Köpek Sahiplenmek

blue_hpood

iki yaşında erkek bir kedim var. bir köpek sahiplenmek istiyorum. apartman dairesinde kalıyorum, bahçem yok. ilk kez köpek sahipleneceğim fakat sibirya kurtları gerçekten sevdiğim köpek ırkı. yavruyken sahiplenmeyi düşüyorum. kedimle anlaşabilir mi acaba? ve apartman dairesinde kalmasında bir sakınca var mıdır?

18 CEVAP

TATA4242

Apartman dairesinde kaldığınız için,sibirya kurdu almak sizin için dramatik senaryolar doğuracaktır.Apartman dairesinde kalan ve bahçesi olmayanlar için,küçük ırklar uygundur.Sibirya kurtlarının doğası gereği,özgür ruhlu olmaları ve toplu yaşayan canlılar olmaları,özellikle sıcak sevmeyen köpek cinsi olmaları sebebiyle önermiyorum.Apartman dairesinde yaşadığınız için,yüksek havlamalar ve ulumalar dahi görünebilir.Buda apartmandaki kişiler ile sorun yaşamanıza sebep olur.Bu nedenlerle tekrardan daha küçük ırklara yönelmenizi tavsiye ederim.

TATA4242

Apartman hayatına uygun değildirler. Sibirya K. ev içinde oldukça hareketlidir.Bu nedenle büyük bir eve ihtiyaç duyarlar.Sık kürkleri nedeniyle sıcak iklimlere uygun bir ırk değildir. Bu ırk sürü halinde yaşamayı sever.Sibirya K. oldukça fazla egzersize gereksinim duyar, ancak sıcak havada egzersiz yaptırılmamalıdır.Ben bu ırkı Antalya gibi bir yerde gördüm ve yazın gezdiriyorlar,öyle düşünün.

hayvansever_

Apartman dairesinde yaşıyorsanız küçük ırk bir köpek sahiplenmeniz daha mantıklı olacaktır. Büyük ırk bir köpekle apartman dairesinde zorlanabilirsiniz. Kedinizle yavruykenden beri birlikte olucağından alışa bilirler ama burada kedinizin kişiliği çok önemli.

Köpeği yavruyken sahiplenecekseniz kediyle anlaşabileceklerini düşünüyorum ama o birazda kedinin karakterine ve yaşına bağlı apartman dairesinde köpek bakmak biraz sıkıntılı bi durum aslında komşular havlamasından rahatsız olabilirler ve kediler gibi kuma değilde gerekli egitim verilmezse ortalık yere tuvaletlerini yaparlar ayrıca büyüdükce iştahları ciddi mânâda artacak maddi sıkıntınız yoksa besleyebilirsiniz onun dışında pek bi sorun yaratacağını sanmıyorum

blue_hpood

TATA4242 sibirya kurtlarını gerçekten seviyorum, küçük ırklar daha çok havlıyormuş üstelik pek sevemiyorum. yani sibirya kurtlarının huyları falan hoşuma gidiyor. ama söylediklerinizi düşüneceğim, teşekkürler:)

TATA4242

Evet,sıcak yerlerde görebilirsiniz,ancak uygun değillerdir,onlar için işkence olacaktır.Havanın soğuk olduğu zamanlar enerji seviyeleri yüksek, egzersiz ihtiyaçları fazladır. Ancak hava ısındığında bu özelliklerini kısmen kaybetmektedir ve haraketsiz olmaktadırlar.

kedinizin ve kopeginizin (ırk cins farketmez)sorun yaşamaması için ikisininde yavruyken sahiplenilmesi birlikte buyuyerek birbirlerine alışması taraftarıyım baska türlü pek alışabileceklerini sanmiyorum benim düşuncem boyle

TATA4242

Benim size tavsiyem,yavru Beagle köpek cinsi,apartman hayatına uygun bir cins.Kedilerlede anlaşır.

blue_hpood

TATA4242 beagle çok sevimli gerçekten ama apartman hayatına uygun olmadıklarını okumuştum araştırırken, bir daha bakabilirim, teşekkürler

TATA4242

Apartman hayatına uygunlar sadece yavru iken sahiplenmek önemli.Golden ile kıyaslandığında evde daha uzun yalnız kalabilirler.Yani bu sebeple Beagle öneririm,evde bakmaya uygun en sevimli köpek.Ayrıca önceden av köpeği olarak kullanıldığı için,tıpkı koruma köpekleri gibi çok iyi eğitilebilirler.Bu yüzden size tavsiyem yavru iken alın ve profesyonel şekilde,uzmanlar tarafından eğitilmesini sağlayın.

blue_hpood

TATA4242 teşekkür ediyorum

Sibirya kurtları doğası gereği soğuk iklimlerde yaşamaya alışkın hayvanlardır onu orta kuşakta yaşamaya alıştırmaya çalışmak doğru değil ve süru halinde gezmeyi severler illaki sahiplenecem diyorsanız bir tane sahiplenmeyin birden fazla sahiplenin ben sorunuzda sibirya kurdu ırkı yazdığıniza dikkat etmemişim ama hayvana eziyetten başka bir sey olmaz

blue_hpood

TATA4242 peki, sizce kedimle sorun yaşamayacak hangi orta boy ırkları önerebilirsiniz?

Alaracatlover

Husky apartman hayatına belki uyum sağlıyabilir fakat sıcak hava tambir eziyet olur. Bunun yerine küçük ırk alırsanız pug, cocker öneririm. Orta ırk eğer evde bakacaksınız (eğtimini iyi verebilirseniz) golden, labrador öneririm

blue_hpood

peki, sizce bir sibirya kurdunun sıcak bir şehirde kalması bir sorun yaratır mı?