Kedime Fip Teşhisi Kondu. Herkes Farklı Bir Yöntem Söylüyor Yardımcı Olur Musunuz?

mrvksm

9 aylık bir siyam yavrumuz var. Tek yaşıyor fakat doğduktan sonra ilk iki ay annesi ve kardeşleri hariç evde 2 kedi daha vardı. Kedimiz hep zayıf cılızdı. Annesi de zayıftı. Karma1-2 ve kuduz aşılarını zamanında yaptırdık. Biz 24 ocakta dedemin vefatı nedeniyle kedimizi 2 hafta komşumuza bırakıp şehir değiştirdik. kedimizi aldığımızda biraz halsizdi ama çok belirgin bir şey yoktu. 12 Şubat akşama doğru halsizlik çok arttı. Mama ve tuvaleti normaldi. 13'ünde veterinere götürdük. Ateşi 40.5 çıktı. Kilo 1.6 idi. Veteriner serum vitamin ve baytrill yaptı. Aynı zamanda iç dış parazit yaptı.o akşam kendine geldi. 14 ü cuma sabah iyiydi fakat kedinin bir gözü yeşil olmuştu. saat 3 gibi halsizlik arttı. veteriner ilaçları tekrarlandı. gözü içinde çekinik gen ortaya çıkmıştır dedi. Kedimizin annesi siyam ama babası belli değil. Akşam iyiydi.
15i sabahı çok halsizdi arka ayaklarında denge problemi vardı. yan yan yürüyordu ve devriliyordu. bi kaç kere yemeye çalıştı ama devrildiği için bıraktı. Ateşini ölçtük 40.1 di.hemen veterinere götürdük corona FIP’e dönüşmüş dedi. 2-4 ay ,iyi bakımla en fazla 1 yıl ömür biçti. 5 gün Kortizon ve azitro kullanın 6. Gün görüşelim dedi.
Çok korktuk başka bir veterinere götürdük. o da corona değildir ilaçlara tepki vermiş dedi Zylexis yaptı kortizon kullanmayın dedi. Akşam kedi çok kötüydü denge iyice kötüleşti. bizde azitro ve kortizonu verdik. Kendi yiyemeyince biz yedirip içirdik.
18'i 2. Gittiğimiz veteriner iyiye gidiyor dedi kortizon kullanmayın çok zarar veriyorsunuz bağışıklığı düşürüyorsunuz sizin mesuliyetinizde ben önermiyorum dedi bizde kortizonu bıraktık ama azitroyu verdik. o günden beri denge problemi hiç olmadı
20 sinde diğer gözü de renk değiştirdi iki göz eşitlendi yeşil sarı karışımı bişi oldu. Zylexis 2. Dozunu yaptırdık
Kilosu 1.55 ti.ertesi gün hiç yemedi ilk veteriner yine kortizon verdi diğeri vermeyin diyor kortizon zarar veriyormuş. ne yapmamız gerek? bu durumdan kurtulan arkadaşlar var mı?

38 CEVAP

mrvksm

@natkarat maalesef biyokimya testi yok o gün ateşi yüksekti veteriner bi kan kez kan almayı denedi ama dolaşımı çok yavaşlamış kan gelmiyor dedi. Alabildiği kanla da sadece bu testi yaptı. Geçenlerde tekrar söyledim biyokimya yapsak fip için a:g oranı varmış önemliymiş diye ama o kesin bir sonuç vermez tanıda dedi İstanbula laba kan göndermemiz konusunda ısrarcı????‍♀️

@mmuratyilmazz evet birçoğu direk fib diyormuş Amerika’da fib konusunda dr addie diye ünlü biri var kadının makalesinde fib teşhisi koyulan hastaların %80 i yanlış teşhis fip değildir diyor iyileşme ihtimalleri vardır diyor. Ama bizim semptomlar başka hangi hastalıkta olabilir veteriner olmadığım için bilmiyorum maalesef ne hastalıklar var belirtiler neler.

Chuckyguler

Bana bir arkadas damardan silverdın suyu verıldıgınde cogu hastanın iyilestigini söylemıstı onu bir arastırın bence

Natkarat

Bu arada siyamlar genel anlamda zayıf oluyorlar zaten. Benim arkadaşım hep en iyi marka mama kullandı. Hayvan hiçbir döneminde kilo almadı ve oldukça sağlıklıydı. Bana zayıf gelirdi hatta ama kilosu normaldi yani. Kiloyu çok baz almayın.

mrvksm

Evet Elazığ da var biliyoruz hatta aradık. Veterinerlik fakültesinde bir asistanlara görüştük. Onlarda istanbula pcr testi için laba gönderiyorlarmış. Belirtileri felan anlattık uzun uzun asistana fip gibi dedi. Burda öyle bakmıyoruz hayvan hastanesine götürebilirsiniz dedi. Hayvan hastaneside pcr göndericez deyince götürmekten vazgeçtik aynını bizim veteriner de söylüyor diye. Birde burda bi hayvanseverler derneği var onlar Bi kaç kere kötü hastane diye paylaşım yaptılar götürdükleri hayvanlara iyi bakmamışlar ölmüş felan diye paylaştılar iyice aoğuduk.
Bizim veteriner bakıyor biyokimyaya ama kanı akmıyordu o gün bildiğiniz bir iki damla kan geldi anca onlara tek test yaptı. 5 gün sonra tekrar götürcez biyokimyayı tekrar söylerim olmazsa. Bu belirtilerde aklınıza gelen başka hastalık varmı ?
Bizim kedimiz hep zayıftı sahiplendiğimiz yerde 3 kedi vardı 2 si kocamandı bizimkinin anneside zayıftı. Ama yemek yemediğinde iyice kilo veriyor. Hastalık başında 1.6 kiloydu sonra 1.4 e düştü şimdi yine 1.6 yaklaştı.

mrvksm

Malesef Fiona mızı bayramda kaybettik. nisan ayında felç geçirdi tamamen bize bağımlı kaldı. hergün serum vitamin takviyesi yaptık şırıngayla besledik ama gitgide kötüleşti aşırı zayıfladı zaman zaman uyutmaya karar versekte kıyamadık. en son bayramda yine uyutmaya karar verdik çünkü 1 gün içerisinde neredeyse tamamen kötüleşti gözleri felan çöktü. tam uyutmaya götürecektik ki vebalini bize bırakmadı yavrum kucağımda kendi gitti :( :(

Anonymus552223

Basiniz sagolsun. Kedisi fip olan baska arkadaslar onerim, kedinizi son gunlerde veteriner veteriner gezdirip daha fazla strese sokmayin ,bizim vet b 12 onermisti, son gunlerini iyi yasadi hayvancik

gulatakan

Vetstem diye bır Instagram hesabı var.orda fibli kedilere kök hücre tedavisi yapıyorlar.ama her kedide yanıt vermeyebiliyor sanırım.bir de murat ilgune gittiğini bildiğim bir hayvan sahibi mutian tablet kullanıyor.ama ilaç o kadar pahalı ki bağış kampanyası başlattılar.hatta ilaca yanıt verdi kedisi ilk günler hastalıkta gerilemeler oldu.simdi de durumu stabilmis.umarim kısa zamanda çözüm bulursunuz :(

sekerfare21

Basiniz sag olsun. :(