Kedime Fip Teşhisi Kondu. Herkes Farklı Bir Yöntem Söylüyor Yardımcı Olur Musunuz?

mrvksm

9 aylık bir siyam yavrumuz var. Tek yaşıyor fakat doğduktan sonra ilk iki ay annesi ve kardeşleri hariç evde 2 kedi daha vardı. Kedimiz hep zayıf cılızdı. Annesi de zayıftı. Karma1-2 ve kuduz aşılarını zamanında yaptırdık. Biz 24 ocakta dedemin vefatı nedeniyle kedimizi 2 hafta komşumuza bırakıp şehir değiştirdik. kedimizi aldığımızda biraz halsizdi ama çok belirgin bir şey yoktu. 12 Şubat akşama doğru halsizlik çok arttı. Mama ve tuvaleti normaldi. 13'ünde veterinere götürdük. Ateşi 40.5 çıktı. Kilo 1.6 idi. Veteriner serum vitamin ve baytrill yaptı. Aynı zamanda iç dış parazit yaptı.o akşam kendine geldi. 14 ü cuma sabah iyiydi fakat kedinin bir gözü yeşil olmuştu. saat 3 gibi halsizlik arttı. veteriner ilaçları tekrarlandı. gözü içinde çekinik gen ortaya çıkmıştır dedi. Kedimizin annesi siyam ama babası belli değil. Akşam iyiydi.
15i sabahı çok halsizdi arka ayaklarında denge problemi vardı. yan yan yürüyordu ve devriliyordu. bi kaç kere yemeye çalıştı ama devrildiği için bıraktı. Ateşini ölçtük 40.1 di.hemen veterinere götürdük corona FIP’e dönüşmüş dedi. 2-4 ay ,iyi bakımla en fazla 1 yıl ömür biçti. 5 gün Kortizon ve azitro kullanın 6. Gün görüşelim dedi.
Çok korktuk başka bir veterinere götürdük. o da corona değildir ilaçlara tepki vermiş dedi Zylexis yaptı kortizon kullanmayın dedi. Akşam kedi çok kötüydü denge iyice kötüleşti. bizde azitro ve kortizonu verdik. Kendi yiyemeyince biz yedirip içirdik.
18'i 2. Gittiğimiz veteriner iyiye gidiyor dedi kortizon kullanmayın çok zarar veriyorsunuz bağışıklığı düşürüyorsunuz sizin mesuliyetinizde ben önermiyorum dedi bizde kortizonu bıraktık ama azitroyu verdik. o günden beri denge problemi hiç olmadı
20 sinde diğer gözü de renk değiştirdi iki göz eşitlendi yeşil sarı karışımı bişi oldu. Zylexis 2. Dozunu yaptırdık
Kilosu 1.55 ti.ertesi gün hiç yemedi ilk veteriner yine kortizon verdi diğeri vermeyin diyor kortizon zarar veriyormuş. ne yapmamız gerek? bu durumdan kurtulan arkadaşlar var mı?

38 CEVAP

Natkarat

Evet biyokimyayı o sebeple istedim. Albumin/Globulin oranı çok önemli. Hepsinde olmasa da alt ast bozuklukları da seyredebiliyor. Bu sebeple a/g oranına bakmak istemiştim ama test yapacak imkanı yok sanırım. İnternetten araştırdığım kadarıyla Elazığ yakınmış ve orada veteriner fakültesi var. Oranın hayvan hastanesine götürmenizde fayda var. Gitmeden önce arayıp bilgi alırsanız daha iyi olur tabi. Fip önemli bir teşhis olduğu için tanımadığım hiçbir veterinere maalesef güvenemiyorum. Yanlış teşhis koyanların çoğu ya yeni veteriner ya da elinde test imkanı olmadığı için bilemediklerine tanı koyuyorlar. Bu sebeple daha teşekküllü bir yere gitmenizde fayda var diye düşünüyorum.

mrvksm

Demeyin öyle ne olur hiç iyileşme ihtimali yok mu? Kortizon kullanınca iyileşir gibi oluyor ama o da bağışıklığı düşürüyormuş. Kullanmazsak yemek yiyip su içmesi azalıyor kilo kaybı başlıyor. İnternette baktım kuru fip te %10 ihtimal taşıyıcı hale geliyormuş. Hiç iyileşen ya da uzun yaşayan yok mu? ????????

