Kedim Kuru Mama Dışında Hiçbir Besini Tüketmiyor. Ne Yapabilirim?

Gandalf17

Merhaba 1 yaşından büyük british fold bir kedim var iki ay önce sahiplendim ilk sahibi pek bilgi vermedi nasıl beslendiği konusunda. Haşlanmış tavuk,et, yoğurt hatta yaş mama dahi yemiyor. Sizce bunsağlıksız bir durum mu ve ne yapabilirim?

32 CEVAP

Gandalf17

British shorthair demek istemiştim kusura bakmayın????

ecekaragozzz

Kuru mama yemesi bir sıkıntı değil. çoğu veteriner ağızda plak oluşumu yaptığı için yaş mama önermiyorlar. yaş mamayı kesmemi söylediler bana ya da değişiklik olsun diye ayda bir kere kullanabilir dediler. Tavuk balık gibi yiyecekleri mamasına bölüp karıştırabilirsiniz. Yeni geldiyse evinize henüz yeterince alışmadığından da tercih etmiyor olabilir :) Zaman tanıyın yavrunuza

Feris

Merhaba benim de bir ay önce sahiplendigim 6 aylık kedime iki kere schesir yavru kedi maması verdim ve hemen akabinde sistit oldu ve tedaviye başladık yani iyi gelmedi yaş mama. Her kedinin bünyesi farklı olabiliyor siz de biraz daha bekleyebilirsiniz ya da veteriner hekiminize danışabilirsiniz.

Gandalf17

Yukarıda belirttiğim gibi tavuk et yoğurt hiç birinini yemediği için yaş mamayla karıştırmam bir şey ifade etmedi. Yoğurt dahil hepsini kendim yapıp verdim . Tek tek denedim yoğurtla mama, yoğurtla tavuk ,yaş mamayla kuru mama gibi pek çok farklı kombinasyon denedim. Ne kadar aç olursa olsun asla ağzını sürmüyor maalesef.

Gandalf17

Ki zaten kuru mama konusunda da çok seçici beğenmezse açta kalsa yemiyor. Normalde çok iştahlı hafif tombul bir kedi olmasına rağmen hemde. ND nin kuzu etsini çok sevdi bende iyi bir mama olduğu için devam ediyorum ama yeterli mi bilmiyorum. Birde diş fırçalamaktan bahsetmişsiniz ama veteriner dişini fırçalayamayacağımı izin vermeyeceğini söyledi. İçme suyuna ağız sağlığı için bir solüsyon karıştırıyorum bu yüzden.

riuhole

Yaş mama önermek mi? Zhbdbdhdbsbdjc

gozush

Kediniz erkek mi? Üriner sistemden bahsedilirken genelde çünkü dişilerde değil erkek kedilerde görünen bir problem bu. Bunu belirtmek isterim. Ve de yaş mama mecburi bir gıda değildir. Evde sağlıklı şeyleri deneyin ama yaş mamaya çok takılmayın. Hele de birisi yazmış whiskas yaş mamayı yemeyen yok kedilerden diye!! Aman haaa... Tam bir çöp mama, kedinize sağlıklı hiçbir katkısı olmayan, şeker ve katkı maddesinden oluşan bir zehir açıkçası... Yaş mama denemez buna. Yaş mama seçerken de içerikleri önemli. Whiskas verirseniz zaten sonrasında sağlıklı olan mamaları da reddedecektir. Evde tavuk et haşlama, ciğerr, balık vs deneyebilirsiniz... Zorlamayın ve zamana yayın.

BalliBadem

Merak ettim siz hangi yaş mamayı kullanıyorsunuz ve ne sıklıkla veriyorsunuz??

shilohlael

Aslında hayır. Hatta veterinerler mama dışında bir şey yememelerini öneriyorlar ama benim kızım pis boğaz her yediğime sarkıyor. Yaş mama illa yer diye düşünüyorum, birçok farklı marka yaş mama denemeniz lazım bence. İyi günler dilerim :.)

Gandalf17

Sadece yaş mama değil herhangi başla besinide yemiyor farklı şekillerde et tavuk yoğurt vs verdim suratına bile bakmadı kuru mama konusunda da çok seçici zaten nd kullanıyoruz şuan çok memnunum ama başka şey yediremiyprum bir tek süte ilgisi var kokusunu duyunca geliyor hemen ama onuda zararlı olduğu için veremiyorum zaten

Gandalf17

Bir buçuk gün aç bıraktım daha doğrusu sadece yaş mama verdim hiç oralı olmadı bende daha fazla kıyamadım. Et tavuk suyuda içmiyor evet kediler yoğurt sever diye bildiğim için yoğurt denedim hatta tavuk suyuyla biraz karıştırıpta denedim olmadı :( ama patiye sürme ağzıma tıkma mevsuzunu deneyeceğim tavsiye için çok teşekkürler :)

BalliBadem

Benimki ağzına tıkınca severse yiyor

LifeLoading

Aslında kediniz en doğru beslenme yolunu seçmiş :) Tabi bunune altın da başka yatan bir etken rahatsızlık yaratan ya da psikolojik etkenler yoksa hiçbir sorun yok beslenmesinde de suyunu ve manasını yiyip kilosu İdeal olduğu sürece uzunnnn yıllar Size can yoldaşı olacaktır.

BalliBadem

Bence birde çiğ etle deneyin mesela Badem pişmiş yemeyi tercih etmez, ama çiğ eti havada kapar en az 3 gün -18 derecede dondurup verin eti (vermeden çözdürün tabiki) ve ne kadar soğukta donarsa et o kadar iyi ufak bir parça ile deneyin ilk, gerçekten et tavuk balık vb yemesi çok önemli doğası gereği

Gandalf17

@BalliBadem teşekkür ederm öneri için