Kısırlaştırma İle İlgili (Anlayamadım)

mira88

merhabalar
kısırlaştırma ile ilgili kafamı karıştıran şeyler var.
-kısırlaştırılan kedide çiftleşme isteği olmaz mı yoksa çiftleşmek ister, çiftleşir ama yavrularımı mı olmaz? Ben çiftleşmek istemezler diye düşünüyordum ama bir arkadaşım çiftleşmek isteyeceğini sadece yavrusunun olmayacağını söyledi. İki dişi bir erkek kedim var arkadaşım bana iki yol sundu
-hepsini kısırlaştır çiftleşselerde yavruları olmasın dedi
-sadece erkeği kısırlaştır yine çiftleşirler ve yavruları olmaz dişilerde kızgınlık dönemlerinde sıkıntı çekmezler dedi
ne yapmalıyım sizce
kafam karışık biraz cümlelerimi toparlayamamış olabilirim :)

34 CEVAP

TATA4242

Birde genellikle sudan bulaşıyor,onuda belirtim.Siz demeden tahmin etmiştim,kedilerinize özel su alın derim.Bu aralar salgın var zaten,sürekli su klorlanıyor.Geçen haftalarda çok sık gördüm.Hatta bu salgın yüzünden Türkiyeye Korono mı geldi demişlerdi ama korkulacak birşey değil.

LadyAndCat

Mira88
Ne kendiniz ne de kedileriniz musluk suyu kullanmayın lütfen.
Sağlık açısından sakıncalı olabilir kediniz bir şey kaptıysa siz de kapabilirsiniz bir şeyler...

Sselin1

Arkadaşiniz cok güzel teoride bulunmus:) durumu bizzat yaşayan biri olarak sizi aydinlatiyim disi kedi kisir olan bir kediyle ciftleşse bile kizginlik belirtileri göstermeye devam edecektir hem de tüm belirtileri.:/ hayvanlar insanlar gibi degil disi kedi hamile kalmak icin icgudusel olarak ciftlesiyor hamile kalamazsa kizginligi gecmez yani. Erkek kediler icin durum farkli daha once ciftlesmisse kisirlastirdiktan sonra da ciftlesmek isteyebilr ama disi kediyle bu yuzden kavga etmezler. Yani eskisi gibi kizginliga girmez erkek kediniz. Sonuc olarak hepsini kisirlastirin :)

Natkarat

Müsaadenizle yanlış bir bilgiyi düzeltmek istiyorum. Kısırlaştırılan her kedi kızgınlığa girebilir. Çünkü adrenal bezler diğer adıyla böbrek üstü bezleri hala östrojen ve testesteron üretimine devam etmektedir. Yalnız önceden 100 birim üretiliyorsa kısırlaştırma ameliyatından sonra bu 15-20 birim bandına düşüyor. Bu hormonal değer yüksek olmadığı için genel anlamda kızgınlık belirtileri görmezsiniz. Bu bezlerin aktivitesine bağlı olarak nadirde olsa gerçek anlamda kızgınlık belirtileri görmeye devam edebilirsiniz. Bu sebeple böbreklerin üstünde yer alan bezler alınmadığı sürece tam anlamıyla kızgınlıktan kurtulamaz. Sağlıklı bir kısır kedide o bezler olmazsa sıkıntı zaten çok büyük ama bu kısıma hiç girmiyorum ki gerekte yok zaten. :)