mrvksm

Demeyin öyle ne olur hiç iyileşme ihtimali yok mu? Kortizon kullanınca iyileşir gibi oluyor ama o da bağışıklığı düşürüyormuş. Kullanmazsak yemek yiyip su içmesi azalıyor kilo kaybı başlıyor. İnternette baktım kuru fip te %10 ihtimal taşıyıcı hale geliyormuş. Hiç iyileşen ya da uzun yaşayan yok mu? ????????

mrvksm

Birde interferon diyorlar internette araştırdığımda. Kedi interferonu tr de yokmuş ama insan interferonu deneyin yazmışlar: (adı roferon muş sanırım) onu kullanan var mı acaba ?

Anonymus552223

B vitaminini ihmal etmeyin. Dedigim gibi biz kurtaramadik ama son ana kadar iyi yaşadi. Umarim duzelir. Ihtimal yok diyemez kimse. Ama cok da karistirmayin bir suru ilacla yormayin hayvani

ardazeybel16

iyileşme ihtimali imkansız gibi birşey üzgünüm ama tabi allahtan ümit kesilmez. Şuan sadece vitaminlerle dengeli beslenmeyle ömrünü uzatabilirsiniz ama çok zor. bende eski kedimi fipten kaybettim.

vhope

Çok geçmiş olsun dualarım sizinle

Çok garip veteriner bir teşhis koymadımı hayvana?

Semptomlar fip gibi ama bilemedim ki ://
Kuru fip sanırım sizinki karninda sivi birikimi varsa islak fiptir zaten ama yazmamissiniz. Kuru fip islak fipe nazaran biraz daha imkanli. Umudunuzu kaybetmeyin islak fipten kurtulan kediler gordum ben

@dumaniskonunsahibi
Corona testi yaptırmış Kedide Corona yokmuş fib deil

mrvksm

veterinerimiz corona virüs dolayısıyla kuru Fıp teşhisi koydu. bugün hızlı test yaptırdık.negatif çıktı.hızlı test doğruluk oranı %80-90 imiş.bu durumda şuan 2 ihtimal var ya test yanlış çıkardı kedi fıp ya da başka bir hastalık ama başka hangi hastalık bilemiyoruz.

mrvksm

merhabalar, kedimizin durumu aynı. ateşi oluyor bazen, ateşliyken yemek yemiyor ama ateşi yokken iyi. ateşten sanıyoruz gözünde kan toplanıyor.ateş düşürücü ile düşüyor. bir iki güne de kan dağılıyor. interferonu ağız yoluyla vermeye devam ediyoruz.5 gün iğne şeklinde yapıldı 5 günde ağız yoluyla içiriyoruz.
@Natkarat hastalığın ilk günü yapılan kan testini buraya nasıl ekleyeceğimi bilemedim ama profilde fionanın resimlerine ekledim. antibiyotik kullanmak bizimde aklımızda var ama bi yandan da daha önce 1 hafta azitro ve 3 gün synulox diye 2 farklı antibiyotik kullandık bakteriyel olsa kullandığımız süreçte ateş ve diğer semptomlar düzelmesi gerekmezmiydi diye düşündük. o yüzden virütik mantıklı geldi bize de. hatta semptomlar FİP'e benzeyince o diyorduk. ama hızlı testin negatif çıkması da kafamızı karıştırdı.
birde veteriner toksoplazma diye bir hastalıktan bahsetmişti o da insana bulaşabiliyormuş heralde. onun içinde biz test yaptırıcaz yakında.

bskkrky

Evet sanırım. Çünkü 15 20 dakikada çıktı sonuç ve veteriner doğruluğu %98 %2 yanılma payı var testin demişti

Natkarat

@mrvksm bu test tanı için yeterli değil. Biyokimya testini de atar mısın? Ben hala aynı düşünüyorum. :)

gulatakan

Murat İlgün diye bir veteriner hekim var.fib konusunda oldukça deneyimli.yanlis teshisleri de çokça çözüme kavusturdugu olmus.nerdesiniz bilmiyorum ama zeytinburnu veteriner kliniğinde çalışıyor.gidemezseniz de instagramdan fikrini almak için sorun isterseniz test sonuçlarıyla birlikte