Kedim Çiftleştikten Sonra

Maumau

10 aylık erkek Erkek kedim içn çiftleşmeye kedi getirmiştik. Yaklaşık 10 gün bizde kaldı fakat kedi gittikten sonra kedimin hareketleri değişti. Bizimle durmuyor ve oyun oynamıyor. Normalde sırtı çok seğirmezken oyun oynatmak istediğimde sırtı seğiriyor. Bu neden olur acaba?

37 CEVAP

LadyAndCat

Sarman’ın Babası lütfen genelleme yapmayın :))
Çoğu kedi dokundurtmaz diyelim.
Dokununca da hoşlanmaz sizinki gibi “Miyavh” demiş Baba’ya isyankâr çocuk :D
Benimkiler dokunduruyor patilere çünkü bebeklikten beri patilere dokunuyoruz. Bu yüzden benimkiler alışık. İzin veriyorlar.

LadyAndCat

Kedilerin Hiperestezi Sendromu (FHS), Yuvarlanan Deri sendromu veya Atipik Nörodermatitis

Sinir-kas sistemine ait bozuklular ya da bir uyarana aşırı tepki tarzında başlayan, nöbet tarzında seyreden ve ciddi davranış değişimlerine neden olabilen bir hastalıktır. Davranış değişimleri olarak kompulsiyon, agresyon (kendine ya da başkasına yönelik) aşırı tımar davranışları ve kendine yönelik travmatik davranışlar gözlenebilir. Bazen epilepsi oluşacak kadar şiddetlenebilir.

Nedenleri

Yapılan araştırmalarda özellikle nöropatik ağrı üzerinde durulmaktadır. Nöropatik ağrı, sinir siteminde gelişen klinik ağrı sendromudur.

Hiperestezi en sık Siam, Burma, Himalaya and Abissina kedilerinde özellikle 1-4 yaş aralığında saptanır.

Anksiyete nedeni olan çatışma ve engellemeler hastalığın temel nedenidir.

Ağrı uyandıran bedensel hastalıklar da bu duruma yol açabilir.

Belirtiler:

Oldukça değişkendir: Nöbetler daha çok sabah ve akşam saatlerinde görülür

Hayvan sahibinin kediyi okşamasıyla dahi nöbetler başlayabilir.

En tipik belirtileri kas, kulak veya deri seğirmeleri, kuyruk dibi veya sırt üzerinde derinin titremesi, dalgalanması ya da yuvarlanmasıdır.

Bazen arka kısmını kaldırarak çömelen, yuvarlanan hiperestezili kedilerin bu hareketleri kızgınlık davranışlarına benzetilebilir.

Nöbetler 30 saniye kadar kısa ya da daha uzun olabilir ve hatta tüm gün devam edebilir. Nöbetin ardından hayvan tamamen normale döner.

Tedavi: Medikal uygulamalar ve davranış tedavisi gerekmektedir. Hiperestezi kompulsif karakterli bir hastalık olduğu için tedavisi diğer kompulsif bozukluklara benzer. http://www.veterinerpsikoloji.com/vetpsk/takinti-davranislari-kompulsif-bozukluklarda-tedavi/

Ayrıca şu hususlara dikkat ediniz:

Taramak ya da dokunmak hiperestezi nöbetlerini başlatabileceğinden dikkat edilmeli, bir süre bu işlemler yapılmamalıdır.
Nöbetler sırasında hayvan sahibi kediye tepki göstermemeli, cezalandırmamalı, hareketini durdurması için zorlamamalıdır.

Ortamda onu strese sokacak çocuk, başka hayvan vb. varsa uzaklaştırmalıdır.
Nöbet esnasında kucağa alınmamalıdır (dokunmak hem nöbetleri şiddetlendirebilir hem de nöbetlerin agresyona dönüşebilme riski vardır).

Maumau

şu an gerçekten gerildim. 3 kere veterinere götürdüm anlamazlar mıydı hiç?

LadyAndCat

Maumau
Dediğiniz belirtiyi internetten araştırdığımda karşıma bu rahatsızlık çıkıyor.
Kedinizin stresli olmasından da kaynaklanan bir durum olabilir...
Burada da yazıyor sinir-stres diye.
Veterinerinize danışın lütfen.
Umarım geçici bir durumdur.
Acil şifalar dilerim.

Maumau

Umarım böyle bir durum yoktur çünkü internette ben de okudum. Yani sevdiğimde kuyruğuna dokunduğumda bana saldırmıyor ve sinirlenmiyor. Şimdi kuxagımda oturuyor omurgasından kuyruhuna doğru seviyorum

İnternete başım ağrıyor yazınca kansersin sonucu çıkıyor. Çok da güvenmemek lazım. En kötü ihtimalle pire kapmıştır kediniz bence. Tüylerini iyice kontrol edin bir şey yoksa da endişelenmenize gerek yok.

Maumau

Mutsuz olması ve benimle oyun oynamaması beni üzen şey.. evet internette bilgi kirliliği çok fazla