Kısır İran Kedisi 8 Yaşında Mama Tavsiyesi / Egzama / Tüy Dökümü

betulbilici

merhaba,
8 yaşında ki dişi kısır iran cinsi kedim için mama tavsiyesine ihtiyacım var.

Uzun süredir royal canin sterilised kullanıyor, son birkaç aydır proplan sterilised ile karıştırarak veriyorum.
Bölgesel tüy dökümü yaşıyor, sırt bölgesinde beyaz kepek benzeri şeyler var ve boyun bölgesinde ufak egzama benzeri yaralar. Bu sorun her yıl tüyleri uzadığında tekrar ediyor, sürekli tarıyorum ama yine aynı şey oluyor. En garanti çözüm traş ettirmekti ancak havalar ısınmadı diye ettiremedim. Geçen yıl dermacumin isimli bir ilaç vermişti veterineri, bunu yaralarına sürüyordum. Sanırım bu besin takviyesiymiş ama veterinerim sürmemi söylemişti, emilerekte etki ediyor heralde. Bu dermacumin yarım şişe geçen yıldan kalan duruyor ancak skt'sini bilmiyorum, kutusu yok şişe üzerinde yazmıyor.

ND marka mamayı aldım ancak asla yemedi, karıştırıp verince de ayıklıyor. Evde ki diğer kedi de yemedi, sokak kedileri bile yemiyor. Gaza gelip 15kg mama aldım, başka mamalarla karıştırarak ancak bitirdim sokaktaki kedilere vererek.

Şuan advance sterilised furball hindili mamayı almayı düşünüyorum, başka önerisi olan var mı ? Takviye vs. de olabilir.

Zaten gündem malum, evden çıkmayın vs. derken napıcam bilmiyorum.

20 CEVAP

sarmanbirkedi

Gerçekten karşımda proplan ve royal canini öven insanları gördükçe forumdan çekip gitmek istiyorum

sarmanbirkedi

Rc ve proplan aldığı parayı hiç haketmeyen tahıl dolu ve içinde gerçek et bile olmayan çöp mamalar yani kedinize yaramamasi normal. Nd güzel ama kediniz sevmedi dediniz başka çeşidini deneyin kedinize iyi gelir. Ya da instinct, naturea mama deneyin. Multivitamin malt ve kaliteli bir yaş mama da verjn6

sarmanbirkedi

Bütçenizi zorlayabilir ama deneyin derim. Ayrıca piyasada bir sürü kaliteli yaş mama var. Eğer sürekli kuru mamayla beslerseniz kediniz ilerde allah korusun susuzluktan böbrekleri zarar gorebilir bu yüzden yaş mama şart. Nd,schesir,animonda,naturea,nutri feline,bonacibo en iyi yaş mamalar

sarmanbirkedi

Bir de kediniz disi ise illaki kısır mama kullanmak zorunda değilsiniz. Eğer kontrollü bir şekilde vereceksiniz normal mama da verebilirsiniz yani deneyebileceginiz bir sürü nd çeşidi olur. Birini sever illaki

sarmanbirkedi

Sepetinize gelince zaten tarak,eldiven,malt ve kaliteli mama almışsınız bunlar da tuy dökülmesini engeller bu yüzden tüy bakım spreyine bence gerek yok. Bir de zaten malt var kedi cimine de gerek olmayabilir. Bunlar benim fikrim ama siz bilirsiniz

sarmanbirkedi

Son yaptığım yorum zaten sepetinizle ilgili :d

betulbilici

teşekkürler yorum için.
çim yemeyi çok seviyor çiçeklerimi falan yiyor, kış boyunca da almamıştım oyalansın diye alıyorum. Spreyi de hiç denemedim daha önce denemek istedim, keçe olmuş tüyleri açma da yardımı olur belki. Koparmak istemiyorum artık yolunmuş tavuğa döndü kızım. Koparmayınca yara oluyor hava alamadığı için.

betulbilici

aynı anda yazdık görmemiştim o yüzden yorumunuzu :) tekrardan teşekkürler ve sevgiler. kendinize dikkat edin.

sarmanbirkedi

Rica ederim aklınıza takılan bir şey varsa sorabilirsiniz

Alaracatlover

Felicia sterilese öneririm bu konularda iyi:))

kaantekgoz

brit care missy mamasını önerebilirim sizin için hipoalerjenik olduğu için egzama ve tüy dökümüne iyi gelecektir, ayrıca mama kısırlaştırılmış kedilere özel içerikli olduğu için kilo kontrolünü de sağlıyor. Araştırmanız için linki bırakıyorum umarım en kısa zamanda iyileşir dostunuz :) https://www.atlaspet.com.tr/urun/brit-care-cat-missy-for-sterilized/

betulbilici

evet kötü olduklarını çok okudum o yüzden nd almıştım ancak asla yemedi inat etti aç kaldı söylediğim gibi. Yaş mama da yemiyor.

Multivitamin maltlardan alacağım.

Advance mama iyi geliyor gibiydi ama o da ishal yapmıştı ancak suç bende olabilir sadece 1-2 kere karıştırarak verip hızlı bir geçiş yapmıştık. Tekrardan denesem mi kararsız kaldım o yüzden. Ya da söylediğiniz bu mamayı deneyebilirim;
https://www.petlebi.com/kedi-urunleri/instinct-original-sterilised-somonlu-kisirlastirilmis-kedi-mamasi-1-25kg.html

betulbilici

çok teşekkür ederim cevaplar için.

tavsiyelerinizi dinleyerek şöyle bir sepet oluşturdum, umarım sağlıklı tüylerine kavuşucak bebek. http://prntscr.com/rsfe5m

Tüyleri için furminator vardı ama birkaç alternatif daha aldım, tüyleri çok keçe gibi oluyor ne kadar tarasamda, koparmak zorunda kalıyorum. Belki oluşmasını önler.

Mrtkaytan

Proplan oldukça iyi mamadır size kim bu bilgileri veriyor bilmiyorum ama bütün mamaların kötü yanı var royal canin ve nd markasında da tahıl oranı fazla. Şöyle düşünün ev kedileri etçil varlıklar değil nasıl siz evinizde her gün et yemiyorsanız biraz sebze yiyorsanız ev kedileri içinde tahıllı mamaların zararı yok protein miktarlarına bakarak mama seçebilirsiniz. O keçe gibi olan tüylere ise gimdog tüy açıcı tarak alıp önce kuru şampuan ile spreyleyip tarayın sorun ortadan kalkacaktır.

Mrtkaytan

Proplan iyi derken diğer markaları kötülemedim yanlış anlaşılmasın, royal ve nd de çok iyi markadır. Durumunuz çok çok iyi değilse nd kullanmak sacmalıktır bunun vitaminlerini ek takviye vitaminlerle tamamlyabılrısınız. Herkese kedisiyle, köpeğiyle mutlu günler :)