırayım öyle mi vereyim?
1 hafta oldu Purina One’a başladık. Adult Tavuklu çeşidi. Proplan Kitten’ı da yeni aldık açmadım. 3kg+400 gr Kitten, Purina One 1,5kg.
İlk kez iki gündür malt vermeye başladım. Ve Viyo kullanmaya başladık sabahları şırınga ile içiriyorum. Salı ile Cuma günleri yaş mama günümüz, kuru mama ile karıştırıyorum. Bakalım kilo alacak mı?
İki kuru mamayı karıştırayım mı?
(Dipnot, bu iki çeşit mama bittiğinde Acana'ya ya da o tarz mamaya geçmeyi planladık. En azından kilo artışı gözlemlediğim zaman) Yaş mama sayısını üçe çıkarsak mı ?

31 CEVAP

TATA4242

Sabahı beklemene gerek yok,verebilirsin sen uyurken bile o kalkar yer tekrar yatar.Bunu geceleri çaktırmadan atıştıran,başkalarına zayıflıcam diye söyleyen,kilolu kişiler gibi düşün.Kedilerinde bu şekilde alışkanlığı var gece kalkar tuvalete gider,sonra yemek yer,su içer gine yatar.

Ecerana

kilo alsjn diye kalitesiz mamalardan vermeyin bnce bnim kedim de zayıftı diğer kedim hamile kaldığı için yaş mama verimini arttırdım sağlıklı yaş mamalardan ya da ev yapımı yaş mamadan haftada 4-5 gün veriyordum e tabi hamile olana verip diğerine vermemek olmaz böyle olunca da baya kilo almıştı bnşm kedim de

lwb

Benim kedim de gece atıştırmalığını çok sever, eksik etmeyin

kubrabekmez

Proplan da en iyi değil ama Purina One bence kaçınılması gereken tipik, kötü içerikli market maması. Firmanın aynı olması sizi yanıtmasın. Proplan > Cat/Dog Chow > Purina One ve Felix. One ve Felix, firmanın en vasatları.

Aynen öyle kediden kediye değişiyor bence benimkinin azcık daha kilo alması gerekiyor en azından karnı göğüsüyle eşit olucak kadar karnı Hafif içeriye doğru ve sizin kediniz kısırmı? Ben 1 ay önce kısırlaştırdım kısır mama ya bir süre geçmemeyi düşünüyorum erkek olmasından sıkıntı olur diye korku var

TATA4242

Purina One,Karbonhidrat oranı çok fazla,taurin 700 mg/kg çok ve çok az.
Purina Kitten ondan daha iyi en azından %25 karbonhidrat içeriyor ve taurin 1700 ve en az,ayrıca vitamin değerleri purina one ürününe göre çok iyi.
Karıştırma meselesini daha önceki başlığında söylemiştim.Farkları çok fazla,purina one ürününü tek başına kullan işe yarayıp yaramadığını gör ve kitten ürününü tek başına kullan işe yarayıp yaramadığını gör.Yardımcı ürünleri her iki mamayı kullanırkende kesme,bu sayede eşit şartlarda rekabet etmiş olurlar ve bu sayede,hangisinin daha etkili olduğunu görmüş olursun ve mutlaka kilo kontrolünü yaptır.Her iki mamaya başlamadan önce ve bitirdikden sonra kilo ölçümü yap.Örnek;
Purina one paket
Başlangıç_3 kg paket bitimi _3.5 kg
Purina kitten
Başlangıç_3.5 kg paket bitimi _4.5 kg
Purina kitten daha iyi gelmiş olucak ve 6 kgye kadar ek takviyelerle devam edebilirsin.Çünkü kedin orta ırk bir kedi ve 6 kg obez değil ve bir erkek için hiç değil.6 kgden sonra normal mamaya geçiş yaparsın ve ek takviyelerin özellikle iştah açıcıları kesersin.

