Siyah Kedilere Olan Ön Yargı??

Kevserhaksever

Buna çok rastlıyorum insanlar siyah bir kediye bakınca tedirgin oluyor sürat ifadesi değişiyor. Aşkım ne zaman camda olsa geçen insanlardan birisi muhakkak "ay bu siyaağğh" diye yırtınıyor. Neden?
Sevimli mi değil?
Bu bir algı meselesi mi ?
Yoksa insanlarımız çok mu tuhaf?
Gerek siyah kedi sahipleri gerek genel fikir sahipleri aydınlatın beni lütfen. Buraya da bırakıyorum bir kara boncuk hepinizi patiliyor..

36 CEVAP

Kerevit

Gece karanlıkta bulmak zor oluyo sadece uğursuz falan değil:D boynuna sensin uğursuz tasması yaptıralım:))))

TATA4242

Orta Çağdan,Avrupadaki eski bir inanış,cadıların kaybolmak ve saklanmak için siyah kedileri kullandıklarını,onların bedenlerine girdiklerini,birine kötülük yapmak için,siyah kedilerden faydalandıkları ve temas yoluyla istedikleri kişiye hastalık bulaştırdıkları,hatta öldürdükleri dünüşülüyordu.Eski zamanlarda Avrupada cadı mahkemeleri dahi mevcuttu.Avrupada bu tarz batıl inanışları görmek mümkündür.Büyücülerin evinde kara kedi beslediği veya şeytan sanılmaları,örnek olarak gösterilebilir.Tam tersi şekilde iyi şans getirdiğine inanan topluluklar mevcuttu.Çoğunluk olarak İslam toplulukları hariç,her topluluk,bu kedileri kötü saymışdır.İslam ise bu batıl inançları reddetmiştir.Nasıl cadı inanışları,eski dönemlerde kaldıysa,bu inanışlarda eski dönemlerde kalmıştır.İslam ise hala siyah-beyaz fark etmeksizin,özellikle kedilere fazlasıyla değer vermiş ve evinde beslemeyi sünnet kabul etmiştir.İslama göre bu inanışlar reddedildiği gibi,ayrıca kedilerin su içtiği tasdan dahi su içilmesini mani kabul etmemiş,abdest bile alınabileceğini söylemiştir.Bunun yanında,hayvanların salyası necis kabul edilmesine rağmen,İslamda kedilerin salyası pis sayılmamıştır.

Siyammm

İnsanlar cahil.
"Efem kedinizin burnu pempe değil tek gözü görünüyor çirkin bitti"
Kafa yapısı bundan ibaret bir tanıdığımız siyah İran kedisi var.
Gelen giden niye beyaz almadın niye şöyle almadın diyor. Yetmiyormuş gibi çocuklarında böyle yetişiyor.
Geçen bir çocuk kedi sevcekti annesi virüslüdür elleme diyor :)
Bu çocuk iyi yine
Geçen yolda gördüm dövesim geldi ; ana baba arkada çocuk önde yürüyorlar hava soğuk. Çocuk kenarda duran bir kediyi kışkırtıyor vuruyor gibi yapıyor fln aile görgüsüz belli takmıyorlar çünkü . Desene oğlum yapma bak o da can onun da canı yanar üzülür. İnsanların siyah kediden önce hayvan sevmesi lazım o zaman siyah ınıda beyazınıda severler

Simgeyldrm

Benimde siyah kedilere özel ilgim var çok tatlılar yaaa

srplzngl

hayvan sevmeyen insan da sevemez. hayvana kötü davranan sana iyi davranıyorsa o samimiyeti sorgulamak lazım.

srplzngl

kara kedi uğurdur, aksini iddia eden benden uzak dursun lütfen :)

TATA4242

Siyah olmaları sebebiyle gözleri ön plana çıkıyor,bu sebeple çok daha tatlı oluyorlar :)Şuna baksana :D

Kevserhaksever

Güzel yorumlar için çok teşekkür ederiz ben tosunum. Hepinizin yerine şişko göbüşünü öpüyorum :)

Katya06

Yarabbimmm! Ağzı burnu nerde bunun hemen yiyeceğim.. Çok sevimli.

LadyAndCat

Siyammm
İnsanlar hayvan sevenilirlerse zaten siyaha beyaza bakmazlar çünkü sevgiden gözleri görmez kedi ne renk:) ama insan tuhaf ve bazen benim bile midemi bulandıran bir varlık. Nerde çokluk orda... anladınız siz :D
İnsanlar olmuş 7 milyar 800 milyon eh arkadaş bu kadar çoğalırsan olacak her şeye de hazırlıklı ol. Hiçbir hayvanın bu kadar üreyebileceğini sanmam...
Doğa da bizden kendini kurtarıp temizlemek adına her türlü şeyi yapabilir. Dinazorları yok eden evren bizi mi istese yok edemeyecek :D

Leyl003

Toplumda malesef önyargı mevcut ama inanın siyah kedilere olan hayranlik da az degil :)) ben onlara bayliyorum ve şuana kadar tanıdığım siyah kediler çok sevecen, kendini sevdirmeyi seven tiplerdi..

Ayseenur10

Çok tatlı gerçekten :D profilinizde gözleri kocaman olmuş fotosuna bayıldım, dudakları Shop olanı da açmadan önce emzik zannettim :D

Gulsahka

Siyah kediler aksine benim daha çok hoşuma gidiyor. Daha asil ve güzeller.

LadyAndCat

Çok sevdiğim kedim siyahtı. Çok veriyorduk onu. Bir kediye renginden dolayı “uğursuz” demek bilimsel, mantıksal bir şey değil. Bunu her kim diyorsa afedersiniz geri zekalıdır. Bize tam tersi uğur ve mutluluk getirmişti kendisi. Bizi de hep tehlikelere karşı uyarmıştır!!
Gönlümde yeri çok ayrıdır hâlâ.
Ne zaman ansam duygulanırım.
Çok güzel ve özeldi.
Nurlar içinde uyusun kara meleğim.
Ben de canda görsem “siyaaah” derim ama SEVGİ’den!!Heyecandan.

kaanoclnn

Şu an geçici bir süreliğine arkadaşımın kedisine bakıyorum. Simsiyah bir kedi kömür gibi maşallah bayılıyorum ben de siyah kedilere. :D