Kedilerimi Nereye Bırakabilirim?

ayseozder

merhaba, daha önce bir yerden, birinin hamile bir sokak kedisinin kendi evinde doğurmasına yardımcı olmasıyla ilgili bir yazı okudum ve çok hoşuma gitti benim de ailem kedi beslememe izin vermiyor ama en azından sokağımızdaki bir hamile kedinin sıcakta doğurmasına sebep olabilirim diye şubat soğuğunda bir kediyi evimde doğurttum anne kedi sokak kedisiydi tuvaletini falan her şeyini dışarı yapıyordu yavrular bir kutuda evinizde kalıyordu anne kedi sadece yavrularını doyurup geri gidiyordu. yavru kedilerin tuvaletini de annesi yalıyordu ama şimdi yavrular mama yemeye başladığı için annesi tuvaletini yaptırmıyor haliyle eve yapıyorlar annemle kavgalar etmeye başladık sanırım bu serüvenin sonuna geldik ama nereye bırakacağımı bilemedim. kutuya koyup arsaya mı bıraksam? anne kedinin sürekli takıldığı bir yer var oraya mı bıraksam veya nereye bırakmamı ister bilemedim. ailem kedi beslememe izin vermediği için mahallemdeki sokak kedilerini besliyodum zaten onlara da mama götürürüm neyse ki izmirde yaşadığımdan soğuk da değil. tavsiyelerinizi bekliyorum.

27 CEVAP

Anonymus552223

Sokaga birakacaginiz hayvani başta eve alistirmamaliydin. Simdi o hayvanlar evde dogdu buyudu. Sokak bilmiyor. Kendini nasil koruyacagini veya nerden yemek bulacagini bilmiyor. Ilan açip sahiolendirin. Sokaga birakmak yuzde 90 ölüm demek bunu unutmayin. Kesinlikle abartmiyorum. Biliyoruz az cok daha once boyle olaylar gordugum icin soyluyorum

Anonymus552223

Bir kere bir canlinin hayatina mudahale ettiyseniz sonunu getirmelisiniz veya basta hic dokunmayacaksiniz

Anonymus552223

Ustune gitmek gibi bir niyetim yok. Olacaklari soyluyorum sadece. Bizim burda daha gecen yaz basima geldi ayni olay. Komsumuz alip 1 aya kadar bakmis sonra bakamiyoruz diye saldilar. Ertesi gunu yavrulardan 3 u kayboldu. Birden bire. Daha ertesi gün de icim rahat etmedi anne ve yavruyu alayim dedim. Baktigimda yavru ezilmisti. Fitik ameliyati gibi zor bir ameliyat yaptirip cok ugrastim. Anne o sirada tekrar hamile kaldi. Yeni yavrularla ve kisirlastirma ile de ben ugrastim. Yani bazen iyi niyet yetmiyor maalesef.

Anonymus552223

Iyi birsey yapmis olmaniz icin yavrulari 2 ayliktan itibaren sahiplendirmeniz lazim. Suan kutuda disari birakirsaniz basta sokakta dogurmus olmasindan daha kotu. Cunku o sokakta dogurmus olsaydi guvenli ve dogru bir yere doguracakti. Yavrular oraya alisacakti. Simdi oylece kalacaklar ortada. Anneleri artik agzinda tasiyip bir yere de goturmez. Hatta sizin eve geri getirmeye calisir.

Katya06

Artık insanlara bir şeyler demekten yoruldum. Keşke hiç almasaydınız. İlan açıp en azından 1 hafta daha bekleyin.

Katya06

Ayrıca anne sokakta yavrularıyla ilgilenmeyebilir çünkü belli bir yerde doğurdu belli bir yere alıştı

Katya06

Vicdanım rahat etmediği için son bir şey yazacağım.. Eğer sokakta doğsalardı bazı şeyleri annelerinden öğrenecek öyle büyüyeceklerdi. Bıraktıktan 1 gün sonra köpeklerin ağzında bulursunuz yavruları. Gerisi vicdan ve merhametinize kalmış.. (varsa) iyi günler..

Catloveerr

Boşluğum vardı aldım mamayla aşıyla uğraşamam ne demek. İyi bir şey yapmak istemiş olabilirsiniz fakat aileniz böyle bir şeye karşı çıkarken yapmamalıydınız. Eğer anne kedi tecrübeliyse bakar büyütürdü zaten dışarıda da olsa. Ha eğer yavrular büyüyüp güzel ailelere sahiplendirilirse yaptığınız şey amacına uygun olur ama sokağa bıraktığınız an o hayvanların başına her şey gelebilir. Lütfen bir daha böyle bir şey yapacağınız zaman daha çok araştırın.

Kaç tane yavru var? En azından bir kaçını güvenebileceğiniz bir kişiye sahiplendirip bir taneside sizle kalırsa çok iyi olur tuvaleti için eve kum kabı ve kum alabilirsin zaten kediler alıştımı bir daha başka yere yapmazlar

Anonymus552223

Iyi birakin ne diyebilirim ki. Izmirdeymissiniz bir ilan acsaniz yavru kedi isteyen cok olur. 1 aycik daha sabredeceksiniz. Bir odayi veya balkonu onlara verin.

sarmanbirkedi

Bence iyi bir şey yapmışsınız vicdan azabı çekmeyin ve bırakmadan önce sahiplendirmeyi deneyin facebook ,ınstagram gruplarından, petlebiden vs. Önceliğiniz ev olsun ev bulamadiysaniz gubende olacağı bir bahçe vs

ayseozder

zaten evimizin arka tarafında hamile kedinin muhtemelen oraya doğurur diye düşündüğümüz bir alanı var bırakırsam oraya bırakırım kapalı arsa gibi bir yer araba falan geçmiyor kedilerin öğrenmeden ordan çıkması çok zor sürekli mama falan bırakıyorum. orda daha önce de yavru baktık güvende olacaklarını düşünüyorum

Anonymus552223

Arkadaslar yavrular sahiplendirilse bile bunun da usulü var. Hepsi bir arada verilmez, 2 aydan önce verilmez, ve anne mutlaka kisirlastirilmalidir. Yavrulari gidince tekrar hamile kalir. Ve memelerin sut dolup iltihap kapma riski var butun yavrular bir anda verilirse. Sokaga birakmayip sahiplendirmeye karar verirseniz de bunlara dikkat edin. 4 unu birden tek seferde vermeyin

@ayseozder, @epiglottis evde doğan kediler için konuşmuş

ayseozder

1 aylıklar zaten daha yeni yeni dünyanın farkına varıyorlar ve ben iyi bir şey yaptığımı düşünüyordum anneleri yanlarında olmayacak mı zaten