Karışık Kuru Mama Ve Çiğ Beslenme Hakkında

Natkarat

Merhaba, bir süredir çiğ beslenme üzerine araştırıyorum. Hem vakit problemi hemde olası eksik içerik nedeniyle tamamen çiğ beslenmeye geçmem maalesef pek mümkün görünmüyor. Her gün olmasa da 2-3 günde bir kuru mama yerine çiğ beslememde sakınca olur mu? Araştırırken gördüğüm kadarıyla Türk işletmelerde mevcutmuş. Örneğin bu barftr gibi sitelerden almış olduğum çiğ mamayı ek olarak 2-3 günde bir kuru mama yerine vermeyi düşünüyorum. Maalesef hazır olduğu için her gün besleyemem. Çünkü taurin vb. takviye oranlarına emin olamıyorum. Anladığım kadarıyla bu site ekleme de yapmıyor. Bu sebeple sadece kedimi daha mutlu etmek adına 2-3 günde bir bu tür besleme yapan var mı? Sakınca varsa ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim? Birde mesela sorun yok ama bu çiğ beslemeyi gördükten sonra kuru mama yemek ister mi? Konu hakkında bilgili olanlar yardımcı olursa çok sevinirim.

32 CEVAP

srplzngl

aslında et maliyetinin altından kalkabildikten sonra takviyeleri çok sıkıntı etmeyin. balık yağı hariç diğer takviyeler bir kaç yıl bile gidiyor. mamayı da kedi sayınız azsa ve geniş derin dondurucu imkanınız varsa beş ayda bir bile yapıp, o süre boyunca rahat edebilirsiniz.

srplzngl

ben iki kedimi yeni sahiplendim. yaklaşık 3 haftadır çiğ besleniyorlar dolayısıyla tam detoks dönemindeler. kürkleri yenileniyor bu dönemde. çiğ beslenmenin gözle görülebilir etkileri yaklaşık 2. ayda tamamen kendini göstermeye başlayacak. ama büyük oğlanı gönderiyorum :)

kayrae

nolur bu kadar anlayabilme yetisi içeren cevaplar vermeyin.

Natkarat

Hmm mide alışkanlıklarını hiç düşünmemiştim. Sıkıntı olabilir haklısınız.

Takviyeler onlarda ekleniyordur doğrudur ama bu firma ülkemizde olan bir firma olduğu için eklediklerini sanmıyorum. Ayrıca içerikte de belirtmemişler.

Deneyen yok sanırım?

Natkarat

barftr daha uygun fiyatlı. Öğün öğün paketlenmesi de hoş. Yine de tamamen güvenmek mümkün değil. Sonuçta denetim yok. :/

lwb

Türkiyedeki etler denetimlidir, ayrıca bir çok üretici de insan üretimine uygun etlerden yapıyor.
Denetimli olmasa zaten kendiniz de yapsanız da aynı, siz yeseniz de aynı sonuç olur.

lwb

@tata
Yakında o da olcak bu gidişle, onu al bunu al

Natkarat

@lwb denetimden kastım içerik denetimi. Yani şundan şu kadar, şundan şu kadar ve şunları içermektedir yazan kısmıydı. Ayrıca orada etteki taurin baz alınıyor anladığım kadarıyla. Yabancı forumlarda araştırdığım kadarıyla genel olarak tauirin vb. ek takviye katılıyor. Bu tür katkılarda maliyeti yükselteceği için sanırım sadece et olarak hazırlanmış bu sitelerde.

@gul36 çok ilginç. Bu madde bile karışık kullanmamam için önemli bir etken. :/

Natkarat

Geniş dondurucum yok ama ayda bir hazırlayıp saklama imkanım var. Sonuçta günlük 150 gram yese aylık 4.5 kilo saklamakta sorun yaşamam. Sürdürülebilirlik kısmı ise hala soru işareti. Kesin karar verdikten sonra geçebilirim sadece.

Bu arada anladığım kadarıyla siz çiğ besliyorsunuz. Eğer sizin içinde sorun olmazsa buradan ya da özelden kedilerin güncel toplu fotoğraflarını paylaşma imkanınız mevcut mu? Biraz garip olacak ama özellikle gözleri ve derisinin durumunu görmek istiyorum. :) Sağlıklı olduğundan şüphem yok ama ne derece ışıltılı olduğunu merak ettim. :D

kayrae

e vitamini ette yeterli miktarda bulunmaz. doğadaki kedigiller bu ihtiyacı avlarının midesindeki yarı sindirilmiş tohumlardan vs. karşılarlar. eğer kedi bütün olarak bir hayvanı yiyorsa gerekli e vitaminini alıyor demektir, çünkü o hayvanın bazı organlarında o yarı sindirilmiş besinlerde bulunan e vitamini hali hazırda var. kasaptan aldığın ciğer, böbrek ya da kas etlerinde e vitamini yoktur. kedi kirli işkembe içeren bir bütün hayvan yemiyorsa e vitaminini sen takviye olarak eklemek zorundasın. eklemezsen e vitamini eksikliği yüzünden nörolojik ve kardiyovasküler problemler yaşatırsın. ha e vitamini takviyesini sentetik vitamin tozlarıyla yapmak zorunda değilsin bu arada. ölçüyü biliyorsan buğday çimi, keten tohumu gibi e vitamini açısından zengin gıdalar da kullanabilirsin.

Gul36

Son araştırmalarıma, çiğ ve evde besleme yapan arkadaşlarımla tartışmalarıma ve kendi deneyimime dayanarak ve üzülerek söyleyebilirim ki bahsi geçen hazır çiğ mama markasının kedi mamalarında bulunan besinlerin hepsi kediler için uygun değil. Her kedinin bünyesi, kaldırabileceği besin ve takviyeler ayrı tabii ki. Ama bazı besinler var ki çoğu kedi tolere edemez.

Markaya başlama nedenim çiğ beslenmeye yumuşak ve kolay bir geçiş yapmaktı ama maalesef öyle olmadı. Bu yüzden artık güvenebileceğimi zannetmiyorum.

Önceki cevabımda da belirttiğim gibi, burada marka kötülemesi yapmak ve kimseyi olumsuz yönde etkilemek istemiyorum. Tabii detayları öğrenmek isteyen olursa her zaman özelden yardımcı olurum.

lwb

Profile koymayı tercih ederseniz çok iyi olur aslında biz de görsek...

sarmanbirkedi

Arkadaşlar şunu anlayın artık. Çiğ beslenmenin amacı nedir?
Dogalarina uygun yemek vermek . Peki soruyorum geçmişte avladigi etleri ve lesleri yiyen kediler yemeden once icine taurin mi koyuyordu. Yani çiğ beslenmeden zaten ihtiyacı olan her şey var!

kayrae

taurin herkesin eklediği bir takviye değildir zaten. yürekte bolca vardır ama et donunca ya da çözünüp suyunu bırakınca taurinin bir kısmı yok olur. arada sırada taurin eklemek = eşeği sağlam kazığa bağlamak

kayrae

kedi et avlamaz, bütün bir hayvanı avlar.