Siyah Kedilere Olan Ön Yargı??

Kevserhaksever

Buna çok rastlıyorum insanlar siyah bir kediye bakınca tedirgin oluyor sürat ifadesi değişiyor. Aşkım ne zaman camda olsa geçen insanlardan birisi muhakkak "ay bu siyaağğh" diye yırtınıyor. Neden?
Sevimli mi değil?
Bu bir algı meselesi mi ?
Yoksa insanlarımız çok mu tuhaf?
Gerek siyah kedi sahipleri gerek genel fikir sahipleri aydınlatın beni lütfen. Buraya da bırakıyorum bir kara boncuk hepinizi patiliyor..

36 CEVAP

Eskiden dönemin papası, kediler şeytandır! Öldürün onları! Diye fetva vermişti çünkü pagan ve ya cadı olan kişilerin çoğunu hayvan beslemekle özleştirmişlerdi. Bunun sonucunda da Avrupa kedi nüfusunun azalması sonucunda ortaya çıkan farelerden veba kapmıstı ve milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuştu. Yani insanların batıl inançları, onlara ceza olarak geri döndü. İnsanlık kediler sayesinde tarıma başlayabilildi çünkü kediler yokken tahıllarını farelerden koruyamazlardı. Bu yüzden de Mısır'da ki inanışta kediler kutsal olarak kabul edilirdi. Britanya ülkelerinde de beyaz kedinin şansızlık getirdiğine inanılır ki günden günde batıl sayılan inançlar çoğulluğunu yitiriyor. Sanırsınız kendisi sütten çıkmış ak kaşık ve ya ak sakallı bir bilge de kara kedileri beğenmiyor. Size tavsiyem bunu bir fırsat olarak kullanıp sizde cehaletlerine gülün

herautte

Bu sitede kimsenin bu şekilde düşündüğünü sanmıyorum, düşünenlere de bakış açılarımızın aynı olduğunu kanaatindeyim, kara kedi uğursuz diyen insanın mantığı ile kediler nankördür diyenin mantığı aynıdır, iki tarafta mantıksızdır :) renkleri ne olursa olsun onlar bizim minik dostlarımız, hepsi birbirinden güzeller :)

Ayseenur10

Hani insanlar olarak hepimiz mükemmeliz, harikayız ya ama siyah kediler uğursuzluk getiriyor bu yüzden olabilir. Katya ya katılıyorum senin burnun nerde diyerek göbüşünü poposunu yiyesim geldi :D

TATA4242

Kedinizin ömrü uzun ve sağlıklı olsun.Eli sıcak sudan,soğuk suya değmesin.Veteriner hekim ve klinik yüzü görmeden,ömrünü hasta dahi olmadan geçirsin.İnsanların nazarından ve hasedinden Allah korusun,nazar dahi değmesin.Belalardan uzak,hayırlara yakın olsun.

Linsenpai

Tamamen saçma bir batıl inanç.. Tata'nın da dediği gibi ta 1600-1700'lerde yaşanan Salem cadı yakılmalarından beri cadılarla özdeşleştirildiği ve bu inanç nesilden nesile geçtiği için bazıları siyah kedi görünce yolunu bile değiştiriyorlar /: Aksine benim en sevdiğim kedilerdir... Bebeği de öpün benim yerime, gözleri çok güzel ^^

gozdecoskn

Merhaba,

Benim kedim de kapkara, geçenlerde uğursuz diye taksici almak istemedi. Bence insanların zihniyetleri ile ilgili. Benim için siyah kedi de tek sorun ağzının gözünün fotoda çıkmaması olabilir :D bu da onları komik yapıyor :D

Faytekin

Hurafe,batıl inanç,kocakarı lafı ,zeka geriliği,toplumsal önyargı,cehalet,zoofobi,ailurofobi,say say bitmez :) en iyisi gülün geçin ..bir de ne zaman kediler nankör cümlesini duysam hep aklıma
"Çok nankör tanıdım ,hiçbiri kedi değildi "
lafı gelir ,kediler için söylenmiş en güzel cümle bana göre :)

Sisifoss

Bu şekilcilik ne zaman bitecek insanlarımızda hiç bilmiyorum. Bunu diyen çogu kişi hayvanseveriz diye geçinirler ama hep bir cins kedi köpek merakına girerler. Sorsan sokak hayvanlarına yardım ediyorlardır, hayatları yalan. Kısaca lütfen kendi mükemmel yorumları kendilerinde kalsın. Tüm canlılar güzeldir. Benim kedim de iki gözü kör ve de sipsiyah ama hayatımda gördüğüm en güzel kedi. Görmesini bilene.

hcerenk

keşke bundanım olsaydı :)

Zeke

Kediniz çoook güzel maşallah :)
Bence uğursuz diyenlerle dalga geçin hahah ben olsam öyle yapardım.
Başkalarının sözüne aldanmış olsaydım bizim bahçedeki bi kızın yüzüne tükürmem gerekiyodu tipinden ötürü :D
Cidden aşırı çirkin bir kediye bakıyorum ama dünyadaki her şeyden de çok seviyorum♥︎ bahçede olmasa gece gündüz öpmekten boğucam o derece..Bir kaç kez dayanamayıp öptüm zaten..
Çirkin olması da bizi ailecek mutlu ediyor vallahi çok komik bi tipi var yüzüne bakıp bile mutlu oluyoruz :D

Bi arkadaş da söylemiş, sevince gerçekten gözün görmüyor, her şeyiyle çooook seviyorsun. ♥︎

Alaracatlover

@Sisifos bu yaptığınız yorumda ayrımcılağa girer ayrıca bşr insanın gerçekten yardım edip etmediğini bilmeden bunları sarf etmeniz ne ayıptır.
Gel gelelim konuya
Siz o tür insanları takmayın bence kediniz çok şeker koca gözlü peluşlar gibi ???? Ha insanlar bu hayvanın neyini sevdin ığhh iğrenç kapkara derse görünüşünü değil ben onun karakterini sevdim. Çoğu kişi gibi karaktersiz değil dersiniz olur biter. :)) o tombik göbüşünden benim yerimede öpün????

Kara kedi ugursuzdur derler. Bikdiginiz salak sacma batil inanc iste. Noluyomus gozune bakinca basina kotubirsey geliyormus. Bende siyah kedilere inanilmaz bir smepati besliyorum agzi burnu gorunmuyo cok tatliiiigggg.

Shaco

bir canlıyı niye rengine göre ayırt edersin ki eski çağlarda insanlar din ile sırf ün ve zenginlik yapmak için insanların zihinilerini sömürmüşlerdir ve bu fikirde doğa anaya olan bir hakarettir bunun yüzünden bir sürü kedinin canına kastettiler ama bunun cezası veba salgının boy göstermesi olmuştur daha daha eski çağlarda fikirlerin ve dinlerin bu şekilde sömürü olmadığı zamanlarda insanlar ve hayvanlar bir arada yaşamışlardır günümüzde ise insan oğlu her zaman kendini zirvede ve bol görmek istemiştir ama işte bu çıkan corona virüs ise bunun bir örneği benim için >:(

Shaco

en büyük uğursuzluk pis önyargıdır

sekerfare21

benim çok seviyorum siyah kedileri, biraz daha büyük bir eve geçebilirsem sahiplenecem bir tane. kedimin siyah bir yavru doğurmasını çok istiyordum ama tekir ve sarman doğurdu.