İki Çeşit Mamayı Karıştırıp Mı Vereyim ?

onurtemiz

Sizce mama saklama kabında ikisini karıştırayım öyle mi vereyim?
1 hafta oldu Purina One’a başladık. Adult Tavuklu çeşidi. Proplan Kitten’ı da yeni aldık açmadım. 3kg+400 gr Kitten, Purina One 1,5kg.
İlk kez iki gündür malt vermeye başladım. Ve Viyo kullanmaya başladık sabahları şırınga ile içiriyorum. Salı ile Cuma günleri yaş mama günümüz, kuru mama ile karıştırıyorum. Bakalım kilo alacak mı?
İki kuru mamayı karıştırayım mı?
(Dipnot, bu iki çeşit mama bittiğinde Acana'ya ya da o tarz mamaya geçmeyi planladık. En azından kilo artışı gözlemlediğim zaman) Yaş mama sayısını üçe çıkarsak mı ?

31 CEVAP

ZehraBulutt

Hadi ya kefir zayıflatıyor muymuş, ben hep kefir içireyim bari benim danaya :)) Kalsiyumu fazla gelmesin ama sonra da, her gün verilebilir mi?

@cagdan benim kedimde ND sevmiyor nerdeyse bütün çeşitlerini kullandık sadece pumpkin kullanmadık onuda numune istedim keşke onu sevse

onurtemiz

ND iştahlı yemiyordu ayda 1 kilo doğunca da kuru mamaya geçerken ilk ND yedi.

Yaş mama sağlıklı yiyecek ve kedilere sürekli gerekmektedir. Her gün yediren var. Ben de her konserveyi ikiye bölüp her gün vermeyi planlıyorum. Bir-bir buçuk kaşık kaç gram yapıyor bilmiyorum tabi ama..

TATA4242

Ve ek olarak senin kedin için kefir önermiyorum,çünkü ideal kiloyu sağlayan bir ürün.Kefir kilo aldırmada yardım etmez,ya zayıflatır yada kilo kontrolü sağlar yani(ideal kiloyu korur)normal şekilde kullanıldığında ideal kiloyu koruyan ve kefir diyeti yapıldığı takdirde zayıflatan bir ürün.

Kevserhaksever

Kediniz çok mu zayıf acaba?

onurtemiz

Görünüş olarak değil ama 3,5 kilo yoktur. Bu mamaları kullanmak istemiyordum ama kilo alması için mecburdum biraz. Amacımız kaliteli mamaya biraz ara vermekti ve yine devam edeceğiz. Belki de gelişiminde bir şeyler eksik kalmıştır 12 ay’ı doldurmadan yetişkin mamaları verdim birkaç kez

Bende şuanda proplan yavru mamayla proplan kısır mamayı karıştırarak veriyorum yavru mama yaklaşık 1kg kadar kaldı proplan bitince trueinsinct veya ND ye geçicem ama kedim görünüş olarak zayıf duruyor ya ama 5250gr

onurtemiz

Ama şükredin halinize :-) bir kedinin ideal kilosunda hatta kimisine göre azıcık kilolu bile denebilir. Ama benim de kedim gönlümden 5’i geçsin isterdim (sağlıklı olacaksa)

Niyetim önce 4’ü geçirmek ve durumu yine sağlıklıysa bir problem yoksa 4’5’u geçirmek. Sonrada formunu korumak daha fazla aldırmamak. Minyon olduğu için aşırı kilo riske girer

cagdan

Onur bey siz n&d kullanıyordunuz en son yemedi mi onu merak ettim

cagdan

@787891 onur bey yazmış kaliteli mamaya ara vermiş. Ben de kilo aldıramıyorum. Sağlıksız almasın diye de ıslak mama her gün vermiyorum. Ama hep istiyor

TATA4242

Yaş mama kalitelesi ise özellikle Schesir,Nd,Nutri Feline gibi markalar ise her gün verilebilir.Çünkü kuru mama ile beslenen kedi,günlük su ihtiyacını alamaz ve hergün bu su ihtiyacını karşılayacağı bir kaynak gerekir.Evinizde kediler için özel yapılan su pınarı yok ise,mutlaka yaş mama verilmeli.

TATA4242

En doğrusu olur,kefir için, senin kedinle alakalı olarak saydığım özellikler harici kalorisi yüksek ürün değil zaten,istediğin kadar içse bile kilo almasına yardım etmez.

100 gram kefir değerleri
Kalori 52 kcal
Karbonhidrat 3.20 g
Lif 0.0 g 0.0 g
Protein 2.7 g

Bu değerler yanında, birde tok tutma özelliği var :D

TATA4242

Kilo alsın da gerisi sonraki iş.
Kilo aldıkdan sonra zaten,özel durumlar hariç(tüy dökme,hastalık vs.)ek takviye kullanmassın,gimcat,haftada 2_3 yaş mama verirsen yeterli ve kaliteli tam bir mama,bu kadar.

onurtemiz

harikasın Tata tam olarak niyetim o :-)

TATA4242

Kefir sürekli olarak tüketilebilir.İnsan açısından oran belirlersem.Günlük insanda fazlasının zararı olmayacağı söylenir ama en fazla 2 bardak önerilir.Tavsiye olarak ise günde 1 bardak önerilir.İnsan hacmi ve boyutuna göre hesaplarsak,bir kedide en fazla 40 ml en az 20 ml yeterli.Bu örneği insan günde 2000 ml su içmesi gerekiyor kedinin ise 200 ml şeklinde hesaplamakda mümkün.Çünkü herşeyin fazlası zarar.