TATA4242

İki mama ürünlerindede aynı şeyleri yapmayı devam ettir,başka türlü hangisinin daha çok kilo aldırdığını anlayamassın.Eğer viyo kullanıyorsan,günde 1 paket (ağırlıkları genelde 85 gram)yaş mama verirsen yeterli olur.Kuru mama,viyo kullanımı olduğundan,kaş yaparken göz çıkarmayalım,vitamin değerleri fazla gelmesin,yani 1 paket yaş mama yeterli.Purina kittene geçincede aynısını yap,viyo,1 paket yaş mama ve kuru mama.

TATA4242

Kedinin yeme durumu nasıl yani şuan kaç paket yaş mama yiyor.
Birde yaş mama üzerinde bu kadar sebebi,su olmadan veya az içilirse vücut fonksiyonları düzgün çalışmaz,yani su kilo almasında büyük önem arz ediyor,evine su pınarı dahi alabilirsin,eğer yok ise.Su içme miktarı normal düzeyine gelsin yeterli.Yani günlük su ihtiyacını alsın.

onurtemiz

Uzun zamandır kefir içmiyor zaten çok sık vermedik ama kilo alana kadar vermem o halde

onurtemiz

:D hayırlısı :D

İnşallah Viyo işe yarar Allah'ım ya sağlıklı şekilde 4,5 kilo olsa da rahat etsem
Zaten amacım rutine oturtmak önce yiyebileceği hacmi arttırmak kalıplanması için bu da demektir kilo almak; ondan sonra çok kaliteli bir mama (iki de bir vitamin ile uğraşmayalım ) haftada 2 yaş mama olur bitti bu kadar. Arada Gimcat Multivitamin olsun hadi o da sık sık değil. Zaten kuru mamasından yeteri kadar beslenmiş olacak. En kötü yaş mama yeme şeklini her gün azar azar veririm bilmiyorum.

onurtemiz

evet evet işi sırrı yaş mama da bu konuda netiz.
Önceleri kaliteli mamalar kullandık. Ara vermek gibi bir şey bu dönem bizim için. Proplan çok kötü değil. Zaten kalite düşürdüğümüz için yaş mama-takviye-vitamin gibi unsurları iyi tutuyorum.

Pazar sabahından itibaren yarım konserveyi mama ile karıştırmaya karar verdim.

onurtemiz

Dediğinde haklısın Tata

Purina One bitsin öyle vereyim o zaman tabi tek fark şu an da Viyo kullanıyoruz.

Yaş mamayı arttırmayayım o zaman birkaç hafta bitsin öyle arttırayım

onurtemiz

Kuru mamaları çok iştahla yemiyor gibi. ND 1 kg yiyordu ay da RC British Shorthair mamasını 1,3 yedi ayda.

Su pınarı uzun süredir var akıyor içiyor. Pınarla beraber kediler daha çok su içiyor.
Viyo zaten sıvı olduğu için iyi gelecektir çocuğa öyle sanıyorum. Yaş mamayı da hafta da iki gün veriyorum. Macunlar, ödüller, kefir, yaş mama bu tarz şeyleri çok seviyor.

TATA4242

Onur,viyo ve günlük verdiğin miktarda kuru mamayı yedikden sonra,gece olsa bile yaş mama ver.Kediler yaş mamaya bayılıyor,zaten su içmesi normalmiş ve günde bir kez özellikle viyo ve günlük kuru mama miktarını verdikden sonra,karnı tok bile olsa mutlaka yiyecektir.Hemen önünden alma çünkü direk bitirmezler ve diğer doğru yapılan ama senin yanlış yapmanı tavsiye ettiğim,tabağı hep dolu olsun.

onurtemiz

Benim kedim kefiri de bitirmeden yiyor jadhvcbjshsd

Yaş mama ile kuru mamayı karıştırıyorum. Kuru mama miktarı mesela bir günlük miktarı kadardır yaş mamada 85 gr. bu ona tam 24 saat yetiyor. Az önce karıştırdım bir parça yedi iştahla. Yarın akşam 00.00-01.00 sularında tabak boş olur. yarın gece bu saatlerde sade kuru mama versem mi yoksa ertesi sabahı mı beklesem bilemedim