Kedim Kuru Mama Dışında Hiçbir Besini Tüketmiyor. Ne Yapabilirim?

Gandalf17

Merhaba 1 yaşından büyük british fold bir kedim var iki ay önce sahiplendim ilk sahibi pek bilgi vermedi nasıl beslendiği konusunda. Haşlanmış tavuk,et, yoğurt hatta yaş mama dahi yemiyor. Sizce bunsağlıksız bir durum mu ve ne yapabilirim?

32 CEVAP

Veterineriniz "biraz" hatalı söylemiş. Yaş mama mutlaka verilmeli haftada EN AZ 3 kez. Yas mama dislerin curumesine sebep olabildiginden de mutlaka disler fircalanmali. Sadece kuru mamayla veya nadiren yas mamayla beslenen kediler ileride cok buyuk bobrek, uriner hastaliklara yakalaniyorlar. Cok buyuk bir sıkıntı kuru mama. Kedinizi lutfen buna alistirmayin dedigim taktikleri uygularsanzi alisacaktir. Saygilar..

Ya ben o mama disinda birsey yememelerini oneren veterinerleri anlamiyorum. Bu hayvanlar yeteri kadar su icmiyor. Kuru mamadaki su ornai %10 bile degilken hala nasil yas mama onermiyorlar. Haftada 2 kez yemeleri gerek. Hemde erkek ve kısırsa haftada
3-4.
İlle hazir yas mama olmayabilir kendiniz yapin icine bolca su koyun ve ta daa :)

Evet sagliksiz bir durum. Hatta cok. Mutlaka 2-3 gunde bir 1 paket yas mama yemeli. Eger hazir yas mama yemiyorsa siz kendiniz yapmayi deneyin. Haslanmis tavuk, tavuk suyu, ciger, patates, birkac tahıl vb malzemelerle yapabilirsiniz internette bircok tarif var. Alistirmak icin kuru mamayla hazir yas mamayi veya kendi yaptiginiz yas mamayi karistirin. Kuru mama vermeyin 5-6 saat. Mutalka 1ogun icin mamasinin oraya gidecektir kuru mama ve yas mama karisimini verin alismasi kolay olur. Kuru mamada yedigi aromali olan bir yas mama belki alismayi kolaylastirir.

BalliBadem

Gözde,
Neye göre çöp? Mama piyasasının içinde olan kişiler bu karalamaların sadece diğer veteriner mamalarını yüceltmek için olduğunu söylüyorlar
İthal bi mama o kadar kötü olsa denetimlerden geçemezdi bi kere
Royalcanin ve whiskas aynı markanın o zaman royalcaninde çöp mama
Evet sağlık kaynağı değil ama haftada 1-2 paket yiyebilecekleri bi mama siz haftada 1 sevdiğiniz bişey yemiyor musunuz?
Ben kedime yaş mamasını kullanıyorum ve memnunum içerik okumayıda biliyorum
Mamayı kullanmadan sağdan soldan duyduklarınızla gelmeyin

PandAiluroSena

kendiniz evde pişirip vermeyi deneyin, farklı pişirme yöntemlerini deneyin, ben buharda pişmiş yemelerini istiyorum ama kedim inat illaki ızgara-tavada pişmiş yiyor,bi süre kuru mama vermeyin aç kalınca illa yer. önüne koyun, koklayıp giderse kaldırın. birkaç saat sonra tekrar koyun. böyle böyle inadını kırarsınız. 2-3 güne kadar uzatılabilir bu durum. sadece kuru mamayla beslenmesi hiç ama hiç iyi bir durum değil. ben de su an kedimi ev yapımı pişmiş gıdaya alıştırdım sayılır tamamen, gözü hep kuru mamada ama asla vermiyorum, o da eli mecbur önüne ne koyarsam onu yiyor, şimdi de azar azar çiğ et vererek çiğe alıştırıyorum. eğer imkanınız ve zamanınız varsa çiğ besleme konusunu da bir araştırın derim içinize siner ve belki kedinizde bunu daha fazla beğenip tercih edebilir. kedilerimden birisi çiğ ete büyük bir iştahla saldırıyor çünkü diğer mamalara nazaran. denemekte fayda var

Anonymus552223

Bakışa bak yaa:D herseyden cok sıkılmıs

sarmanbirkedi

Eti tavuğu vs partisine değdirin yalayıp tadını alsın ya da ne bileyim ağzına falan sürün tikin bi şekilde elbet içgüdülerine yenik düşüp yiyecektir. Hep kuru mama çok zararlı o yuzden vermeyin aç kalsın elbet et yiyecektir.

BalliBadem

Haftada 1 kuru mamasına yaş mama karıştırıp yedirmeye çalışın hep kuru kuru olmaz belki püre olanları sever whiskas yaş mama sevmeyen çok az onu deneyebilirsiniz

lwb

yaş mamayla sistitin ne alakası olabilir ki? herşeyden önce ağız temizliğine dikkat etmelisiniz zaten
mümkün olduğunca çok kaliteli yaş mamayla beslenmeliler.
farklı gıdalara alıştırmak istiyorsanız ilk önce mamasını ıslatmakla başlayın, bir süre sonra da mamasıyla yaş mamasını karıştırıp ıslatın, daha sonraki süreçte de yaş mamayı sadece verin.
böyle böyle farklı gıdalara alışabilir

lwb

ben ağızdaki bi hastalıkla karıştırmışım.
idrar yolu ve böbreklerin en büyük düşmanı kuru gıdalar. siz yaş mama vererek iyilik yaparsınız kedinize, yaş mama üriner sistemin dostudur

seeciilz

Belki yaş mamanın markasını beğenmemiş olabilir. Bizimki de bazen mama seçebiliyor deneyerek öğrenebilirsiniz umarım ????????

seeciilz

Belki yaş mamanın markasını beğenmemiş olabilir. Bizimki de bazen mama seçebiliyor deneyerek öğrenebilirsiniz umarım ????????

britishoglum

Maalesef kuru mama bağımlısı olmuş. Gerçi benimki de öyle ama allahtan yaş mama delisi aynı zamanda. Mamasını önünden alın aç kalsın.Haşlanmış tavuk koyun. 24 saat sonra olsa bile iç güdülerine yenik düşüp önüne koyduğunuz tavuğu yemeye başlayacaktır

BalliBadem

Laktozsuz süt verebilirsiniz arada tavuk suyu fln damı içmiyor bence ağzına biraz yaş mama et tavuk tıkın tadını alınca yiyebilir

BalliBadem

@LifeLoading Hep kuru mama yemesi ASLA sağlıklı değil etcil bunlar içi tahıl dolu krakerlerle ne kadar sağlıklı olabilir arada et tavuk tarzı hayvansal gıdaları tüketmeli