Ginepig Yemi

Shaco

Anket

Jungle Touch
(1 oy)
Vitekraft Menü
(5 oy)
Toplam (6 oy)

İçerik olarak nerdeyse aynılar deneyenler yardım edebilir (Ginepig Yemi)

17 CEVAP

PandAiluroSena

Ben de gine pig almayi kafaya koydum bir ay kadar once ama su son durumlar yuzunden erteledim maddi acidan karsilayamam dusuncesiyle, hazir gine pig bakan ve hakkinda bilgi sahibi olanlari bulmusken sormak istedigim bir kac soru var. Kediler kadar cok masraflari oluyor mu? Duzenli olarak yapilmasi gereken ic dis parazit vb. ilaclar var mi ve ortalama olarak ne kadar tutuyor fiyat olarak? Ve kedilerimden korkup strese girme ihtimali var mi yani kedili evde gine pig olur mu olmaz mi? Cevaplandirirsaniz sevinirim, cok istiyorum su tontiklerden bakmak :)

lwb

ben de sorularınızı ayrıntılı bir şekilde cevaplayabilirim, 2 erkek guinea pig baktım ve kesinlikle kafeste bakmayın.
onlara "yuva" yapmalısınız, diy guinea pig cage diye aratırsanız bir sürü örnek bulabilirsiniz, youtubeda da vardır, ben marangoza yaptırmıştım yerden yüksek büyük bir yuva yaptırmıştım, mineflö serip üstüne de hasta bezi sermiştim.

bu arada kediden daha masraflılar eğer hakkıyla bakmak isterseniz -ki öyle de bakılmalıdır. ben haftalık sebze meyve alışverişlerine çıkıyordum onlar için hassas bir diyetler var, c vit her gün almak zorundalar, fazla kalsiyum anında mesane taşına sebep olabilir. ben geceden ertesi güne 2 öğünlük sebze meyve hazırlardım.

kırmızı/yeşil biber
2-3 günde bir ikişer dal maydonoz
elma
havuç
yeşillik vs vs

her meyve sebze her gün her gün verilmez, değişim yapmak da gerekiyor ama kesinlikle her gün kırmızı biber yemeliler.

kuru mamaları da akşam öğününden sonra yatmadan verilmelidir, kuru otları bol bol ve sürekli yuvalarında olmalıdır.

lwb

https://www.*********.com/cavia-nature-rebalanced-kemirgen-yemi-700-gr

lwb

https://www.*********.com/vitakraft-menu-guinea-pig-yemi-1000-gr

İlk attığım linkteki tam dengeli ve çok iyi bir mama,imkanınız varsa onu alın kesinlikle

Shaco

ilk başta kafesi malzemeleri biraz pahalı olabiliyor ama aşı vs tarzı bir sorunları yok yemek alterntifleride çok yemek yaparken soyulmuş patates kabukları havuçlar vs hepsini yiyorlar kediyle geçinmeleri kedinin ona tepkisine bağlı benim köpeğimle biraz zor alıştı biraz çıldırık çünkü (köpek) ben kafesini sanayide yaptırdım babamların tanıdıklarından 1 haftada bir düzenli değişim gerekiyor onun dışında pek sıkıntıları yok özetle kafes dışında aşırı masrafları yok bence talaş yem su yem kabı birde kemirme oyuncağı

Shaco

eğer kedi alışırsa ve ters haraket yapmazsa onun zaten umrunda olmaz tek düşündükleri ağızında gevelemeye bir şey :D

Shaco

sosyal hayvanlar bakabileceksen çift baksan daha iyi olur minimum 1 m kafes olmalı

Shaco

erkek erkek alıcaksan yaş farkları olmaması lazım dişiler geçinebiliyorlar benim 2 side dişi erkek dişi alma derim doğum sıkıntıları çok oluyor ve dirençleri düşünoyr

lwb

yuvalarında saklanıcak yerleri ve kemirme dalları muhakkak bulunmalıdır.

aşı rutinleri yok ama ağız bakımları çok çok önemlidir, aksattığınızda göremediğiniz arkadaki dişler çok büyük sorunlara yol açar.

alırım kafeste bakarım,arada meyve sebze veririm öyle böyle bakarım diyorsanız çok kolay gelebilir bakımı ama ben her canlıyı eğer evimizde bakıyorsak en iyi şekilde yaşatma taraftarı olduğum için çok iyi bakmanızı tavsiye ederim ve önerdiğim bir hayvan değiller.
yuvaları çok büyüktü ama onlar da büyüyüp kilo aldıkça bir zaman sonra odada ciddi anlamda kokmaya başladılar.
zaten yurtdışında çiftlik gibi yerlerde onlara ayrı bir alan yapılarak genelde dışarıda bakılıyor ya da onlar için ayrı bir oda oluyor

lwb

ayrıca sahiplerini tanıyıp bağlı olsalar da çok ürkek hayvanlar, kedilerinizin varlığının ciddi anlamda onları strese bunun sonucunda da sağlık sorunlarına yol açabileceğini düşünüyorum

lwb

ayrıca talaş kesinlikle önerilmeyen bir taban malzemesidir.

kullanılmayan dönüşümlü pike tarzı kumaşlarla taban malzemesi yapılabilir.
ben renkli çocuklar için olan tuvalet paspaslarından tavsiye ederim.

yuvanın temizliği ve dönüşümlü olarak kullanılan taban malzemeleri
haftalık sebze meyve masrafları
kuru mama masrafı
oldu ki bir sağlık sorunu oldu, egzotik bir hayvan olduğu için vet masrafının yüksekliği

liste böyle az görülebilir ama zorlar.

Shaco

bu zamana kadar gold wings sarı paket kullandım ama ek fazla yemediler

Shaco

çok teşekkür ederim içeriği güzel fiyatı fark etmez pek bilindik bir marka değil galiba 1 yerde buldum

Shaco

corona virüs sebebi yüzünden internetten alışveriş yamaya korkuyorum stoklarımda az çok yetecek kadar yemleri var ama fazla yok ginepiglerin çarşıdan ordan burdan da almam dandik çoğu

Cidden bende bir ara almayı düşündüm fakat evde kedi olduğundan öldürür diye korktum