Kısırlaştırma İle İlgili (Anlayamadım)

mira88

merhabalar
kısırlaştırma ile ilgili kafamı karıştıran şeyler var.
-kısırlaştırılan kedide çiftleşme isteği olmaz mı yoksa çiftleşmek ister, çiftleşir ama yavrularımı mı olmaz? Ben çiftleşmek istemezler diye düşünüyordum ama bir arkadaşım çiftleşmek isteyeceğini sadece yavrusunun olmayacağını söyledi. İki dişi bir erkek kedim var arkadaşım bana iki yol sundu
-hepsini kısırlaştır çiftleşselerde yavruları olmasın dedi
-sadece erkeği kısırlaştır yine çiftleşirler ve yavruları olmaz dişilerde kızgınlık dönemlerinde sıkıntı çekmezler dedi
ne yapmalıyım sizce
kafam karışık biraz cümlelerimi toparlayamamış olabilirim :)

34 CEVAP

mira88

Andazol dedi dörtte birini vereceksin sabah akşam dört gün kullan tekrar kontrole gel dedi aynı şeyleri reçeteye de yazdı. En çok korktuğum şey gereksiz ilaç almaları etkisi olmaz mı diyorsunuz. Ben internetten okuyorum Giardia yı bişeyler öğrenmek için düzenli ilaç kullanımında kolayca atlatabileceği yazıyor. Daha kötü olabilir mi

TATA4242

Antibiyotik zaten yapmış heralde,antibiyotik ile tedavi edecek sanırsam ve parazitin direncini kırmak için verdiğini düşünüyorum.Normalde Giardia ishal olunca anca belli oluyor,normalde varlığını hiç belli etmeyebiliyor.Hijyeni iyi olmayan,su veya mama vb.herşeyden kapmış olabilir.Giardiayı Mebendazol da etkisizleştirebilir ama anladığım kadarı ile hekiminiz çok fazla yüklenmek istememiş.Her ne kadar tedavi içinde olsa,zararlılar.

lwb

@mira

Sizinle aynı problemi yaşayan bir üye daha vardı, bulursam sizinle paylaşıcam karşılıklı bu konuda tecrübelerinizi paylaşırsanız doğru tedavi mi değil mi görebilirsiniz, dediğiniz parazit türü biraz uğraştırıcı sanırım

TATA4242

Evet bulaşıcı,hijyene daha fazla dikkat edin,dışkı yoluyla bulaşabilir,kum kapları ayrı olsun,hatta mama ve su kaplarıda.

mira88

Evet arkadaşımız da açtığı konuda çeşme suyundan bahsetmiş hiç aklıma gelmezdi bu yüzden rahatsızlanacağı yavrumun. Yarından itibaren hazır su almaya başlıyorum bizim içinde zararlı demek ki çeşme suyu

kayrae

andazol’ün etken maddesi albendazoldür zaten. mebendazol de albendazol de benzimidazoller sınıfının üyesi. yani giardia’yı aynı sistemle öldürür, ikisi arasında pek fark yok. metranidazol de verebilirdi, daha kuvvetlidir ama daha zararsızını seçmiş. bu iyi bir şey. @tata4242’nin de dediği gibi fazla yüklenmek istememiş hekim. bu yüzden yüksek ihtimalle aşırı büyük bir enfeksiyon geçirmiyor şu anda. fazla gerilmenize gerek yok ama diğer kedilere ve kendinize dikkat edin. hatta diğer kediler için de dışkı muayenesi yaptırmak iyi olabilir. genelde asemptomatiktir çünkü. flotasyon yerine idexx lab, elisa ya da pcr böyle durumlarda daha kolay tespit ediyor, enfeksiyon ilerlememiş oluyor. hekime danışabilirsiniz isterseniz. şimdi enfeksiyon yaşayan kediye de 4-6 ay sonra elisa ya da pcr bakılabilir temizlenip temizlenmediğini öğrenmek için. bu testler yumurta değil antijen baktığı için en net sonucu verir. çoğu hekim hemen tedavinin ardından hızlı dışkı flotasyon yapıp teşhis koymaya çalışıyor ama yanılma olasılığı %30 böyle durumlarda.

