Kedim Sürekli Meyve Yiyor

Miyysila

Kedim meyveyi o kadar çok seviyor ki her akşam yiyor yediği meyveler ise elma çilek ve kivi sizce bi sorun olur mu çok seviyor bizde kıyamıyoruz

24 CEVAP

ZehraBulutt

Bence fazla vermeyin, ucundan tadımlık verin verecekseniz de. Şeker zararlı sonuçta. Benimki de ekmek ve simit hastası. Ben simit yerken yemek yer gibi ağzını kıpırdatıp yutkunuyor ya, kemal sunal'ın cama ekmek banması gibi :) Tabi ki öyle yapınca dayanamayıp veriyorum ama ben çok sevdiği ve yememesi gereken seyleri yanında yemiyorum genelde çünkü üzülüyorum canı çekince.

TATA4242

Tadımlık dediğim gibi.

Sselin1

Tata kizma ama geçen meyvesuyu diyordun :) sanirim bu dusuncenden vazgectin :) evet mamalara katilan meyveler %3-4 oraninda cok az yani. Biraz satis stratejisi gibi mama ambalajinda güzel duruyor :D

sarmanbirkedi

Benimki de yutkunuyor ben onun yaninda bir şey yersem. Bu arada bir kedi nasıl meyve yer ben eti zor yediriyorum ekdkekfkeofokeod

TATA4242

Evet sorun olur,verdiğiniz meyvelerin şekeri var.

100 gramda
Elma 10 şeker
52,1 kalori
Kivi 9 şeker
60,9 kalori
Çilek 4.9 şeker
32,5 kalori

Meyve şekeri kana daha hızlı karışır yani direkt olarak kullanılır,buda kedinize fazla verdiğinizde insülin direnciyle oynamanız demektir ve diyabet=obezliği getirebilir.Organlara zarar verebilir.Meyvede denge önemlidir.Tadımlık verebilirsiniz ama mamasının kalori miktarını ayarlamanız gerekir.Ayda 1 kg yiyen kedi = 140 kaloriyi bir günde yer,iki kg yiyen 280 kalori yemektedir.Genelde mamalar kg 4200 kalori içerdiğinden bunu söylemekteyim.Önemli olan nokta kedinizin kilosudur.

(Kedinizin kilosu) X (30) + (70) = Gereken enerji(kalori)

yani; Kediniz 5 kg X 30 + 70 = 220 kalori

Günlük kalori ihtiyacı bu kadar.
Bu oranı kg başı 80 kalori ilede çarpabilirsiniz ve kısır kedilerde %25 oranında eksi uygulayın.

cagdan

24 sa içinde bir çeşitten birazcık verebilirsiniz bu ona enerji verecektir. Firmalardaki yazıları çevirince bu sonuç çıktı

LadyAndCat

“Tadımlık” güzel bir ifade oldu.

poughkeepsie

Yorumları okudum da, oranlamak yüzdeye vurmak toplam kalori hesabı yapmak... Çok abartıyorsunuz gibi geliyor. Zaten soruyu soran kişi 1 tam elmayı dilimleyip kedinin önüne koymuyodur. Porsiyonlul çilek de vermiyordur. Zaten kedinin yediği ne ki? Kendi sevdiği yaş mamadan bile günde maximum 100 gram yiyen bi canlı. Evet şeker zararlı ama meyvedeki şeker onlara ciddi zararlar vermez. Aşırıya kaçarsa zaten bunu anlayacak seviyededir soran kişi de :) Verin yahu, o da can.

TugbaAytekin

Bir de kaşar çok sever. Sandavic hazirlarken serçe tırnağım kadar veriyorum biraz ibretlik benim verdiklerim :) tadına baksın yeter

LadyAndCat

İlginç ama meyve yiyenleri varmış bir de tanıdını bilmedikleri şeyi istemiyorlar. Benimkilerde bunu fark ettim.Zararlı olduğunu sanmıyorum.
N&D mamaların içinde de elma gibi meyveler var.Madem seviyor mamasına katsanız.

TATA4242

Kalori dengesi ön plana çıkıyor.

Gamzessven

Kedilerde insülin salgısı olmadığı için şekerli şeyler yememeliler diye biliyorum. O yüzden meyveyi de çok alıştırmasanız iyi olur

TATA4242

Gülücük unuttum,şimdi sahibi sen kimsin benim kedime kilolu diyorsun demesin :D:D

TATA4242

Geçen meyvesuyu olayındada,kalori hesabıyla örneği verdim ama çok yanlış anlaşılıyorum :)
Oda tok tutabilir diye :)
Yani kediye çabuk odana,cezalısın. Sana yemek filan yok diyemiyon ki :):)

TugbaAytekin

Benim kızımda portakal delisi. Ama çok az veriyorum bir dilimi kopartip ucundan yalatiyorum. Toplasan 5, 6 damla yiyordur