Tüy Dökme Sorunumuz Bitemiyor

Sofiapamuk

Merhabalar. Bizim pamuğumuz sahiplendikten sonra mantara yakalandı. İlk veterinerin yanlış tedavi, mama ve eksikleri yüzünden mantarı 9 ay gibi bir sürede atlattık.(ikinci veteriner sayesinde) bu süreçte ilk önerilen mama tavuk etliydi ve protein oranı çok yuksekti (advance) bu yüzden vücudunda protein alerjisinden hiç tüy kalmamıştı neredeyse. Bu süreçleri atlatırken Hills Z/D mama kullandik. Şimdi Hills in tuna balikli kuru mamasını kullanıyorum. Sanırım mamadan kaynkalı aşırı tüy dökümü var. ( Veteriner ısrarla mamadan değil diyor). Hangi mamaya geçiş yapabilirim? Kedimiz 1.5 yaşında ve scotish kırık kulak. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler

23 CEVAP

Merveee0545

Nd markasının kuzu etli maması var benim kızım da tavuklu mamadan acayip tüy döktü sonrasında balıklı nd ye geçtim onda biraz azalmasına rağmen yinede çok fazlaydı. En son kuzu etliyi denedim çok iyi geldi. Eskiden dokunmaya korkardım her yer tüy olucak diye şimdi ne kadar mıncıklasam da hiç tüy dökmüyor :) şimdi mama çeşitliliği olması açısından iki üç ayda bir balıklı alıyorum çok iştahlı yediği ve sevdiği için. Tavuğu tamamen çıkardım hayatından. Tabi bunlar kediden kediye değişiklik gösterir.

Merveee0545

Bunların dışında gimcat vitamimlerinden kullandım ona iyi gelmiştir eminim ama benim kızımda tüy konusunda pek yardımcı olmadı yinede kullanıyorum vitamin alması için. Önce doğru mamayı bulun ondan sonra vitamin bence

Gimcat multivitamin kullanabilirsiniz tüylere gözle görülür yararları var tabii uzun süre kullanımda 1 ay falan

TATA4242

Herşeyden önce tahlil yaptırmalısınız,kontrol ve teşhis olmadan,takviye gıda veya ilaç vb.kesin çözüm sağlamaz.Teşhisden sonra
Hekim tavsiyesi almak en doğrusu olur.Zaten takviye ürün ve vitaminler,hastalık tedavi edici değildir.Sadece takviye olarak kullanılır.Vitamini dahi oranıyla kullanmak ve doğal ürünlerden almasını sağlamak lazım.Vitamin fazlalığı ve bilinçsiz kullanılan ürünler,fayda değil zarar verir.

cagdan

Ani zayıflama
Kilo kaybı
Sarılık (diş etlerinin ve gözler veya ciltteki beyaz kısımların sarıya kayması)
Su ihtiyacında artış
Kusma veya ishal
Davranışlarda değişme
Aşırı salya
Enerji kaybı veya depresyon

BUNLARI YAŞAYAN KEDİ mutlu görünse de karaciğer hastası olmuştur ve zaten bunların birkaçını bile yaşadığı için tüy döker..

TATA4242

Çok güzel bir yazıydı,anlatmaya çalıştıklarım şeylerri daha iyi özetlediniz.Takviye veya Mama kullanılan ürün ne olursa olsun,teşhis ile kullanılmalı.Zaten tahlil neticesinde,teşhisden sonra, tedavi yöntemleri ile sağlığı düzene girer ve uygun bir diyet programı oluşturulur.

Sofiapamuk

Cagdan bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Çok şükür yukarıda ki belirtilerin hiçbiri yok
Ama yine de tahlillerin yaptırmam da fayda olacak bu durumda.

Sofiapamuk

Cagdan bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Çok şükür yukarıda ki belirtilerin hiçbiri yok
Ama yine de tahlillerin yaptırmam da fayda olacak bu durumda.

TATA4242

@Selin hatırlattı,mantar olan kedinin bağışıklığı düşüktür,tahlilde ve check upda bunlar belli olunca,gereken tedavi uygulanır.Bağışıklık düşünce vücut bunun acısını biryerden çıkarıyor.

TATA4242

Vet.hekimin dediği gibi mama kaynaklı olmayabilir,siz check up isteyin ve değerlerine dikkatlice bakılsın,eksikler fazlalar görülsün.Her şeyin ne azı nede çoğu,ideal olanı ayarlamak lazım.Bir aralar demir yüksekliği olan biri olarak bunları söylüyorum.

TATA4242

Özellikle bu dönem kedilerin farklı davranışlar sergilediği geçiş dönemi Mart,Nisan,Mayıs tüy artışı çok normal.
Birde buna yaşını,tüy sıkılığını,hormonlarını vb.iç ve dış faktörleri eklediğinizde zaten sadece mama kaynaklı olmadığını görebilirsiniz.

Alaracatlover

N&d zurich biotin kediler tüy dökme karşıtı tablet ve milks

Sofiapamuk

TATA4242 teşekkürler vet. Hekim kaç aydır aynı şeyi söylüyor kızgınlık dönemi, tüy dökme mevsimi stres v.s sebepler olabilir diyor. Ağustos ayından beri???? tahlili yeni söyledi biraz daha gozlemleyelim sonra bakarız diyor. Bu süreçte tüy döken kedimize dokunamiyoruz, sevemiyoruz ve hergun bütün evi tüyden temizlemek işkenceye dönüştü. Nd kuzu etli mamayı deneyeceğim. 10-15 günde etkisini gösterir diye düşünüyorum. Düzelmez ise mecbur tahlil yaptıracagim bu durumda

cagdan

Tahlilde karaciğere bakılmalı ve sabırla yüksek kalite aynı marka beslenme düzeni devam edilmeli çocuk size neyi varsa belli edecek düzen içinde

Sselin1

Sofiapamuk hills z/d kullanirkende tüy dökümü varmiydi kedinizde.