sekersoytolga

Kısırlaştırma konusunu sonuna kadar savunuyorum diyemesemde avantaj ve dezavantaj olarak baktığımız zaman kisirlastirmanin daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. Onlar da annelik babalık duygusunu yasasin diyen kör cahil bi grup var. Öncelikle buna deginiyim,hayvanlar çiftleşmeyi sadece içgüdüsel olarak çoğalma ve neslinin devamı olarak yaparlar yani annelik duygusu hamilelik ve emzirme sürecinden ibarettir. Özellikle erkek kedilerde babalık duygusundan ziyade tekrar çiftleşmek için kendi yavrularına bile zarar verebilme potansiyeli vardır yani babalık diye bi olay çokta umurlarında değil. Ikinci olarak siz evladıniz gibi bakıyor olabilirsiniz. Ama dogucak yavrularin hepsine birden bakmak pekte mümkün değil. Sahiplendirdiginiz kişilerin nasıl bakicagina asla emin olamazsınız. Ucuncu olarak,dışı kedilerde de erkek kedilerde de çiftleşme için evden kaçma gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu da istenmeyen trafik kazalarına,calinmaya,hastalık bulaşmasına vs şeylere sebebiyet verebilir. Ciftlesmesin ama kisirlasmasin da derseniz ileriki yaşlarda rahim,yumurtalık kanser yada kisltlerle karşıasmak pek muhtemel.

sekersoytolga

Kısırlaştırma yapmak için doğru zaman çok önemli ama bunu veterinerlerimiz dahil pekte umursamiyolar. Erken dönem ve geç dönem olmak üzere ikiye ayrılır kisirlastirma. Erken dönem kısırlaştırma yapılması halinde büyüme hormonları da bu hormonel değişimden nasibini alacağı için bi takım rahatsızlıklar meydana gelebilir. Benim şahsı tavsiyem geç dönem kisirlastirmaktan yana. Yani yetişkin boyut ve kiloya ulaştığı zaman. Kisirlastiktan sonra kandaki östrojen veya testesteron hormonu bitinceye kadar yaklaşık 1 hafta 10 gün gibi bi süre kısır değilmiş gibi hareketler gozlemlenebilir. Ama sonrasında artık çiftleşme isteği görülmez. Haliyle disi kedilerde bağırma,yırtınma gibi;erkek kedilerde sağa sola işaret bırakma yada bağırma gibi hareketler tamamen kesilir.

sekersoytolga

Kisirlastiktan sonra dikkat edilmesi gereken konu mama secimi hakkında. Protein ve yağ oranı nispeten daha düşük olan kısır maması tercih etmekte fayda var. Kilo almaya yatkın olmakla beraber özellikle erkek kedilerde idrar yılları veya böbrek rahatsızlıkları görülebilir. Bunun önüne de kaliteli bi markanın kısırlaştırılmış kedi mamasını kullanarak gecebilirsiniz. Çok fazla uzattığım için kusura bakmayın. Sorunuza bakan diğer arkadaşların da elimden geldiğince bilgilenmesine yardımcı olmak istedim.

LadyAndCat

Mira88
Sizi biraz bu konuda bilgilendirelim.
İki çeşit dişi kısırlaştırması vardır:

  1. Sadece rahmin alındığı bu durumda yumurtalıkları kalır. Çiftleşmek ister. Kızgınlığa girer dişi kedi. Çiftleşir ama bebekleri olmaz.

  2. Rahim de yumurtalıklar da alınır.
    Çiftleşme isteği olmaz ve kızgınlığa girmez.

  3. Erkek kedi kızgınlığa girmez.
    Çiftleşmeye hep hazırdır.

  4. TÜM KEDİLERİNİZİ ÇİFTLEŞTİRİN. ERKEK ÇİFTLEŞEMEZSE EVDEN KAÇMAYA ÇALIŞIR VE SALDIRGAN OLUR 2-3 YAŞLARINDA. DİŞİLER TAM KISIRLAŞTIRILMAZLARSA SABAHLARA KADAR AĞLAYIP BAĞARIRLAR UYUMAZ VE UYUTMAZLAR.

lwb

Her kedide de olmuyor zaten 10da 1

TATA4242

Andazol ona karşı etkili değil.
Albendazol olmasın?İsim benzerliği epey var.

kayrae

rahmi alıp yumurtalıkları nasıl bıraksınlar :)
ovarihisterektomi’de hem yumurtalık hem rahim alınır.
ovariektomi’de yalnızca yumurtalıklar alınıp rahim bırakılır. ama böyle bir operasyon kedilerde kalmadı zaten artık. mantıklı değil çünkü.

mira88

Evet öncelikle antibiyotik iğne yapıldı sonrasında tahlilde Giardia göründüğünü söyledi Andazol yazdı. internetten 10 kg matisse aldım ND den geçtik fiyat olarak daha uygun diye. Sularını da çeşmeden dolduruyorum çünkü biz hazır su almıyoruz. Diğerler iki kedimde görünürde bişey yok ama bulaşıcı diye okumuştum inşallah onlara geçmez.