10 Kg Mama Kaç Ayda Biter?

introvert

merhaba, ben genelde 10 kglık mamalardan alıyorum ancak bizim kedi yaklaşık 3,5 ayda bitiriyor, biraz hızlı tüketiyor gibi geldi bana. sizler 10 kglık kedi mamalarını kaç ayda bitiriyorsunuz?

19 CEVAP

Çok değilmi o ya benimki 5 kiloyu bile 4 ayda bitiriyor kilosu da normal 3.5 kilo. Ölçülü verin bence bir süre

introvert

önceden yavru maması yiyordu yetişkin mamasını ilk defa geçen ay aldım bakalım ne kadar gidecek, matisse alıyorum. 1 yaşında ve yeni kısırlaştı (erkek), kısırlaşma sonrası çok kilo alır mı diye endişelendim ama şimdiden de kısmak istemiyorum yemeğinden.

Catloveerr

Ölçün bakalım bir gün içerisinde kaç gram yiyor. Eğer çok fazla yiyorsa ölçülü verin. Matisseyi benim kedim de çok seviyor o yüzden fazla yiyordu ölçülü vermeye çalıştığım halde. Şimdi düzeni oturdu günlük 75 gr falan yiyor kısmıyorum yediğinden. Kilo almaya yatkın bir kediyse ileride zor olur

Aysenmstura

Benimki yavru ayda 2 kg yiyordu bu aralar az yemeye başladı

Dilek2101

Sizin kedi biraz fazla yiyor gibi geldi. Bende 6 aylık kızıma 1.5 hafta önce 10 kg matisse mama aldım. Kuru mama pek yemezdi, yaş mama delisi kendisi. Başlarda yaş mamayla karıştırıp verdim alışması için. Bu 3-4 gündür kuru mamayı sade yemeye başladı. İlk deneyimime göre matisse'nin doyurucu olduğunu düşünüyorum.

Bizim mama tahmini 5-6 ay kadar gider. 4-5 gündür 500 gram kadar yemiştir yani.

sarmanbirkedi

Benimki de öyle. Yani kilosu yerindeyse bence hızlı falan değil.

Catloveerr

Hangi mamayı kullandığınıza bağlı. Besleyici olmayanlar daha çabuk acıktırıyor. Bir de yavruysa çok yiyebilir. Yetişkinse ve kiloluysa ölçülü vermelisiniz. Değilse kısıtlamanıza gerek yok.

LadyAndCat

Introvert
10 kg mamayı 5 ayda bitirmesi daha uygun olur. Ayda uygun olarak 1,5-2 kg kadar mama yer.

introvert

yorumlar için teşekkürler, kedimin şu an kilosunu bilmiyorum 1 yaşını geçince ve kısırlaşınca biraz kilo aldı, kilosuna baktırıp bahsettiğiniz hesaplamayı yapmam lazım. şu an ayda 2 kilodan fazla yiyor gibi görünüyor. ölçerek koyup günlük ve aylık ne kadar yediğini hesaplayacağım.

Anonymus552223

Gunde 100 gram yese ayda 3 kilo, 3 ayda 9 kilo yapar. Normal bence

Maqdamon

Az az verin bence

introvert

ideali 5 kilo civarında olması sanırım. eve gelen arkadaşlarımız bu kedi her geldiğimizde daha da büyüyor diyorlardı, inanmıyorduk :)

Catloveerr

İleride kısmanız daha zor olur *

TATA4242

Yetişkin kedi için aylık en az 1.5 kg bu rakam en fazla 2 kg olmalı.Eğer kediniz aktifse bu geçerli.
Kg olarak 4200/kcal
İçeren Ndde durum böyle yani kcal kaç ona bakmak lazım.Benim bu şekilde 6 ay yetiyor.
Benim kedim 4 kg
Kg/Kalori
4*30+70=220
4200 kalori 100 gramda 420 yapar 50 gram 210 kalori yani günlük,yuvarlak isek 50 gram yeterli.Buda aylık 1.5 kg yapıyor.
Yavru kedi için en az 2 en çok 3 katı vermelisiniz ve yavru kedi maması kullanmalısınız.
Yani yavru kedi 100-150 gram yiyebilir.

Ben kedime yavruyken ND 10 kg almıştım yaklaşık 5 ayda bitirdi sizinki biraz hızlıymış